ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Cправа №483/1359/16-а
Провадження №2-а/483/32/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2016 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Чаус Л.В.
при секретарі Шилінскас О.В.,
за участю позивачки ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2,
представника відповідача - Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області Могильницької І.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії за віком, -
В С Т А Н О В И В:
23 серпня 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області (далі - управління ПФУ). Свої вимоги позивачка обґрунтовував тим, що вона є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та з 16 серпня 2015 року отримує пенсію. При цьому, в порушення вимог чинного законодавства, пенсія їй була призначена як особі, яка втратила працездатність у розмірі 949 грн., без врахування її стажу та заробітку, та не нарахована додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до 4 категорії, потерпілій від Чорнобильської катастрофи.
Посилаючись на викладені обставини, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 16 серпня 2015 року перерахунок її пенсії за віком згідно ст. 100 Закону України « Про пенсійне забезпечення», ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.ст. 49, 51, 55, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести її виплату, посилаючись на її страховий стаж 21 рік 03 місяці 05 днів, з урахуванням усіх доплат до пенсій, які проводилися у вказаний період часу.
В судовому засіданні позивачка та її представник позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала. Пояснила, що ОСОБА_1 було призначено дострокову пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ), як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та проживала у зоні посиленого радіологічного контролю. Розмір пенсії розраховано відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), при страховому стажі 21 рік 03 місяці 05 днів, шляхом множення осучасненого середнього заробітку на коефіцієнт страхового стажу. За розрахунком, розмір пенсійної виплати позивачки склав 672 грн. 21 коп., який визначено пропорційно до наявного стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії, який на той час складав 949 грн., та призначена державна адресна допомога у розмірі 276 грн. 79 коп. до досягнення мінімального розміру пенсії 949 грн. Також зазначила, що розрахунок розміру пенсії проводиться в автоматичному режимі. Право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особи, віднесені до 4 категорії, мають під час постійного проживання, роботи чи навчання на території зони посиленого радіологічного контролю, а тому ОСОБА_1 не має права на таку додаткову пенсію.
Вимоги позивачки про проведення перерахунку пенсії вважає безпідставними та в задоволенні позову просить відмовити.
Вислухавши пояснення позивачки та його представника, представника відповідача, дослідивши письмові докази, що є у справі та матеріали пенсійної справи, суд дійшов наступного.
З оглянутої в судовому засіданні пенсійної справи № 114572 вбачається, що згідно протоколу від 25 серпня 2015 року ОСОБА_1 було призначено з 15 серпня 2015 року пенсію за віком, зі зниженням пенсійного віку, як особі, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи. Згідно розрахунку стажу, загальний стаж позивачки складає 21 рік 3 місяці 5 днів, і з цим розрахунком позивачка згодна (а.с. 37,38).
До протоколу приєднано розрахунок заробітної плати, в якому врахована заробітна плата за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року - за період з 01 вересня 1982 року по серпень 1987 року, згідно довідки наданої позивачкою, та з 01 липня 2000 року - за період роботи з серпня 2005 року по листопад 2010 року. Згідно розрахунку, середньомісячний заробіток позивачки склав 1434 грн. 42 коп., з якого призначено пенсію у розмірі 672 грн. 21 коп., що менше мінімального розміру пенсії на той час, що складав 949 грн. (а.с. 39-42)
З протоколу про призначення пенсії слідує, що ОСОБА_1 також було призначено державну адресну допомогу у розмірі 276 грн. 79 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону № 1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Згідно ст. 25 Закону № 1058-IV, коефіцієнт страхового стажу також обчислюється за формулою, з врахуванням таких показників, як сума місяців страхового стажу та величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках).
Статтею 40 Закону № 1058-IV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Так, відповідно до абз. 1 ч. 1 цієї статті, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, в якій враховуються наступні показники: середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць, страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ч. 2 ст. 28 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. N 265 в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, встановлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім інвалідів I та II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
З врахуванням викладених обставин, суд вважає, що при визначенні розміру пенсії, управлінням ПФУ дотримано вимоги Закону № 1058-IV щодо визначення розміру пенсії.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
При цьому, згідно зі статтею 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вказані положення були роз'яснені сторонам в судовому засіданні.
Посилаючись на недотримання відповідачем вимог ст. 40 Закону № 1058-IV , позивачка та її представник не вказали конкретних порушень та не довели належними та допустимими доказами їх наявність, а тому їх доводи суд вважає безпідставними.
Також суд не приймає до уваги твердження позивачки та її представника про безпідставне незастосування Управлінням ПФУ положень Закону № 796-ХІІ та ст. 100 Закону № 1788-XII, і при цьому виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ було передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Однак, згідно з п. 16 Перехідних положень Закону № 1058-IV, прийнятому пізніше, в редакції на час призначення пенсії позивачці, до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону.
Таким чином, після набрання чинності Законом № 1058-IV, для визначення розміру пенсії застосовують норми саме цього Закону.
Відповідно до ст. 51 Закону № 796-ХІІ, в редакції на час призначення пенсії позивачці, особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону № 796-ХІІ, в редакції на час призначення пенсії позивачці, право на пільги і компенсації мають особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема категорії 4, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Оскільки ОСОБА_1 на час призначення пенсії проживала на території Очаківського району Миколаївської області, яка не віднесена до вищевказаної зони, тому права на додаткову пенсію вона не має.
Положення ст. 100 Закону № 1788-XII також не можуть бути застосовані для перерахунку пенсії позивачки, оскільки вказана стаття передбачає порядок призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мали право на цю пенсію до введення в дію Закону № 1788-XII, тобто до 01 січня 1992 року, а позивачка права на пільгову пенсію на вказану дату не мала.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З врахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачки Управлінням ПФУ дотримано вимоги діючого законодавства України, а тому в задоволенні позову про зобов'язання проведення перерахунку пенсії слід відмовити у повному обсязі.
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Очаківського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Миколаївської області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії за віком, - відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги на постанову, а у разі подання апеляційної скарги - відразу після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий: