Ухвала суду № 62762682, 16.11.2016, Апеляційний суд Херсонської області

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
766/11378/16-ц
Номер документу
62762682
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №766/11378/16-ц. Головуючий в І інстанції Ігнатенко О.Й.

Провадження №22ц/791/2380/16 Доповідач Радченко С.В.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Херсонської області в складі:

головуючого: Радченка С.В.

суддів: Вербицької Л.І., Колісниченка А.Г.,

секретар Сікора О.В.

за участю прокурора Волкової Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Херсоні цивільну справу за апеляційною скаргою прокурора керівника Херсонської місцевої прокуратурина ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2016 року в справі за позовом прокурора Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської ради до ОСОБА_1 про витребування майна з чужого незаконного володіння,

В С Т А Н О В И Л А:

У вересні 2016 року прокурор Херсонської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Херсонської міської радизвернувся до суду з позовною заявою, в якій просив витребувати з незаконного володіння відповідачки на користь Херсонської міської ради нежитлові приміщення першого поверху, загальною площею 50,7 кв.м., розташовані в м. Херсоні по вул. Кримській, 120 вартістю 434031 грн.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2016 року позовну заяву повернуто позивачу.

Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції прокурор керівник Херсонської місцевої прокуратуриподав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просив ухвалу суду скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Письмові заперечення на апеляційну скаргу до суду не надходили.

Заслухавши доповідача, перевіривши відповідність оскаржуваної ухвали вимогам цивільно-процесуального закону, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Постановляючи оскаржувану ухвалу, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що при зверненні до суду з позовом прокурором не додержано вимогист.45 ЦПК України, якою врегульовано умови та підстави представництва прокурором інтересів держави.

Проте, з таким висновком суду погодитись неможна, оскільки до нього суд дійшов в порушення норм процесуального права.

Відповідно дост.121 Конституції Українина прокуратуру покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Згідно зі ст. 36-1Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист в суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Відповідно дорішення Конституційного Суду України від 8 квітня1999 року № 3-рп/99під представництвом прокуратурою України інтересів держави треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи визначеніКонституцією Українита законами України повноваження, вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави. Із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

Таким органом, відповідно до статей6,7,13та143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Відповідно до ч.2ст.45 ЦПК Україниз метою представництва інтересів громадянина або держави в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з позовною заявою (заявою), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно з ч.1ст.46 ЦПК Україниоргани та інші особи, які відповідно дост. 45 цього Кодексузвернулися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах, мають процесуальні права й обов'язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду.

За змістом ч. 2ст. 19 Конституції Україниправовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до ч.1ст.6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

У ч. 5ст. 16 цього Законузазначено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зіст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності зокрема, на землю. Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів.

Таким чином, Херсонська міська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє спільні інтереси територіальної громади м. Херсон, здійснює відповідно до закону та від імені та в інтересах вказаної територіальної громади правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, землями в межах міста.

Із позовної заяви вбачається, що прокурор зазначив, в чому полягає порушення інтересів держави, а саме протиправне відчуження майна територіальної громади м.Херсона без її волі, що в свою чергу позбавило права власності жителів міста на обєкти нерухомого майна, яке державою гарантовано як непорушне право.

Звертаючись до суду з позовом, в інтересах держави на підставіст. 45 ЦПК України, прокурор виконав вимоги ч. 2 цієї статті, обґрунтував необхідність такого звернення з позовом, зазначивши в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Суд першої інстанції на зазначені вимоги закону уваги не звернув та дійшов помилкового висновку про повернення позовної заяви позивачеві, що відповідно до приписів п.1,4 с.311 ЦПК України є підставою для скасування ухвали і направлення справи для вирішення питання про відкриття провадження.

Керуючись ст.307,311,313-315ЦПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу прокурора керівника Херсонської місцевої прокуратуризадовольнити частково.

Ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 18 жовтня 2016 року скасувати, справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий С.В. Радченко

Судді: Л.І. Вербицька

ОСОБА_2