СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про закриття провадження у справі
10 листопада 2016 р. Справа № 818/896/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.
за участю: секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми адміністративну справу №818/896/16
за адміністративним позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люкс-49"
до Управління Держгеокадастру в Охтирському районі Сумської області
треті особи, на боці відповідача, які не заявляють самостійних вимог: Охтирська міська рада, ОСОБА_2
про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люкс-49" (далі - позивач, ОСББ "Люкс-49") звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить:
- зобов'язати Управління Держгеокадастру в Охтирському районі Сумської області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 0,0069 га зареєстровану в Державному земельному кадастрі за адресою АДРЕСА_3 Сумської області з цільовим призначенням для будівництва індивідуального гаражу зареєстрованої 29 вересня 2014 року в Державному земельному кадастрі на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі гр. ОСОБА_2, яка проживає за адресою АДРЕСА_2.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що згідно технічного паспорту житлового будинку індивідуального житлового фонду по АДРЕСА_4 м.Охтирка Сумської області виданого у 2014 році, співвласниками домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 є: ЖЕК міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_11, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.
18 квітня 2014 року за №16301020000001446 державним реєстратором було проведено державну реєстрацію статуту юридичної особи об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люкс-49", головою якого є ОСОБА_6.
29 липня 2014 року рішенням Охтирської міської ради за №1156 -МР було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Люкс-49" для розміщення та обслуговування багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_4 м. Охтирка Сумської області.
Однак, в ході підготовки документів з'ясувалося, що земельну ділянку площею 0,0069 га., яка розташована за адресою АДРЕСА_3 було зареєстровано у Державному земельному кадастрі за ОСОБА_2, земельній ділянці присвоєно кадастровий номер НОМЕР_1, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за № НВ- 5901440632014 сформованого 29 вересня 2014 року. Реєстрацію здійснено державним кадастровим реєстратором Управління Держземагенства в Охтирському районі Сумської області.
Листом від 25 лютого 2015 року (за вих.№ 29-28-0.3-343/2-15) Управління Держземагенства в Охтирському районі Сумської області повідомляє позивачу, що ОСОБА_10 (голова ОСББ "Люкс-49") може виготовити технічну документацію із землеустрою на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_4 м. Охтирка Сумської області, але з урахуванням вже зареєстрованої за ОСОБА_2 земельної ділянки за адресою вул. Леніна, буд.49 Б м. Охтирка Сумської області.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно присвоєно кадастровий номер зазначеній земельній ділянці, першочергове право на оформлення земельної ділянки мають саме мешканці багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_4. На переконання позивача, земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4, Сумської області може бути передана в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками або надана у власність саме об'єднанню співваласників багатоквартирного будинку, в даному випадку - саме - ОСББ "Люкс-49".
Відповідно ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 1 статті 3 КАС України передбачено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Вказані норми права встановлюють, що в порядку адміністративного судочинства захищаються права, свободи та інтереси осіб у сфері публічно-правових відносин. Публічно-правові відносини є складовою частиною правових відносин, які виникають у суспільстві.
Отже, до адміністративного суду з адміністративним позовом має право звернутись особа за захистом саме публічного права, свободи чи інтересу у сфері публічно-правових відносин.
Звернення особи з позовом до суду на захист іншого, крім публічного, права, свободи чи інтересу, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.14 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Положеннями статей 177, 181, 324 та Глави 30 Цивільного кодексу України передбачено, що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі, гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
До нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу.
Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Кожен громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності Українського народу відповідно до закону.
Суд, вирішуючи спір, має з'ясувати чи є він приватно-правовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
У пунктах «а», «б», «в», «г» і «к» ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі, шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до наведеного, спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно статті 15 ЦПК, розглядаються в порядку цивільного судочинства.
Правомірність набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Як вже зазначалося вище, позивач вважає, що відповідачем безпідставно присвоєно кадастровий номер зазначеній земельній ділянці.
Позивач просить суд врахувати, що першочергове право на оформлення земельної ділянки мають саме мешканці багатоквартирного будинку розташованого за адресою: АДРЕСА_4. На переконання позивача, земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4, Сумської області може бути передана в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками або надана у власність саме об'єднанню співваласників багатоквартирного будинку, в даному випадку - саме - ОСББ "Люкс-49".
Обгрунтовуючи свою позицію щодо позовних вимог позивач зазначає, що порушено першочергове право жителів багатоквартирного будинку на оформлення ними права на зазначену земельну ділянку.
Отже, фактично є наявним спір про право користування земельною ділянкою, тобто цивільно-правовий спір.
Положеннями ст.157 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо, зокрема, справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд зазначає, що даний спір підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а тому провадження у справі, згідно вимог п.1 ч.1 ст.157 КАС України, підлягає закриттю.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного суду України від 11 листопада 2014 року №21-493а14, від 09 грудня 2014 року №21-308а14, від 16 грудня 2014 року №21-544а14 та в ухвалах Вищого адміністративного суду від 05 лютого 2015 року №К/800/37000/14, від 16 липня 2015 року №К/800/1744/14.
За приписами ч.2 ст.157 КАС України, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що даний спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 136, п. 2 ч. 1 ст. 157, 165, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України провадження у справі №818/896/16 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Люкс-49" до Управління Держгеокадастру в Охтирському районі Сумської області, треті особи - Охтирська міська рада, ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити дії - закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на ухвалу суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 14.11.2016 року.
Суддя О.М. Кунець