Постанова № 62769045, 17.11.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.11.2016
Номер справи
812/968/16
Номер документу
62769045
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/968/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смішливої Т.В.

при секретарі судового засідання: Ларіній П.Є.,

за участю

представника позивача: Рєзніченко Ю.М;

представника відповідача: Мамчур О.П. - керівник

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про стягнення коштів за податковим боргом,-

ВСТАНОВИВ:

18 серпня 2016 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області до Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про стягнення коштів за податковим боргом, з урахуванням уточненого позову (а.с. 35-36), у сумі 179840,93 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (далі ДП "Санаторій "Озерний", відповідач є самостійним суб'єктом, який має права юридичної особи, перебуває на податковому обліку як платник податків в Рубіжанської ОДПІ Головного управління ДФС у Луганській області.

Податковий борг відповідача виник внаслідок несплати податкових зобов'язань, самостійно нарахованих відповідачем з орендної плати з юридичних осіб по деклараціях плати за землю від 12.05.2015 № 9092793107 за 2015 рік та від 09.02.2016 № 9012543822 за 2016 рік, з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки по декларації від 18.02.2015 № 9018104577 та від 19.02.2016 № 9020596921, та з податку на прибуток відповідно до винесених податкових повідомлень-рішень від 27.10.2015 № 0002071503 та № 0002081503.

Податковим органом відповідачу направлено податкову вимогу Форми «Ю» від 10.02.2016 № 121-23.

ДП "Санаторій "Озерний", добровільно борг не сплачено, а здійсненні заходи з погашення податкового боргу здійсненні Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області результатів не дали, у зв'язку з чим позивач просив стягнути з відповідача кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків на суму податкового боргу у розмірі 179840,93 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав уточнені позовні вимоги надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.

Представник відповідача позов не визнав надав заперечення в яких зазначив, що

На підставі статті 6 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", платники податків звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності. Таким чином позивач вважає, що для нього існують законні підстави звільнення від сплати за користування земельними ділянками та майном державної й комунальної власності, встановлені, зокрема Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на період проведення антитерористичної операції. Згідно з витягом єдиного державного реєстру відповідач знаходиться на території м. Кремінна де проводиться антитерористична операція, а тому заборгованість яка виникла по сплаті заземлю є незаконною, а тому її стягнення суперечить закону. Також, зазначив, що податковий орган неправомірно пред'явив вимоги до ДП "Санаторій "Озерний" щодо стягнення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 150748,28 тому, як власником нерухомого майна є "Укрпрофоздоровниця" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України (а.с.97-98 ).

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72, КАС України суд приходить до такого.

Судом встановлено, що Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця"є юридичною особою, зареєстроване за адресою: 92900, Луганська область, Кремінський район, м. Кремінна, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, перебуває на податковому обліку в Рубіжанській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (а.с. 6-7).

Судом встановлено, що відповідач подав до Рубіжанської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 18.02.2015 № 9018104577, відповідно до якої відповідачем самостійно нараховано річну суму податку яка підлягає сплаті у 2015 році у сумі 184806,76 грн, щоквартальна сплата складає 46201,72 грн та податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 19.02.2016 № 9020596921, відповідно до якої відповідачем самостійно нараховано річну суму податку, яка підлягає сплаті у 2016 році на суму 209093,49 грн, щоквартальна сплата складає 52273,39 грн. (а.с. 18, 19).

Відповідно до розрахунку, наданого позивачем податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки ДП "Санаторій "Озерний" залишається несплаченим за четвертий квартал 2015 року у сумі 46201,60 грн, за перший квартал 2016 року у сумі 52273,39 грн, та другий квартал 2016 року у сумі 52273,39 грн.(а.с. 17, 39).

Таким, чином сума несплаченого узгодженого податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з ДП "Санаторій "Озерний" становить 150748,38 грн. (а.с. 40-41 з.б.).

Положеннями статті 265 Податкового кодексу України визначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку;. плати за землю.

Згідно п.п. 266.2.1. ПК України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт (п.п. 266.3.3).

Підпунктом 266.7.5. статі 266 ПК України визначено, що платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта/об'єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Враховуючи, що податковий борг який виник у зв'язку з несплатою самостійно визначених у податкових деклараціях зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, суд приходить до висновку щодо наявності підстав для стягнення податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в сумі 150748,38 грн.

Посилання представника відповідача на те, що нерухоме майно є власністю Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" суд не бере до уваги, з огляду на те, що відповідач у поданих декларація самостійно обчислив окремий об'єкт оподаткування та визначив суму яка підлягає сплаті.

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Крім того, Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області проведено камеральну перевірку ДП "Санаторій "Озерний" з питань своєчасності сплати до бюджету податку на прибуток за 2014 рік.

За результатами перевірки складено акт № 232/1503/02649153 від 27.10.2015 та винесено податкове повідомлення-рішення від 27.10.2015 № 0002081503, про нарахування штрафу з податку на прибуток у сумі 4027,00 грн, та податкове повідомлення-рішення від 27.10.2015 № 0002071503, про нарахування штрафу з податку на прибуток у сумі 64247,00 грн. (а.с. 24-26).

Вказані податкові повідомлення - рішення вручені представнику платника податків особисто 16.11.2015.

Визначена у податкових повідомленнях-рішеннях сума грошового зобов'язання відповідачем не сплачена, а податкові повідомлення-рішення не оскаржувались ні в адміністративному, ні в судовому порядку.

Згідно з п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Таким чином, штрафні санкції з податку на прибуток, нараховані відповідно до податкових повідомлень-рішень становлять 68274,00 грн, з урахуванням переплати, сума заборгованості з податку на прибуток складає 20413,83 грн., (а.с. 22-23).

Враховуючи, що податковий борг з податку на прибуток, нарахований відповідно до податкових повідомлень-рішень, несплачений, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог в частині стягнення податкового боргу з податку на прибуток в сумі 20413,83 грн.

Згідно з п.п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, орган державної податкової служби надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. ( п.п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України).

У зв'язку з непогашенням відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничного строку її сплати Рубіжанською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області винесено податкову вимогу № 121-23 від 10.02.2016 яка отримана відповідачем 17.02.2016 (а.с. 27).

Вищезазначена вимога у встановленому законом порядку не оскаржувалася, податковим органом не скасовувалась та не відкликалась, а тому є узгодженою.

Таким чином, заходи, прийняті податковим контролюючим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.3 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Щодо стягнення орендної плати за землю у розмірі 8678,72 грн. суд зазначає наступне.

ДП "Санаторій "Озерний" подано до Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області податкові декларації з орендної плати за землю № 9092793107 від 12.05.2015 зі щомісячною сумою платежу 1003,98 грн за 2015 рік та № 9012543822 від 09.02.2016 зі щомісячною сумою платежу 1547,94 грн за 2016 рік (а.с. 13-16).

З розрахунку вбачається, що заборгованість у сумі 8678,72 грн (8540,44 грн - основного платежу, 138,28 грн -пені) утворилась в результаті несплати орендної плати за землю за період з січня 2016 по липень 2016 року зі строком сплати до 30.08.2016 (а.с. 38).

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до підпункту 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Як передбачено пунктом 287.3 статтею 287 цього Кодексу, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельних ділянок за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно з пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Однак, Указом Президента України № 405/2014 від 14 квітня 2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон №1669) період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.

Статтею 6 Закону № 1669 (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно до частини 3 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону, закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

За результатами аналізу вказаних норм суд вважає, що Закон № 1669 є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.

Крім того, Закон № 1669 прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.

Відповідно до п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669, Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14.04.2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України" (від 30 жовтня 2014 року № 1053 "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція", від 05 листопада 2014 року № 1079 "Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053"), м. Кремінна віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Оскільки ДП "Санаторій "Озерний" зареєстровано у м. Кремінна, та здійснює господарську діяльність на території м. Кремінна, тобто, на території, на якій, згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р здійснювалася антитерористична операція, суд вважає, що позивач в силу статті 6 Закону № 1669 був звільнений від плати за її використання до 08.06.2016, а саме, до внесення змін до вказаної норми Закону.

Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17.05.2016 № 1365-VIII, який набрав законної сили 08.06.2016, внесені зміни до Закону № 1669, та доповнено п.4 до статті 4 Закону наступного змісту: "Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.

Вказаним законом також змінено редакцію статті 6 Закону № 1669, яка з 08.06.2016 передбачає звільнення суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.

Тобто, оскільки м. Кремінна не належить до населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, з 08.06.2016 у позивача виникає обов'язок щодо сплати орендної плати за користування земельними ділянками, розташованими у м. Кремінна та Кремінському районі.

З інтегрованої картки відповідача вбачається, що податкова заборгованість з орендної плати за землю у сумі 8540,00 грн, яка зазначена до стягнення, виникла у ДП "Санаторій "Озерний" у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань за період з січня по липень 2016 року включно.

Орендна плата за червень 2016 року сплачена позивачем самостійно платіжним дорученням № 120 від 01.08.2016, за липень 2016 року сплачена платіжним дорученням № 137 від 26.08.2016, тобто, заборгованість з орендної плати за червень та липень 2016 року відповідачем сплачена повністю.

При цьому, за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання відповідачу автоматично нараховано пеню у розмірі 138,28 грн у зв'язку із зарахуванням сплачених у серпні 2016 року сум в рахунок погашення заборгованості в порядку календарної черговості за період, коли позивач був звільнений від даного виду платежу. (а.с. 42).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог про стягнення орендної плати за землю у загальному розмірі 8678,72 грн, а тому в цій частині вимог необхідно відмовити.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 17, 51, 72, 87, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги Рубіжанської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області задовольнити частково.

Стягнути з розрахункових рахунків Дочірнього підприємства "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (код ЄДРПОУ 02649153, адреса: 92900, Луганська область, м. Кремінна,) відкритих у банках, обслуговуючих Дочірнє підприємство "Санаторій "Озерний" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" на користь Державного бюджету України кошти за податковим боргом з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 150748,38 грн (сто п'ятдесят тисяч сімсот сорок вісім грн 38 коп.) та з податку на прибуток у сумі 20413,83 грн (двадцять тисяч чотириста тринадцять грн 83 коп.)

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанову у повному обсязі складено та підписано судом 17 листопада 2017 року.

Суддя Т.В. Смішлива