Справа № 715/2000/16-а
Провадження № 2-а/715/44/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2016 смт. Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області в складі:
Судді Цуркана В.В.
секретаря судового засідання Майщук С.В.
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Зайцевої О.П.
розглянувши у відкритому судовому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глибоцкього об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання вчинити дії, суд -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Чернівецької області, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що з 02.04.2014 року йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723- ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 80% від суми заробітної плати.
Вказує на те, що 27 вересня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою приведення розміру призначеної йому пенсії у зв'язку із підвищенням посадового окладу державному службовцю з якої вираховується його пенсія, однак 13.10.2016 року отримав відмову у вчинення таких дій.
Вважає, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії є неправомірною, тому просить визнати протиправною відмову Глибоцького об'єднаного управління ПФ України в Чернівецькій області в перерахунку пенсії йому та зобов'язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з 01.05.2016 року призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з врахуванням підвищення з 01.05.2016 року посадового окладу заступника начальника Управління лісового господарства.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засідання адміністративний позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Зайцева О.П. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила суд відмовити у їх задоволенні у зв'язку з безпідставністю.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у Глибоцкькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та з 02 квітня 2014 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне старування.
27 вересня 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з підстав зростання заробітної плати працюючих державних службовців, згідно ЗУ «Про державну службу». До заяви про перерахунок пенсії було дано довідку про заробітну плату від 28 вересня 2016 року № 07-17/859, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану Чернівецьким обласним управлінням лісового та мисливського господарства.
Листом Глибоцкього об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 13.10.2016 р. № 32/к-11 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.
У відповідності із ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в чинній редакції на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28.12.2014 р. №76-VIII текст статті 37-1 було викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Згідно з п.п. 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 р. №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15.12.2015 року, було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" .
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15.12.2015 р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
З огляду на викладене, у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок її пенсії, не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати.
При цьому, слід зазначити, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії не призвела до зменшення розміру пенсії позивача, яка ним отримувалась до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.
Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. У п. 2.2 вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116) (254к/96-ВР ).
З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивача згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 (в чинних редакціях на момент призначення позивачу пенсії), у зв'язку зі збільшенням заробітної плати, - відсутні.
Керуючись ст.ст.6-14, 71, 94, 99, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Глибоцький районний суд Чернівецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ: