Тальнівський районний суд Черкаської області
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Єдиний унікальний номер: 704/1371/16-а
м. Тальне
09.11.2016 Суддя Тальнівського районного суду Черкаської області Дьяченко Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області, в якому просить визнати протиправними дії управління ПФУ в Тальнівському районі про відмову у здійсненні Позивачу перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії, призначеної відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та здійснити виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 80 відсотків заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01.12.2015 відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки Тальнівської районної державної адміністрації від 27.09.2016 №818/07-03.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на положення ст.ст. 33, 37, 37-1 ЗУ «Про державну службу», пункт 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 та застосовується з 01.12.2015. Оскільки, на думку Позивача відмова управління ПФУ в Тальнівському районі у здійсненні перерахунку пенсії порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, він змушений звернутися до суду для відновлення своїх порушених прав.
Ухвалою судді Тальнівського районного суду Черкаської області від 28.10.2016 відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач позовні вимоги не визнав, подавши у встановлений законом строк заперечення проти позову.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач з 01.04.2014 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Тальнівському районі Черкаської області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII у розмірі 80% заробітної плати державного службовця.
Позивач 28.09.2016 звернувся із заявою до управління ПФУ в Тальнівському районі про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям, надавши довідку Тальнівської районної державної адміністрації від 27.09.2016 №818/07-03, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Однак, листом від 04.10.2016 № 5963/03 управлінням Пенсійного фонду України в Тальнівському районі відмовлено позивачу у перерахунку пенсії та зазначено, що для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу», законодавчих підстав на даний час немає.
Згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч.1 ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.
Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», якими передбачено пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям, діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 Тальнівською районною державною адміністрацією від 27.09.2016 №818/07-03 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, заробітна плата на посаді керівника апарату райдержадміністрації з 01.05.2016 становить 7962,59 грн., в т.ч.: посадовий оклад - 4824 грн., надбавка за ранг (6-й) - 500,00 грн., надбавка за вислугу років (42%) - 2026,08 грн., інші виплати матеріальна допомога на оздоровлення - 612,51 грн.
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії 28.09.2016, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.10.2016. Тобто, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.10.2016.
Відповідно до положень ч.1 ст.8 та ч.1 ст.58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), норми ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими передбачено індексацію та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що управління ПФУ в Тальнівському районі не мало правових підстав для відмови Позивачу у здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Відмова Відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є протиправною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову Відповідача у перерахунку Позивачу призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити такий перерахунок та виплату з 01.10.2016.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст.8, ст.19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158 - 163, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця, задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Тальнівському районі Черкаської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 призначеної пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади за останнім місцем роботи на державній службі.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тальнівському районі Черкаської області провести з 01.10.2016 перерахунок та виплату ОСОБА_1, призначеної в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з врахуванням довідки про заробітну плату №818/07-03 від 27.09.2016 виданої Тальнівською районною державною адміністрацією.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Тальнівський районний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Д.О. Дьяченко