ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" листопада 2016 р. Справа № 925/1131/16
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Васяновича А.В.,
секретар судового засідання Гень С.Г.,
за участі представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 - представник за довіреністю,
від відповідача ОСОБА_2 - представник за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу Козацький,
с. Козацьке, Звенигородського району, Черкаської області
до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області,
м. Черкаси
про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області з позовом звернувся сільськогосподарський виробничий кооператив Козацький до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі від 16 липня 2007 року в наступній редакції:
- Пункт 2 розділу 2 Об'єкт оренди викласти у такій редакції: В оренду передається земельна ділянка загальною площею 32,2842 га ріллі (кадастровий номер 7121282800:02:006:0133).
- Пункт 5 розділу 2 Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції: Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 32,2842 га, становить 1 498 753 грн. 68 коп., визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 6-16 від 02 червня 2016 року.
- Пункт 12 розділу 4 Орендна плата договору викласти в такій редакції: Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 16 вересня 2016 року було порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 29 вересня 2016 року.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 29 вересня 2016 року розгляд справи було відкладено на 20 жовтня 2016 року.
Проте, судове засідання 20 жовтня 2016 року не відбулося.
З 18 жовтня 2016 року по 28 жовтня 2016 року головуючий суддя по даній справі перебував у відпустці.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 31 жовтня 2016 року розгляд справи призначено на 15 листопада 2016 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у доповненні до нього і зазначав, що відповідач пропонував в своєму листі внести зміни до договору оренди землі та збільшити розмір орендної плати до 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Крім того відповідач вказував, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки була проведена через 9 років після укладення договору оренди. Договором визначено, що загальний розмір земельної ділянки становить 31,6 га, проте фактична площа орендованих земельних ділянок згідно інвентаризації становить 32,2842 га.
Тобто, на думку відповідача, визнання додаткової угоди укладеною є неможливим, оскільки відбулась зміна площі земельної ділянки, що є істотною умовою договору відповідно до ст. 15 Закону України Про оренду землі.
Доводи позивача щодо неповідомлення його про проведення інвентаризації, відповідач спростовує відсутністю обовязку.
Враховуючи вищенаведене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В судовому засіданні, яке відбулося 15 листопада 2016 року згідно ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/1131/16.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 16 липня 2007 року між Звенигородською районною державною адміністрацією (орендодавець) та сільськогосподарським виробничим кооперативом Козацький (орендар) було укладено договір оренди землі.
Згідно умов п. 1. вищевказаного договору орендодавець зобовязався надати на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 29 травня 2007 року №127/2007-рп, а орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку із земель запасу для товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Козацької сільської ради.
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 31,6 га, у тому числі 31,6 га ріллі (п. 2 договору).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 449 036 грн. 32 коп. (п. 5 договору).
В подальшому 01 квітня 2011 року було укладено угоду про зміни згідно якої, пункт 5 розділу 2 Обєкт оренди договору викладено в наступній редакції: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 563 148 грн. 66 коп.
Пункт 9 розділу 4 Орендна плата викладено в новій редакції: Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік використання відповідно до розрахунку орендної плати.
Згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку площа орендованої позивачем земельної ділянки складає 32,2842 га ріллі, кадастровий номер 7121282800:02:006:0133, а не 31,6, як вказано у договорі оренди землі.
Статтею 30 Закону України Про оренду землі встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Аналогічний висновок також міститься в п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Плата за землю справляється відповідно до закону.
Частиною 1 статті 15 Закону України Про оренду землі визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Положеннями ст. 1 Закону України Про оцінку земель встановлено, що нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Аналогічне за змістом поняття закріплене і в п. 14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України, проте передбачено, що капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону України Про оцінку земель).
Статтею 12 Закону України Про оцінку земель визначено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону України Про оцінку земель за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Позивачем було проведено нормативно грошову оцінку земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства, зокрема, Закону України Про оцінку земель та Податкового кодексу України.
Рішенням Звенигородської районної ради від 02 червня 2016 року №6-16 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що є предметом укладеного з позивачем договору оренди земельної ділянки. Новий розмір нормативної грошової оцінки землі становить 1 498 753 грн. 68 коп.
09 червня 2016 року позивач направив відповідачу проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо зміни площі та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
На запит позивача про надання відповіді, листом від 11 липня 2016 року №10332/2-16 відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати до 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому не заперечував затверджений новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).
Згідно ст. 288.5. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України Про оцінку земель).
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України Про оцінку земель технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Частиною 2 ст. 23 Закону України Про оренду землі орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
У постанові Верховного Суду України від 20 серпня 2013 року, прийнятій за наслідками розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25 квітня 2013 року, у справі №5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (ст.ст. 21, 30 Закону України Про оренду землі, ст. 24 Закону України Про плату за землю та ст.ст. 628, 632 ЦК України) вказано, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.
В силу ст. 11128 ГПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 11116 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.
Також позивачем пропонується провести у відповідність договір оренди зі статтею 22 Закону України Про оренду землі згідно якої, розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.
В звязку з чим позивач просив суд пункт 12 розділу 4 Орендна плата викласти в наступній редакцій: Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати.
Як зазначалося вище, площа орендованої земельної ділянки складає 32,2842 га, а не 31,6 га як вказано в договорі.
При цьому суд вважає помилковими доводи відповідача про зміну меж земельної ділянки з огляду на наступне:.
Як вбачається зі змісту п.п. 1, 2 договору в оренду позивачу було передано земельну ділянку загальною площею 31,6 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Натомість, як уже зазначалося вище, згідно з витягу Державного земельного кадастру про земельну ділянку орендована позивачем земельна ділянка має площу 32,2842 га.
Відповідно до статті 1 Закону України Про державний контроль за використанням та охороною земель межа земельної ділянки - умовна замкнена ламана лінія, що розмежовує земельні ділянки.
Згідно частини 4 статті 55 Закону України Про землеустрій межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
Відтак, з огляду на зазначені норми права, уточнення площі орендованої земельної ділянки після проведеної інвентаризації не свідчить про беззаперечну зміну її меж, які закріплюються відповідними межовими знаками.
Відповідачем не спростовано ту обставину, що сільськогосподарський виробничий кооператив Козацький користується тією ж земельною ділянкою та у тих самих межах, що була передана їй згідно договору.
Крім того, суд зазначає, що різниця у площі земельної ділянки, визначеної договором (31,6 га), і зазначеної у витягу (32,2842 га), є незначною, та, як наслідок, могла виникнути за рахунок різних методик визначення площі земельної ділянки на дату укладення договору і на дату проведення інвентаризації земель.
Відтак, матеріалами справи не підтверджується, що на даний час відбулась зміна меж спірної земельної ділянки, а тому посилання відповідача на частину 10 статті 33 Закону України Про оренду землі, як на підставу для відмови у внесення змін до договору є безпідставними.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вимоги позивача про внесення змін до чинного договору оренди землі є обґрунтованими, а тому позов слід задовольнити повністю.
Доводи відповідача, що викладені у листі від 11 липня 2016 року за №10332/2-16, стосовно збільшення розміру ставки орендної плати в договорі до 8% від нормативної грошової оцінки землі, судом до уваги не приймаються, оскільки внесення змін до договору щодо процентної ставки не є предметом розгляду даного спору.
Дані пропозиції є пропозиціями відповідача, а не позивача.
На даний час за чинним договором розмір орендної плати складає 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік використання.
Орендодавець не позбавлений права та можливостей у випадках передбачених Законом на звернення до суду з відповідним позовом про внесення відповідних змін до договору оренди землі.
Господарські витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.
На підставі викладеного, та керуючись ст. 49, ст. ст. 82-85 ГПК України суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 16 липня 2007 року в наступній редакції:
Додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі від 16 липня 2007 року
__ ___ 2016 рокум. Черкаси
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідентифікаційний номер 38368935), адреса: м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131, в особі в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, (далі - орендодавець) з однієї сторони, та Сільськогосподарський виробничий кооператив Козацький в особі голови кооперативу ОСОБА_4, адреса: 20240, Черкаська область, Звенигородський район, с. Козацьке (далі - орендар) з іншої сторони за згодою сторін уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 16 липня 2007 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 16 липня 2007 року за № 040778300029, про нижченаведене:
1. Пункт 2 розділу 2 Об'єкт оренди договору від 16 липня 2007 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі вчинено запис від 16 липня 2007 року за № 040778300029, виклавши його у такій редакції:
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 32,2842 га ріллі (кадастровий номер 7121282800:02:006:0133).
2. Пункт 5 розділу 2 Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції:
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 32,2842 га, становить 1 498 753,68 грн. (один мільйон чотириста девяносто вісім тисяч сімсот пятдесят три гривні 68 коп.), визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 6-16 від 02 червня 2016 року.
3. Пункт 12 розділу 4 Орендна плата договору викласти в такій редакції: Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати.
4. Цю додаткову угоду укладено у 3 (трьох) примірниках, які мають
однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у
Орендаря, третій у органі, що здійснив державну реєстрацію даної угоди.
Реквізити сторін
ОрендодавецьОрендар
Головне управління Держгеокадастру уСільськогосподарський
виробничий
Черкаській областікооператив Козацький
18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131,Юридична адреса: 20240,
код ЄДРПОУ 39765890 Черкаська область,
Звенигородський район,
с. Козацьке, ідентифікаційний
код юридичної особи 03792740
Підписи сторін
Орендодавець Орендар
М.П __ _____ 2016 року М.П __ ______ 2016 року
3.Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, ідентифікаційний код 39765890 на користь сільськогосподарського виробничого кооперативу Козацький, с. Козацьке, Звенигородського району, Черкаської області, ідентифікаційний код 03792740 1 378 грн. 00 коп. судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішення законної сили.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ХІІ ГПК України.
Повне рішення складено 16 листопада 2016 року.
Суддя А.В.Васянович