ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 р. Справа № 552/4232/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С. ,
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016р. по справі № 552/4232/16-а
за позовом ОСОБА_1
до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області третя особа ОСОБА_3 обласний військовий комісаріат
про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії, відшкодування шкоди,
ВСТАНОВИЛА
ОСОБА_1 (далі по тексту позивач, ОСОБА_1А.) звернувся до Київського районного суду м. Полтави з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови провести перерахунок пенсії ОСОБА_1;
- зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2012 року, виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом згідно довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 липня 2012 року та провести ОСОБА_1 виплату недоплаченої пенсії за період з 01.07.2012 року по 01.08.2016 року в розмірі 38165,61 грн.;
- стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 30 000 грн..
Постановою Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016 року по справі № 552/4232/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу викладача в розмірі 1250 грн. та провести виплату недоплаченої пенсії.
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Судові витрати віднесено за рахунок держави.
Позивач, не погодившись із вказаною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, неповне з`ясування обставин справи, просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016 року по справі № 552/4232/16-а та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги та у судовому засіданні, зокрема, посилається на те, що відмова у перерахунку пенсії є незаконною, оскільки відповідач нараховує і сплачує ОСОБА_1 пенсію виходячи з розміру посадового окладу викладача в сумі 1150 грн., проте як розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби становить 1250 грн.. Зазначає, що в квітні 2016 року неодноразово звертався до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з проханням провести перерахунок пенсії, однак в перерахунку пенсії останньому відмовлено. Стверджує, що фактично збільшився розмір грошового забезпечення, що відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб є підставою для перерахунку пенсії. Таким чином, вважає рішення суду першої інстанції незаконним та таким, що підлягає скасуванню, а його позовні вимоги - задоволенню.
Представник відповідача, у надісланих запереченнях на апеляційну скаргу, з викладених підстав, стверджуючи про те, що пенсія позивачу призначена та виплачена згідно норм чинного законодавства, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Представник третьої особи надіслав клопотання, в якому просить суд розгляд справи провести без участі представника ОСОБА_3 обласного військового комісаріату.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
З огляду на наведену норму, враховуючи, що відповідач та третя особа по справі належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представників відповідача та третьої особи.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, позивача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 звільнений з військової служби з посади викладача кафедри організації звязку ОСОБА_3 філіалу Київського військового інституту управління та звязку в 1997 році, що підтверджується витягом з наказу начальника філіалу від 06 листопада 1997 року № 483.
На даний час перебуває на обліку в ОСОБА_2 Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», розмір якої обчислений, виходячи із грошового забезпечення 2707 грн. 00 коп., до складу якого ввійшли: 1150 грн. 00 коп. - посадовий оклад; 130 грн. 00 коп. - оклад за військове звання; 448 грн. 00 коп. 35 % надбавка за вислугу років; 864 грн. 00 коп. - 50 % надбавка за особливо важливі завдання; 115 грн.00коп - 10% премія. Розмір пенсії обчислений на рівні 68 відсотків вказаного грошового забезпечення. Крім того, до пенсії нараховані: 268 грн. 50 коп. підвищення як учаснику бойових дій; 40 грн. 00 коп. щомісячна цільова допомога як учаснику бойових дій; 644 грн. 27 коп. підвищення за Постановою КМУ № 355; 132 грн. 28 коп. доплата до розміру зафіксованої індексації. Загальний розмір пенсії становить 3140 грн. 61 коп. на місяць, що підтверджується листом ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 139/Л-03 від 12.04.2016 року. (а.с. 16)
ОСОБА_3 обласного військового комісаріату від 06.04.2016 року № 10/240/67165 ОСОБА_1 повідомлено, що розмір його грошового забезпечення станом на 01.07.2012 року становить 3919 грн. 50 коп., з яких: 1250 грн. 00 коп. - посадовий оклад; 130 грн. 00 коп. - оклад за військове звання; 483 грн. 00 коп. 35 % надбавка за вислугу років; 931 грн. 50 коп. - 50 % надбавка за особливо важливі завдання; 1125 грн.00коп - премія 90%.(а.с. 20-22)
Не погодившись з встановленим розміром пенсії, 19.04.2016 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області з проханням перерахувати пенсію відповідно до статей 43 та 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб. (а.с. 17-19)
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 29.04.2016 року № 179/Л-03 позивачу у проведенні перерахунку пенсії відмовлено та зазначено, що перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством. Звернуто увагу, що оскільки повідомлення про настання права на проведення перерахунку пенсії до Пенсійного органу не надходило, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, підстав для підготовки та надання до уповноваженого органу списків для оформлення довідок про грошове забезпечення органи Пенсійного фонду не мають.(а.с. 23-24)
05.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_3 обласного військового комісаріату із заявою з питання направлення списків та повідомлень про перерахунок пенсії позивача у звязку з набранням чинності наказом Міністра оборони України № 377 від 27.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовцям військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ збройних сил України». (а.с. 25-26)
Листом від 07.07.2016 року № 10/479/67465 ОСОБА_1 повідомлено про те, що довідка про розмір грошового забезпечення була сформована та направлена до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області 21.05.2012 року та зазначено, що розмір грошового забезпечення станом на 01.07.2012 року становить 3919 грн. 50 коп.: 1250 грн. 00 коп. - посадовий оклад; 130 грн. 00 коп. - оклад за військове звання; 483 грн. 00 коп. 35 % надбавка за вислугу років; 931 грн. 50 коп. - 50 % надбавка за особливо важливі завдання; 1125 грн.00коп - премія 90%.(а.с. 27)
20.07.2016 року ОСОБА_1 повторно звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України з проханням перерахувати пенсію відповідно до статей 43 та 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, виходячи із грошового забезпечення в розмірі 3 919 грн. 50 коп.. (а.с. 28-31)
ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 02.08.2016 року № 288/Л-03 позивачу у проведенні перерахунку пенсії відмовлено та зазначено, що вказане грошове забезпечення було використано для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови КМУ № 355 від 23.04.2012 року (в результаті виконання постанови, на першому етапі з 01.07.2012 року розмір підвищення склав 202,48 грн. (11 % основного розміру пенсії ), з 01.09.2012 року 423,37 грн. ( 23%) та з 01.01.2013 року 644,27 грн.(35%)). Таким чином, розмір пенсії позивача становив станом на 01.07.2012 року - 2472,21 грн., з 01.09.2012 року 2693,10 грн., з 01.01.2013 року 2936,50 грн.. А також зазначено, що визначення грошового забезпечення та надання відповідної довідки віднесено до компетенції уповноваженого органу Міністерства оборони України ОСОБА_3 обласного військового комісаріату. (а.с.32-33)
Не погоджуючись із діями ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним адміністративним позовом про визнання дій протиправними, зобовязання провести перерахунок пенсії, відшкодування шкоди.
Задовольняючи позовні вимоги в частині зобовязання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 травня 2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу викладача в розмірі 1250 грн. та провести виплату недоплаченої пенсії, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії, а відмова ГУ ПФУ в Полтавській області є неправомірною.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Тобто, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, та з урахуванням внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України N 393 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону N 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007 року № 1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Як вбачається з матеріалів справи, розмір пенсії позивача обчислений, виходячи із грошового забезпечення 2707 грн. 00 коп., до складу якого ввійшли: 1150 грн. 00 коп. - посадовий оклад; 130 грн. 00 коп. - оклад за військове звання; 448 грн. 00 коп. 35 % надбавка за вислугу років; 864 грн. 00 коп. - 50 % надбавка за особливо важливі завдання; 115 грн. 00коп - премія 10%. Розмір пенсії обчислений на рівні 68 відсотків вказаного грошового забезпечення. Крім того, до пенсії нараховані: 268 грн. 50 коп. підвищення як учаснику бойових дій; 40 грн. 00 коп. щомісячна цільова допомога як учаснику бойових дій; 644,27 грн. підвищення за Постановою КМУ № 355; 132 грн. 28 коп. доплата до розміру зафіксованої індексації. Загальний розмір пенсії становить 3140 грн. 61 коп. на місяць, що підтверджується листом № 139/Л-03 від 12.04.2016 року (а.с. 16)
Разом з тим, наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» затверджено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, та розмір посадового окладу за посадою, яку обіймав позивач до звільнення, визначено в сумі 1250 грн. 00 коп.
Зазначений наказ втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27 листопада 2013 року № 814, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 грудня 2013 року за № 2100/24632 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», яким встановлено аналогічний розмір посадового окладу позивача в сумі 1250 грн.00 коп..
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що оскільки Кабінетом Міністрів України делеговано своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому наказ останнього N 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є належною підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону N 2262-XII, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного Наказом № 814, відтак відмова ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в частині здійснення перерахунку пенсії позивача виходячи із збільшеного посадового окладу є неправомірною.
Беручи до уваги наведене, твердження відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачеві з посиланням на те, що Кабінетом міністрів України не приймалось рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців, не заслуговують на увагу.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог в цій частині, доводи апеляційної скарги є безпідставними, не впливають на правомірність висновків суду та не спростовують правильних висновків суду.
Між тим, колегія суддів не може погодитись з висновками суду першої інстанції щодо необхідності захисту прав позивача з саме з 01.05.2016 року, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З наведених вище приписів КАС України випливає, що адміністративний позов може бути поданий у межах строку звернення до адміністративного суду визначеного цим Кодексом або іншими законами, який обчислюється з моменту коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.
Предметом адміністративного позову у цій справі є перерахунок пенсії, для звернення з яким чинним законодавством України спеціальних строків не встановлено, а тому такий позов має бути поданий в межах визначеного ч. 2 ст. 99 КАС України шестимісячного строку, перебіг якого починається з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Визначаючи початок перебігу строку звернення з даним адміністративним позовом, суд апеляційної інстанції виходить з того, що пенсія позивача є періодичною виплатою, яка позивачем, хоч і в меншому розмірі, отримується кожного місяця, а тому про порушення своїх прав щодо недоплати він повинен був дізнаватися кожного місяця під час її отримання.
Слід зазначити, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Відповідно до п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідок уповноважених органів тих міністерств та центральних органів влади, у складі яких проходили службу військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу, при цьому на позивача не покладено обов'язок надавати відповідні довідки до Пенсійного фонду України, які необхідні для проведення перерахунку пенсії.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом (09.08.2016 року), а також те, що постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 на позивача не покладено обовязок надавати довідку про розмір грошового забезпечення до Пенсійного органу, колегія суддів приходить до висновку про те, що права позивача підлягають захисту в межах шестимісячного строку, починаючи з 09.02.2016 року.
З огляду на викладене, постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу викладача в розмірі 1250 грн. та провести виплату недоплаченої пенсії підлягає зміні.
Відповідно до ст.201 КАС України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: 1) правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; 2) вирішення не всіх позовних вимог або питань.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції про задоволення позовних вимог вважає, що постанова Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016 року по справі № 552/4232/16-а підлягає зміні шляхом викладення абзацу другого резолютивної частини постанови в наступній редакції: Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 09 лютого 2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу викладача в розмірі 1250 грн. та провести виплату недоплаченої пенсії.
Відмовляючи у задоволенні решти позовних вимог, суд першої інстанції виходив з його не обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Щодо позовних вимог в частині зобовязання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру грошового забезпечення, визначеного ОСОБА_3 обласним військовим комісаріатом згідно довідки про розмір грошового забезпечення, відповідно до якої розмір премії складає 90%, колегія суддів зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 355 від 23 квітня 2012 року Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб установлено з 01 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 01 січня 2013 року до 35 відсотків.
При цьому, відповідно до абзацу 2 пункту 1 постанови № 355, розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.
Слід зауважити, що Постановою № 355 Кабінетом Міністрів України не змінено розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою № 1294, зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (підпункт 2 пункту 5).
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України, зокрема, наказом № 44 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у відповідних бюджетних роках. При цьому, не змінено розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з наказом Міністерства оборони України № 44 від 27 січня 2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» передбачено премію військовослужбовцям на посадах офіцерського складу (крім військовослужбовців апарату Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України (в тому числі структурних підрозділів, що утримуються за примітками до штату Генерального штабу), інших органів військового управління та військових частин, установ, організацій, зазначених у додатку до наказу), - 450 відсотків посадового окладу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що така премія, яку встановлено, зокрема, наказом № 44, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Вказана правова позиція узгоджується з судовою практикою Верховного Суду України у спорах цієї категорії, зокрема у постанові від 4 листопада 2014 року по справі № 21-248а14, від 23 грудня 2014 року по справі № 21-569а14, врахування яких при відправленні правосуддя є обов`язковим в силу приписів ст.244-2 КАС України.
Так, у відповідності до ч.1 ст.244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги в даній частині не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з відповідача моральної шкоди в розмірі 30000,00 грн. колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року, обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювана, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювана та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Враховуючи те, що позивачем належним чином не доведені факт заподіяння відповідачем моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні, а також не зазначено, з чого позивач виходив при оцінюванні заподіяної йому шкоди, колегія суддів вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині стягнення з ГУПФУ в Полтавській області моральної шкоди є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Інші доводи апеляційних скарг з посиланнями на інші порушення судом першої інстанції не впливають на вирішення справи по суті та не спростовують його правильних висновків.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
В цій частині постанова суду першої інстанції постанова суду першої інстанції ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.
Керуючись ст.ст.41 160, 167, 195, 196, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016 року по справі № 552/4232/16-а змінити, виклавши абзац другий резолютивної частини постанови в такій редакції:
"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 09 лютого 2016 року, виходячи з розміру грошового забезпечення із врахуванням посадового окладу викладача в розмірі 1250 грн. та провести виплату недоплаченої пенсії".
В іншій частині постанову Київського районного суду м. Полтави від 21.09.2016 року по справі № 552/4232/16-а залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_4Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15.11.2016 р.