Справа № 683/191/16-а
2-а/683/31/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2016 року Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Сеньков О.Г., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 пред'явила позов до управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України (далі УПФУ) в Старокостянтинівському районі і з 27 серпня 2008 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% суми її заробітку.
В березні 2015 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, однак їй було відмовлено.
Постановою Старокостянтинівського райсуду від 18 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року, позов задоволено. Зобов'язано відповідача з 7 жовтня 2014 року провести їй перерахунок пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.
На підставі судових рішень відповідач здійснив перерахунок її пенсії, однак безпідставно нарахував її в розмірі 70% із суми заробітної плати працюючого державного службовця.
Крім того, відповідач провів перерахунок пенсії не на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №102 від 2 березня 2015 року про заробітну плату станом на 1 грудня 2014 року, оскільки саме з цієї дати збільшився розмір посадового окладу за посадою, з якої вона вийшла на пенсію, а на підставі довідки №454 від 21 вересня 2015 року про розмір заробітної плати станом на 7 жовтня 2014 року.
Оскільки відповідач відмовляється перерахувати їй пенсію з врахуванням розміру заробітної плати зазначеної в довідці №102 від 2 березня 2015 року та в попередньому розмірі 90% із суми заробітної плати працюючого державного службовця, тому просить задовольнити її позовні вимоги.
В своїх письмових запереченнях представник відповідача стверджує, що перерахунок пенсії позивачці проведений згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Старокостянтинівському районі і з 27 серпня 2008 року отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від посадового окладу та встановлених надбавок.
В березні 2014 року позивачка звернулась до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. На підтвердження своїх вимог позивачка надала довідку територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №102 від 2 березня 2015 року про заробітну плату станом на 1 грудня 2014 року, оскільки саме з цієї дати збільшився розмір посадового окладу за посадою, з якої вона вийшла на пенсію.
Однак відповідач відмовив позивачці в перерахунку пенсії.
Постановою Старокостянтинівського райсуду від 18 травня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2015 року, відповідача зобов'язано з 7 жовтня 2014 року провести перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.
На підставі судових рішень відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачці, однак нарахував її в розмірі 70% із суми заробітної плати працюючого державного службовця, виходячи з вимог ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції від 1 жовтня 2011 року.
Крім того, незважаючи на наявність судових рішень, відповідач відмовився перерахувати позивачці розмір пенсії на підставі поданої нею довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №102 від 2 березня 2015 року, а зробив це на підставі довідки №454 від 21 вересня 2015 року, яка не була предметом судового розгляду вказаних судів.
Згідно з ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції чинній на час призначення пенсії позивачці, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
З 1 жовтня 2011 року вступив у силу Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року, яким внесено зміни до ст.37 Закону України "Про державну службу", відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, положення ч.3 ст.37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення державним службовцям пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90% від посадового окладу та встановлених надбавок, втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Як встановлено судом, позивачці призначена пенсія за віком з 27 серпня 2008 року відповідно до ч.3 ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від суми її посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у мотивувальній частині рішення від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативних актів) вказав, що за ч.1 ст.58 Конституції України дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Таким чином, відповідно до положень Конституції України та вказаного рішення Конституційного Суду України встановлений позивачці розмір пенсії у 90 % від суми її посадового окладу з урахуванням надбавок не може бути зменшений.
Більше того, підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст.37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" не зазнали змін.
Так, згідно із ст.37-1 Закону України "Про державну службу", чинного на 1 грудня 2014 року, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З урахуванням зазначених обставин суд вважає, що відповідач при перерахунку пенсії позивачці відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" необґрунтовано зменшив призначений їй розмір пенсії з 90 %, який був визначений на підставі ч.3 ст.37 вказаного Закону, чинного станом на 27 серпня 2008 року, на 70 % від суми заробітної плати та не взяв до уваги розмір зарплати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії зазначеного у довідці територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №102 від 2 березня 2015 року, а тому позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі ст..58 Конституції України, ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", керуючись ст. ст. 9, 11, 86, 159- 163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі в частині обмеження ОСОБА_1 пенсії за вислугу років розміром 70% від суми заробітної плати та перерахунку пенсії на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №454 від 21 вересня 2015 року про розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №454 від 21 вересня 2015 року про розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Старокостянтинівському районі з 1 грудня 2014 року провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії 90 % від суми заробітку працюючого державного службовця відповідної посади вказаного у довідці територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області №102 від 2 березня 2015 року.
Допустити постанову суду до негайного виконання.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Старокостянтинівський райсуд на протязі 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя