Постанова № 62789100, 14.11.2016, Переяславський міськрайонний суд Київської області (до 25.04.2025 - Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області)

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
373/1553/16-а
Номер документу
62789100
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 373/1553/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області, діючи як адміністративний суд, в складі:

головуючого - судді Керекези Я.І.

при секретарі Ткалі І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,-

встановив:

Позивач ОСОБА_1 13 вересня 2016 року звернулася до суду із позовом і просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку її пенсії державного службовця. Також просить зобов`язати відповідача провести з 01 березня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 80 % від розміру заробітної плати за останнім місцем роботи на державній службі в зв`язку із підвищенням з 01 грудня 2015 року посадового окладу працюючого державного службовця. Від сплати судового збору позивач просить звільнити на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України „Про судовий збір". Крім того, просить витребувати з Міністерства соціальної політики України довідку про заробітну плату з 01 грудня 2015 року за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року, яка подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям .

Посилається на те, що перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області з 28 грудня 2012 року та отримує пенсію державного службовця в розмір 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. В зв"язку з тим, що з 01 грудня 2015 року було підвищено розмір посадового окладу за останнім місцем її роботи на державній службі, 30 грудня 2015 року та 10 червня 2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії. Відповідач своїм листом № 127/Д-01 від 18 жовтня 2016 року відмовив їй у вищезазначеному перерахунку.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити.

Представник відповідача Лейко А.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, зазначивши, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України „Про державну службу" № 889-VІІІ від 10 грудня 2015 року. Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону втратив чинність Закону України „Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, крім ст. 37 даного Закону. Крім того, втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року „Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії", якою було передбачено здійснення перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Крім того, з 02 вересня 2016 року набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України № 15-2 від 04 липня 2016 року, якою були внесені зміни до постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року, а саме : змінені форми довідок, які подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу". Посилаючись на рішення Європейського суду з прав людини від 09 жовтня 1979 року у справі „Ейрі проти Ірландії", від 12 жовтня 2004 року у справі „Кйартан Асмундсон проти Ісландії", від 03 червня 2014 року у справі „Великода Валентина Никанорівна проти України", зазначає, що соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігти чи усунути реальну загрозу економічній безпеці України, що відповідно до ч.1 ст.17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Судом встановлено наступне.

Позивач ОСОБА_1 з 28 грудня 2012 року перебуває на обліку в Переяслав-Хмельницькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

30 грудня 2015 року позивач звернулася із заявою до відповідача про здійснення перерахунку її пенсії з 01 грудня 2015 року в зв`язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"(а.с.15).

Відповідач своїм листом № 83/Л-01 від 13 січня 2016 року відмовив позивачу у перерахунку пенсії в зв"язку з тим, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України „Про державну службу". Тому з 01 червня 2015 року призначення та перерахунок пенсій за нормами Закону України „Про державну службу" не здійснюється (а.с.17).

10 червня 2016 року позивач повторно звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії державного службовця з 01 травня 2016 року в зв`язку із підвищенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця відповідної посади та рангу (а.с.16).

Відповідач повторно відмовив позивачу своїм листом № 49/Л-01 від 24 червня 2016 року в здійсненні перерахунку пенсії в зв`язку із тим, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України „Про державну службу", яким передбачено призначення пенсій особам, які відносяться до державних службовців, відповідно до ст.37 Закону України „Про державну службу" від 16 грудня 1993 року. Інше законом не передбачено (а.с.18).

10 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до керівника Національного агентства України з питань державної служби з проханням надати роз`яснення з приводу відмови у здійсненні перерахунку її пенсії державного службовця або видати довідку для подання в Управління Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку її пенсії в зв`язку із підвищенням розміру посадового окладу працюючого державного службовця відповідної посади та рангу (а.с.19-20).

Національне агентство України з питань державної служби своїм листом № 3450/13-16 від 17 червня 2016 року повідомило позивача про те, що її звернення направлене для розгляду до Міністерства соціальної політики України, поскільки Нацдержслужба надає роз`яснення щодо застосування законодавства з питань державної служби та служби в органах місцевого самоврядування (а.с.23).

10 червня 2016 року позивач звернулася до Міністерства соціальної політики України із заявою про надання довідки для подання до Управління Пенсійного фонду, форма якої затверджена постановою Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року (а.с.21-22).

На звернення позивача Міністерство соціальної політики направили на її адресу відповідь № 4396/039/161-16 від 12 липня 2016 року, відповідно до якої підстав для видачі довідки про заробітку плату для перерахунку пенсії за нормами Закону України „Про державну службу" немає. Кабінет Міністрів України своєю постановою № 1013 від 09 грудня 2015 року скасував пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року, яким визначався механізм визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям. Кабінет Міністрів України не прийняв рішення щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям (а.с.24-25).

Відповідно до листа Міністерства соціальної політики України № 4971/039/161-16 від 08 серпня 2016 року роз`яснено позивачу про те, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначено відповідно до Закону України „Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року. У зв`язку із набранням чинності Закону України „Про державну службу" № 889-VIIІ від 10 грудня 2015 року було скасовано ст.37-1 Закону України „Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, якою передбачалося право на проведення перерахунку пенсії державним службовцям. Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було виключено пункт 4 із постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року, яким визначався механізм визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям.Кабінет Міністрів України не прийняв рішення щодо перерахунку призначених пенсій державним службовцям (а.с.24-25).

Судом встановлено, що має місце спір фізичної особи (пенсіонера) із суб'єктом владних повноважень (Переяслав-Хмельницьким об"єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області) щодо оскарження його рішення про перерахунок пенсії.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року. У разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів" та інших.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 та ч. 1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.

Проаналізувавши положення даних нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що ст.37-1 Закону України „Про державну службу", ст.42 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" на сьогодні діють, вони не змінені, не скасовані, в установленому законом порядку.

Зміни, внесені до законодавства, стосуються лише осіб, яким пенсія призначається на даний час. Крім того, в законі не міститься посилання на конкретні норми законів чи підзаконних нормативно-правових актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.

Відповідно до положення ст.37-1 Закону України „Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» та виключено п.4, яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії, що свідчить про неврегульованість питання перерахунку пенсій державних службовців, яке передбачене ст.37-1 Закону України «Про державну службу».

Европейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, відсутність механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач звернулася вперше до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії 30 грудня 2015 року, тому мала право на перерахунок пенсії в силу ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 січня 2016 року; просить здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01 березня 2016 року, а звернулася до суду із адміністративним позовом 13 вересня 2016 року.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, поскільки, з врахуванням положень ст.99 КАС України, її право на здійснення перерахунку пенсії державного службовця підлягає захисту з 13 березня 2016 року.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 року за № 1661/24193, затверджено форму довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

Зазначена постанова на момент звернення позивача до відповідача за такою довідкою була чинною.

Абзац одинадцятий підпункту 5 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України № 384/2011 від 06 квітня 2011 року, визначає, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.

Право позивача на надання інформації, яку вона вимагала від відповідача, також передбачено ст. 34 Конституції України, Законами України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, ненадання позивачеві відповідачем інформації, яку вона запитувала, порушує норми вищезазначених нормативно-правових актів.

Поскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», з відповідача підлягає стягненню сума судового збору на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69-71, 99, 100, 122,159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Переяслав-Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії ОСОБА_1 як державного службовця.

Зобов"язати Переяслав-Хмельницьке об"єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця в розмірі 80 % від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службіз 13 березня 2016 року.

Стягнути з Переяслав-Хмельницького об"єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь держави судовий збір в розмірі 551 (п"ятсот п"ятдесят одна) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд з одночасним надісланням апелянтом копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Складання постанови в повному обсязі вчинено 17.11.2016.

Суддя Я.І.Керекеза