Постанова № 62752589, 15.11.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
754/12651/16-а
Номер документу
62752589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/651/16

Справа №754/12651/16-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

15 листопада 2016 року суддя Деснянського районного суду міста Києва Панченко О.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, - В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 17.10.2016 року звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця; зобов»язати Лівобережне об»єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату їй пенсії в призначеному розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум, зазначених в довідці про заробітну плату, що подається після перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцями, а також державними службовцями, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію №118 від 19.04.2016 року в графі «Інші виплати»: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, починаючи з 10.11.2010 року.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Лівобережному об»єднаному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві та отримує з 10.11.2010 року пенсію за віком як державний службовець відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року №23723-ХІІ у розмірі 85% від заробітної плати державного службовця з урахуванням окладу, рангу, вислуги років, надбавок та премій. У квітні 2016 року вона звернулася до Відповідача з заявою про здійснення їй перерахунку пенсії з урахуванням сум, зазначених в довідці про заробітну плату, що подається після перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцями, а також державними службовцями, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію №118 від 19.04.2016 року в графі «Інші виплати»: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань. Листом від 28.04.2016 року відповідач відмовив їй здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи це тим, що такі виплати як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Представником відповідача - Лівобережного об»єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві подано до суду письмові заперечення проти позову, в яких остання не погоджуючись з позовом, просила відмовити у його задоволені.

На підставі ст. 183-2 КАС України розгляд справи проводиться у скороченому провадженні, без виклику сторін, які беруть участь у справі, та без проведення судового засідання.

Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, подані відповідачем заперечення на позов, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, а також повідомлені відповідачем обставини, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується у адміністративних справах про оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що на даний час позивачка перебуває на обліку у Лівобережному об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №23723-ХІІ у розмірі 85% від заробітної плати державного службовця. Як було встановлено судом, в основу розрахунку призначеної їй пенсії відповідач поклав довідки Київського міського центру зайнятості №308 від 09.11.2010 року, що не містили інформації про усі здійснені їй у складі заробітної плати виплати, а саме: виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Позивачка в квітні 2016 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням сум зазначених у довідці про заробітну плату, що подається після перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцями, а також державними службовцями, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію №118 від 19.04.2016 року в графі «Інші виплати»: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, починаючи з 10.11.2010 року, проте листом від 28.04.2016 року відповідач відмовив їй здійснити перерахунок пенсії.

У зв"язку із відмовою відповідача здійснити перерахунок, позивачка звертається до суду з даним позовом.

Статтею 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції на час оформлення пенсії державного службовця позивачу, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

01.05.2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу»№ 889-УІІІ від 10.12.2015 року. Постановою КМУ від 06.04.2016 року №292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів.

За змістом ст. 37 ЗУ «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розміри виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.»

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року №1778 «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)».

Пунктом 1 ч. 1 ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року №1058 «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року №1-рп/99, загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Застосування відповідачем положень ЗУ «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року для відмови у здійсненні перерахунку пенсії є безпідставним та необґрунтованим, оскільки положення цього закону поширюється на працюючих державних службовців, а не тих, які були такими службовцями і яким пенсія уже призначена в минулому.

Згідно ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що відповідач зобов»язаний зробити перерахунок призначеної позивачу пенсії з моменту її звернення із заявою, а саме з 22.04.2016 року, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, що виплачені позивачу протягом останніх 24 місяців перебування на державній службі, входили до системи оплати праці державного службовця, виплачувалися за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органом державної служби та на них нараховані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, вказані виплати повинні враховуватись відповідачем при обчисленні пенсії державного службовця.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 93, 99, 100, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про державну службу",

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного Фонду України у м. Києві про визнання дій незаконними та зобов?язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.

Визнати дії Лівобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця, - неправомірними.

Зобов»язати Лівобережне об»єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в призначеному розмірі 85% від суми заробітної плати з урахуванням сум, зазначених в довідці про заробітну плату, що подається після перерахунку пенсії непрацюючими державними службовцями, а також державними службовцями, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких призначено (перераховано) пенсію №118 від 19.04.2016 року в графі «Інші виплати»: винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань, починаючи з 22.04.2016 року.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: