Суддя Маслов М. І.
Справа № 644/6854/16-а
Провадження № 2-а/644/184/16
16.11.2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
Головуючого-судді Маслова М.І.,
за участю секретаря - Шпиця Л.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Чуприна Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення певних дій, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулась з адміністративним позовом ОСОБА_1, у якому просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії за віком державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату №3325-04/44 від 11.08.2016 року у розмірі 90 % суми заробітної плати; Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова здійснити перерахунок пенсії за віком державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату № 3325-04/44 від 11.08.2016 р. у розмірі 90% суми заробітної плати починаючи з 01.12.2015 р. (з дня підвищення посадових окладів державним службовцям) із збереженням при цьому індексації пенсії. Також просила стягнути з Державного бюджету України понесені витрати на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. Свої позовні вимоги обґрунтувала наступним.
17.08.2016 р. позивач звернулася з метою перерахунку пенсії до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова та просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату №3325-04/44 від 11.08.2016 року.
На вказану заяву отримала відмову рішенням комісії управління Пенсійного фонду в Індустріальному районі м.Харкова від 17.08.2016 р. №30. Позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що з 01.06.2015 р. пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а призначені не перераховуються. Зазначено, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213-VIII, де зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З таким рішенням суб'єкта владних повноважень ОСОБА_1 не погодилась, оскільки вважає його незаконним, у зв'язку з чим звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Позивач в судовому засіданні підтримала адміністративний позов та просила його задовольнити.
Відповідач у справі - управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова подав до суду свої заперечення на адміністративний позов, де зазначив, що проти позовних вимог заперечує у повному обсязі. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" визначено розмір заробітку для обчислення пенсії. Порядок визначення заробітної плати для перерахунку та умови проведення перерахунку пенсії були передбачені п.4 та п.5 вказаної постанови, які були виключені на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Чинний Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (далі - Закон № 213) в прикінцевих положеннях зазначає, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до 1 травня 2015 року на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних (крім пенсій військовослужбовців і наукових працівників), на загальних підставах; забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом (п. 4) . У разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (п. 5).
Під нормами пенсійного забезпечення варто розуміти й проведення перерахунків вказаних пенсій. На сьогодні закон про призначення усіх видів пенсії не був прийнятий.
Управління повідомило, що правомірно відмовило в проведенні перерахунку пенсії відповідно до наданої позивачем довідки про заробітну плату, адже з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах відповідно до законів України "Про державну службу" не призначаються та не перераховуються.
Окрім того, в судовому засіданні представник відповідача повідомила, що 11.11.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України №454 від 22.07.2016 року було здійснено перейменування управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова на управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова.
Суд, дослідивши матеріали справи та наявні докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 21.03.2002 року отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Індустріальному (Орджонікідзевському) районі м. Харкова. Загальний стаж складає 35 років, стаж державного службовця складає 33 роки 7 місяців та 28 днів, загальний процент розрахунку пенсії від заробітку складає 90%.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонні (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване і рішення (Дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Згідно зі ст. 37 Закону "Про державну службу" ( у редакції, що діяла на час звернення позивача до органів Пенсійного фонду за перерахунком пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.37-1 Закону "Про державну службу" умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000 року.
Згідно п.4 Постанови № 865 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 Постанови № 865, перерахунок пенсії провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату , що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" до постанови №865 внесені зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4 та пункт 5 викладено у новій редакції: "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики."
На даний час всупереч ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Ст. 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені в Конституції України, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантується і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотньої дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Отже, дії управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова щодо відмови у перерахунку пенсії згідно Закону України "Про державну службу", у зв'язку з підвищенням посадових окладів є протиправними.
Разом з цим, посилання відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. № 213-VIII судом не приймаються до уваги, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне
довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах
місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
З аналізу вказаних законодавчих норм вбачається, що вони стосуються призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Пунктом 4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, передбачено строки проведення перерахунків призначених пенсій: у разі виникнення права ні підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву було подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву було подано після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м.Харкова із заявою про перерахунок пенсії та довідками про заробітну плату 17.08.2016 р., то такий перерахунок слід провести з 01.09.2016 р. з огляду на ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про державну службу", ст.ст. 94, 160, 167, 195, 196, п.3 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком державного службовця у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям на підставі довідок про заробітну плату № 3325-04/44 від 11.08.2016 р. у розмірі 90 % суми заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Індустріальному районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії за віком державного службовця ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням окладів працюючим державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату № 3325-04/44 від 11.08.2016 зі збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення у розмірі 90% заробітної плати починаючи з 01.09.2016 р. із збереженням при цьому індексації пенсії.
У решті позовним вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати на сплату судового збору у сумі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одну) 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя: М.І. Маслов