Постанова № 62761509, 11.11.2016, Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
483/1360/16-а
Номер документу
62761509
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа №483/1360/16-а

Провадження №2-а/483/33/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2016 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Чаус Л.В.

при секретарі Шилінскас О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2,

представника відповідача - Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області Ротар Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії за віком, -

В С Т А Н О В И В:

23 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області (далі - управління ПФУ). Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що 04 липня 2014 року, після досягнення віку 55 років, він звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», як особа, що працювала на посаді тракториста-машиніста у сільському господарстві, однак отримав відмову відповідача по причині відсутності необхідного стажу. Згодом пенсія йому була призначена на підставі постанови Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 27 травня 2015 року, яка набрала законної сили згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року.

При цьому, в порушення вимог чинного законодавства, пенсія була призначена як особі, яка втратила працездатність у розмірі 949 грн., без врахування його стажу та заробітку.

Посилаючись на викладені обставини, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 04 липня 2014 року , перерахунок пенсії за віком згідно ст. 100 Закону України « Про пенсійне забезпечення» та ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та провести її виплату, посилаючись на його пільговий стаж на посаді тракториста-машиніста 29 років 07 місяців 16 днів, з урахуванням відсотків понад встановлений законодавством стаж та усіх доплат до пенсій, які проводилися у вказаний період часу.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що на виконання постанови Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області від 27 травня 2015 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення, як такому, що працював трактористом-машиністом у виробництві сільськогосподарської продукції, виходячи зі страхового стажу 28 років 05 місяців 03 дні, в тому числі 20 років 07 місяців - трактористом машиністом. При розрахунку розміру пенсії була використана заробітна плата, яка визначена відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме розглянуто два варіанти: за весь період страхового стажу, починаючи з липня 2000 року та за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року та з 01 липня 2000 року. Останній варіант враховано як більш вигідний. За розрахунком, розмір пенсійної виплати склав 936 грн., який визначено пропорційно до наявного стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії, який на той час складав 949 грн., та призначена державна адресна допомога у розмірі 12 грн. 69 коп. до досягнення мінімального розміру пенсії 949 грн. Також зазначила, що розрахунок розміру пенсії проводиться в автоматичному режимі. Вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії вважає безпідставними та в задоволенні позову просить відмовити.

Вислухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази, що є у справі та матеріали пенсійної справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до постанови Очаківського міськрайоннонго суду Миколаївської області від 27 травня 2015 року, яка набрала законної сили 06 жовтня 2015 року, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1, визнано протиправним та скасовано рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Очакові та Очаківському районі Миколаївської області від 08 жовтня 2014 року № 17 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії та зобов'язано відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «в» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 04 липня 2014 року.

Вищевказаною постановою встановлено, що управлінням ПФУ безпідставно не зараховано до пільгового стажу позивача періоди його роботи на посаді тракториста-машиніста з 07 липня 2006 року по 30 червня 2007 року, з 01 липня 2007 року по 02 листопада 2009 року, та з 27 жовтня 1980 року по 23 березня 1985 року.

З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 114612 вбачається, що розпорядженням від 18 листопада 2015 року ОСОБА_1 було призначено з 04 липня 2014 року пенсію за віком на пільгових умовах як трактористу-машиністу, що працював у сільському господарстві. Згідно розрахунку стажу, загальний стаж позивача складає 28 років 5 місяців 3 дні, та стаж на посаді тракториста-машиніста - 20 років 1 місяць 8 днів (а.с. 49-51).

До розпорядження приєднано два варіанти розрахунків заробітної плати для призначення пенсії. Так, згідно розрахунку заробітної плати за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року по 21 червня 2010 року, середньомісячний заробіток позивача склав 1809 грн. 66 коп., а згідно розрахунку за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, згідно з довідками, наданими позивачем, та з 01 липня 2000 року середньомісячний заробіток склав 2440 грн. 66 коп., з якого і було призначено пенсію у розмірі 936 грн. 31 коп., що менше мінімальної пенсії, розмір якої на час призначення пенсії позивачеві складав 949 грн. (а.с. 42-49).

Також з розпорядження про призначення пенсії слідує, що ОСОБА_1 було призначено адресну допомогу у розмірі 12 грн. 69 коп.

Згідно із пунктом "в" частини першої статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), в редакції на час призначення пенсії, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно ст. 25 Закону № 1058-IV, коефіцієнт страхового стажу також обчислюється за формулою, з врахуванням таких показників, як сума місяців страхового стажу та величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).

Статтею 40 Закону № 1058-IV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 цієї статті, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, в якій враховуються наступні показники: середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць, страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно ч. 2 ст. 28 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 265 в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім інвалідів I та II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

З врахуванням викладених обставин, суд вважає, що при визначенні розміру пенсії, управлінням ПФУ дотримано вимоги Закону № 1058-IV щодо визначення розміру пенсії.

Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

При цьому, згідно зі статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Вказані положення були роз'яснені сторонам в судовому засіданні.

Посилаючись на недотримання відповідачем вимог ст. 40 Закону № 1058-IV , позивач та його представник не вказали конкретних порушень та не довели належними та допустимими доказами їх наявність, а тому їх доводи суд вважає безпідставними.

Також суд не приймає до уваги твердження позивача та його представника про безпідставне незастосування управлінням ПФУ положень ст. 19 та ст. 100 Закону № 1788-XII, та про невірний розрахунок стажу, і при цьому виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 1788-XII, пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Однак, згідно з п. 16 Перехідних положень Закону № 1058-IV, прийнятого пізніше, в редакції на час призначення пенсії позивачеві, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Також зазначено, що положення Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» застосовуються лише в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Таким чином, після набрання чинності Законом № 1058-IV, для визначення розміру пенсії застосовують норми саме цього Закону.

Положення ст. 100 Закону № 1788-XII також не можуть бути застосовані для перерахунку пенсії позивача, оскільки вказана стаття передбачає порядок призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мали право на цю пенсію до введення в дію Закону № 1788-XII, тобто до 01 січня 1992 року, а позивач права на пільгову пенсію на вказану дату не мав.

Неврахування відповідачем певних періодів стажу позивача не було предметом позову, та в судовому засіданні останнім не вказано, які саме періоди не були зараховані.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсії позивача Управлінням ПФУ дотримано вимоги діючого законодавства України, а тому в задоволенні позову про зобов'язання проведення перерахунку пенсії слід відмовити у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9-12, 15, ст.ст. 158-163 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії за віком, - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги на постанову, а у разі подання апеляційної скарги - відразу після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий: