ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 рокуСправа № 803/1258/16
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Луцьку питання про постановлення додаткового судового рішення в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання нечинним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач, ФОП ОСОБА_1.) звернувся з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - відповідач, Луцька ОДПІ) про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304, яким позивачу донараховано 145845,00 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції у розмірі 20454,91 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.11.2016 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині донарахування 109 429,42 грн. єдиного соціального внеску. У задоволенні решти позову відмовлено. Присуджено на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Луцької ОДПІ судовий збір у розмірі 1254,17 грн.
Однак, при постановленні зазначеного рішення судом не було вирішено позовну вимогу про визнання нечинним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 20454,91 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність постановлення додаткового судового рішення.
Представники сторін у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до частини третьою статті 168 Кодексу про адміністративне судочинство України (далі - КАС України) суд ухвалює додаткове судове рішення після розгляду питання в судовому засіданні з повідомленням осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду питання.
Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки представники сторін у судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд даного питання необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття додаткового судового рішення з огляду на таке.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 168 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою особи, яка брала участь у справі, чи з власної ініціативи прийняти додаткову постанову чи постановити додаткову ухвалу, зокрема, у випадку, якщо щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення. Питання про ухвалення додаткового судового рішення може бути заявлено до закінчення строку на виконання судового рішення.
Судом встановлено, що Луцькою ОДПІ в період з 21.12.2015 року по 13.01.2016 року проведено документальну планову виїзну перевірку СПД ОСОБА_1 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року, дотримання законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012 року по 31.12.2014 року.
За результатами перевірки складено акт від 19.01.2016 року №106/17-01/НОМЕР_2, згідно із висновками якого контролюючим органом виявлено, зокрема, порушення вимог пункту 2 частини першої статті 7, пунктів 2, 3, 9 статті 9 розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», внаслідок чого підприємцем занижено єдиний соціальний внесок на загальну суму 145845,04 грн.., в тому числі за 2012 рік на 36415,57 грн. за 2013 рік на 44577,00 грн., за 2014 рік на 64852,47 грн.
Рішенням Луцької ОДПІ про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 контролюючим органом на підставі акту перевірки від 19.01.2016 року №106/17-01/НОМЕР_2 донараховано позивачу 145845,00 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і на підставі пункту 3 частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» застосовано штрафну санкцію у розмірі 20454,91 грн.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08.11.2016 року у даній справі адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині донарахування 109 429,42 грн. єдиного соціального внеску. У задоволенні решти позову відмовлено. Присуджено на користь ФОП ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Луцької ОДПІ судовий збір у розмірі 1254,17 грн.
При розгляді даного адміністративного позову встановлено, що Луцькою ОДПІ неправомірно було донараховано підприємцю ОСОБА_1 єдиний внесок за 2013 рік у розмірі 44577,00 грн. та за 2014 рік у розмірі 64852,47 грн. Водночас під час розгляду даної справи позивачем не доведено правильності самостійного нарахування єдиного внеску за 2012 рік, а тому Луцькою ОДПІ правомірно донараховано єдиний внесок за вказаний період у розмірі 36415,57 грн. У зв'язку з наведеним судом визнано протиправним та скасовано рішення від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині донарахування 109429,42 грн. єдиного соціального внеску.
Водночас при прийнятті даного рішення судом не вирішено позовну вимогу про скасування оскарженого рішення в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 20454,91 грн.
З розрахунку штрафних санкцій СПД ОСОБА_1 по єдиному внеску за період 2012-2014 року, наданого представником відповідача (а.с. 107), слідує, що контролюючим органом застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 20454,91 грн., а саме: за 2012 рік штрафна санкція у розмірі 7283,11 грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 36415,57 грн.; за 2013 рік штрафна санкція у розмірі 6686,55 грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 44577,00 грн.; за 2014 рік штрафна санкція у розмірі 6485,25 грн. за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску у розмірі 64852,47 грн.
Таким чином, враховуючи те, що постановою суду від 08.11.2016 року визнано протиправним та скасовано рішення від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині донарахування 109 429,42 грн. єдиного соціального внеску за 2013 рік та 2014 рік, тому і застосування до позивача штрафних санкцій за вказаний період у розмірі 13171,80 грн. є неправомірним.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про необхідність скасування оскаржуваного рішення в частині застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних санкцій у розмірі 13171,80 грн.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суд може з власної ініціативи або за заявою особи, що брала участь у справі, чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
Як зазначалось вище, постановою суду від 08.11.2016 року визнано протиправним та скасовано рішення Луцької ОДПІ про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 в частині донарахування 109 429,42 грн. єдиного соціального внеску, у задоволенні решти позову відмовлено та присуджено на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Луцької ОДПІ судовий збір у розмірі 1254,17 грн.
При обрахунку судового збору судом не було враховано позовної вимоги про скасування оскаржуваного рішення в частині застосування штрафних санкцій, а відтак допущено арифметичну помилку - невірно визначено суму судового збору, який підлягає стягненню на користь ФОП ОСОБА_1, у розмірі 1254,17 грн.
Враховуючи те, що судом визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12.02.2016 року № 0000971304 на загальну суму 122601,22 грн. (109 429,42 грн. єдиний соціальний внесок + 13171,80 грн. штрафні санкції), відтак на користь позивача слід присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1231,29 грн.
Керуючись статтями 128, 160, 168, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 12 лютого 2016 року № 0000971304 в частині застосування 13171,80 грн.(тринадцять тисяч сто сімдесят одна грн. 80 коп.) штрафних санкцій.
У задоволенні решти позовних вимог в частині застосування штрафних санкцій відмовити.
Виправити арифметичну помилку, допущену в абзаці четвертому резолютивної частини короткого та повного текстів постанови Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2016 року у справі № 803/1258/16, виклавши даний абзац в такій редакції: «Присудити на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код 39497665) судовий збір у розмірі 1231,29 грн. (одна тисяча двісті тридцять одна грн. 29 коп.)».
Додаткова постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги додаткова постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Додаткова постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на додаткову постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії додаткової постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко