Справа № 713/881/16-а
Провадження №2-а/713/20/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.2016 м. Вижниця
Вижницький районний суд Чернівецької області в складі головуючого судді Кириляк А.Ю. за участі секретаря Перепелиця Т.І., представників сторін розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коритненської сільської ради про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до Коритненської сільської ради про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії .
В позові вказував на те, що позивач, відповідно до рішення І сесії VI скликання Коритненської сільської ради № 12-01/10 від 12 листопада 2010 року, обраний головою Коритненської сільської ради.
Згідно довідки Вижницько-Путильського об»єднаного районного військового комісаріату Чернівецької 5ласті № 446 від 06.05.2015 року, 25 квітня 2015 року на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 року «Про часткову мобілізацію», призваний Вижницько-Путильським об»єднаним районним військовим комісаріатом Чернівецької області в Збройні Сили України.
Відповідно до Рішення тридцять дев»ятої сесії VI скликання Коритненської сільської ради № 52-39/2015р від 25.04.2015 року, увільнений від виконання обов»язків сільського голови Коритненської сільської ради для проходження військової служби за призовом у зв»язку з мобілізацією на особливий період з 25.04.2015 року на підставі повістки з Вижницького ОРВК про призов ОСОБА_1 на військову службу та повідомлення керівнику підприємства про призов військовозобов»язаного ОСОБА_1 до ЗС України за мобілізацією.
Зазначав, що в період з 15 червня 2015 року бере безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, з метою виконання службових ( бойових) завдань.
У вказаній військовій частині - польова пошта В 1428, код 26614633, знаходиться до цього часу, що підтверджується довідкою № 441 від 20.04.2016 року.
Відбувши у відпустку з місця проходження служби в с. Коритне, в двадцятих числах квітня 2016 року , стало відомо про існування рішення Коритненської сільської ради № 52-05/2016 від 08 лютого 2016 року про внесення змін до рішення сільської ради від 17 листопада 2015 року « Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритненської сільської ради VII скликання». Відповідно до п. 1 вказаного рішення, сільська рада вирішила внести зміни до рішення № 02-01/2015 сесії сільської ради від 17 листопада 2015 року «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритненської сільської ради VII скликання» шляхом доповнення вказаного рішення пунктом у наступній редакції:
«3. Вважати такими, що закінчилися повноваження сільського голови Коритненської сільської ради VI скликання ОСОБА_1 На підставі ч.1 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Бухгалтерії сільської ради провести відповідні розрахунки після передачі ОСОБА_1 товаро-матеріальних цінностей.
Вважає дане рішення нечинним, оскільки відповідно до ст. 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження сільського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської ради, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних чергових місцевих виборах.
Відповідно до рішення за № 02-01/2015 року першої сесії УІІ скликання ,визнано повноваження сільського голови Коритненської сільської ради VII скликання за ОСОБА_2.
Законом не передбачено прийняття рішення щодо припинення повноважень попереднього сільського голови, а тому оскаржуване рішення є таким, що не відповідає ч. 1 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» і його слід визнати нечинним та скасувати, як незаконне, та таке, що порушує його право, надане Конституцією України на соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях.
На підставі вказаного рішення Коритненська сільська рада неправомірно внесла зміни до рішення сесії від 17 листопада 2015 року, зазначивши третім пунктом: - вважати такими, що закінчилися повноваження сільського лови Коритненської сільської ради VI скликання ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Внести відповідний запис до трудової книжки ОСОБА_1 в строки, визначені законодавством.
Зазначені рішення стали підставою припинення нараховувань йому заробітної плати, як працівнику, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, і у березні 2016 року. Відповідачем нараховано йому розрахункові, що підтверджується довідкою про доходи . На підставі наданих рішень у його трудовій книжці також неправомірно, датою, що минула, здійснено запис про звільнення, уставі рішення Коритненської сільської ради від 17.11.2015 року № 02-01/2015 зі змінами від 08.02.2016 року, і на час увільнення від виконання обов»язків сільського голови, в порушення ст. 119 КзпП України, йому, як працівнику, який залучений до виконання обов'язків, передбачених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу" і "Про альтернативну (невійськову) службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", гаються гарантії та пільги відповідно до цих законів, тобто зберігається місце роботи і середній заробіток в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форми власності.
Таким чином, відповідач порушив вимоги закону про захист охоронюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Коституцією та законами України, а тому, оскаржувані рішення Коритненської сільської ради, а саме рішення № 05/2016 від 08.02.2016 року та рішення № 02-01/2015 від 17.11.2015 року (зі змінами, внесеними згідно рішення тої сесії Коритненської сільської ради від 8 лютого 2016 року № 52-02/2016) в частині пункту 3, а також дії відповідачем щодо нього, як працівника, на підставі оскуржуваних рішень, є неправомірними.
Вважає, що строк звернення до суду з адміністративним позовом ним не порушений, оскільки дізнався про порушення своїх прав, а саме про існування оскаржуваних рішень, звільнення, а відтак і припинення нарахування виплати йому відповідачем середнього заробітку в кінці квітня 2016 року, а тому з цього часу і повинен дораховуватися строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав. Просить визнати рішення Коритненської сільської ради № 52-05/2016 від 08 лютого 2016 року про внесення змін до рішення сільської ради від 17 листопада 2015 року « Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритненської сільської ради УІІ скликання» та рішення Коритненської сільської ради від 17.11.2015 року № 02- Н/2015 від 17.11.2015 року сільської ради, а саме рішення № 52-05/2016 від 08.02.2016 року та рішення № 02- 31/2015 від 17.11.2015 року (зі змінами, внесеними згідно рішення п'ятої сесії Коритненської сільської ради від 8 лютого 2016 року № 52-02/2016) в частині пункту 3, протиправними та скасувати їх. Зобов»язати Коритненську сільську раду здійснити нарахування та виплачувати, ОСОБА_1, середній заробіток як працівнику, призваному на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації з моменту порушення його права - листопада 2015 року на строк - до закінчення особливого періоду в Україні.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав свої письмові заперечення, просив в позові відмовити.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, їх доводи, дослідивши письмові матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, суд приходить до висновків про наступне.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Частиною 2 статті 141 Конституції України встановлено, що строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Судом встановлено, що згідно рішення №02-01/2010 від 12 листопада 2010 року, «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритнянської сільської ради УІ скликання визнано повноваження сільської голови Коритненської сільської ради VI скликання за ОСОБА_1.
Згідно довідки Вижницько-Путильського об»єднаного районного військового комісаріату Чернівецької області № 446 від 06.05.2015 року, 25 квітня 2015 року на підставі Указу Президента України від 14.01.2015 року «Про часткову мобілізацію», Коритненський сільський голова ОСОБА_1 починаючи з 25.04.2015 року був призваний Вижницько-Путильським об»єднаним районним військовим комісаріатом Чернівецької області на військову службу у зв'язку із мобілізацією в Збройні Сили України.
Відповідно до розпорядження Коритненської сільської ради № 09-ОД/2015р від 25.04.2015 року, ОСОБА_1 увільнений від виконання обов»язків сільського голови Коритненської сільської ради для проходження військової служби за призовом у зв»язку з мобілізацією на особливий період з 25.04.2015 року на підставі повістки з Вижницького ОРВК про призов ОСОБА_1 на військову службу та повідомлення керівнику підприємства про призов військовозобов»язаного ОСОБА_1 до ЗС України за мобілізацією.
Відповідно до ст. 141 Конституції України до складу сільської, селищної, міської, районної, обласної ради входять депутати, які обираються жителями села, селища, міста, району, області на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради (ч.1).
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років (ч.2).
Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня пятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах (ч.3).
Стаття 141 Конституції України визначає загальні засади формування органів та посадових осіб місцевого самоврядування та є нормою опосередкованої дії, яка здійснюється за допомогою її конкретизації, деталізації та в інших, під конституційних юридичних нормах, зокрема, нормах Закону України «Про місцеві вибори», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Основними законодавчими актами місцевого самоврядування, що закріплюють статус суб'єктів системи місцевого самоврядування; юридичну відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування тощо, є Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», які, зокрема, визначають початок перебігу строку повноважень сільського голови та міської сільської ради та підстави і порядок закінчення строку таких повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські, сільські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутату місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
У відповідності до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження міського, сільського голови починаються з моменту оголошення відповідною міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження міського, сільського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону (ч.1).
Отже, зазначеними нормами визначаються підстави та порядок закінчення строку повноважень місцевої ради та міського голови, які нерозривно пов'язані законодавцем із виборчим процесом.
Згідно з п. 3 ст. 36 Кодексу законів про працю України підставою для припинення трудового договору є призов або вступ працівника або власника - фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посада відповідно до частин третьої та четвертої статті 119 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 119 Кодексу законів про працю України встановлено, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, в яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Враховуючи приписи ст. 119 КЗпП України та зважаючи на те, що, визначений ст. 141 Конституції України, строк повноважень Коритненського сільського голови ОСОБА_1 станом на момент його мобілізації - 25.04.2015 року не сплив, за рішенням Коритненської сільської ради Вижницького району Чернівецької області УІ скликання № 52-39/2015 від 25.04.2015 року, ОСОБА_1 був увільнений від виконання обов'язків Коритненського сільського голови на період мобілізації без припинення з ним трудового договору.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулюються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Відповідно до ст.ст. 2, 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» сільській голова вважається посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Частиною 3 статті 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених, зокрема, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону. Слід зазначити, що закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Конституції України, визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, відтак Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині правового регулювання виникнення та припинення посадових правовідносин між органом місцевого самоврядування та виборними посадовими Особами такого органу, зокрема ст. 42 цього закону, вважаються спеціальними нормами права по відношенню до законодавства про працю. Таким чином в даному випадку, під час вирішення правомірності припинення трудового договору з сільським головою, має застосовуватися спеціальний закон, яким в спірних правовідносинах вважається ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Постановою Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VIII були призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, які відбулися 25 жовтня 2015 року.
За підсумками проведення 25.10.2015 року виборів Коритненського сільського голови перемогу здобув ОСОБА_2.
Рішенням Першої сесії Коритненської сільської ради Вижннцького району Чернівецької області УII скликання № 02-01/2016 від 17.11.2015 року були визнані повноваження сільського голови ОСОБА_2 та новообраних депутатів Коритненської сільської ради.
Згідно рішення Коритненської сільської ради № 52-05/2016 від 08 лютого 2016 року про внесення змін до рішення сільської ради від 17 листопада 2015 року « Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритненської сільської ради VII скликання», внесено зміни до рішення № 02-01/2015 сесії сільської ради від 17 листопада 2015 року «Про визнання повноважень сільського голови та депутатів Коритненської сільської ради VII скликання» шляхом доповнення вказаного рішення пунктом у наступній редакції:
«3. Вважати такими, що закінчилися повноваження сільського голови Коритненської сільської ради VI скликання ОСОБА_1 на підставі ч.1 ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Внести відповідний запис про звільнення до трудової книжки ОСОБА_1 в строки визначені законодавством.
Звільнення з посади сільського голови ОСОБА_1 не вимагає прийняття окремого рішення про це, оскільки, відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження попереднього сільського голови припиняються одночасно з відкриттям першої сесії новообраного складу місцевої ради та вступу на цю посаду особи, обраної на наступних чергових виборах. Проте прийняте відповідачем 08.02.2016 року рішення про доповнення рішенням Першої сесії Коритненської сільської ради Вижницького району Чернівецької області УІІ скликання № 02-01/2016 від 17.11.2015 року новим пунктом № З про закінчення повноважень ОСОБА_1 на посаді сільського голови жодним чином не порушує прав та законних інтересів позивача та, як зазначено вище, відповідає ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тому правових підстав для визнання його нечинним не існує.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок по доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особо зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Коритненської сільської ради про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В позові ОСОБА_1 до Коритненської сільської ради про визнання нечинним рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії , відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а стороною, яка була відсутня в судовому засідання, протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: А. Ю. Кириляк