Ухвала суду № 62749568, 01.11.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
808/2271/14
Номер документу
62749568
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

01 листопада 2016 рокусправа № 808/2271/14 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

за участю секретаря судового засідання:Кязимова Д.В.

за участю представників:

позивача:- не зявився

відповідача:- не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі

апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 року

у справі № 808/2271/14

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу(недоїмки),-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області, в якому (з урахуванням уточнень позовних вимог, а. с.62) просив визнати незаконною та скасувати Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 20.02.2014 № ф-168, направлену ДПІ в Запорізькому районі ГУ Міндоходів у Запорізькій області до ОСОБА_1 з вимогою про сплату недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообовязкове соціальне страхування в сумі 9275,38 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана вимога підлягає скасуванню, оскільки зазначена у вимозі сума заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування частково вже стягнута у виконавчому провадженні №37277958 ВДВС Запорізького РУЮ за Вимогою №ф-110 від 01.03.2013, сформованою управлінням ПФУ в Запорізькому районі Запорізької області. При цьому позивачем здійснюється погашення частинами борг за зведеним виконавчим провадженням ВП № 39391181.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.04.2016 позов задоволено.

Постанову суду мотивовано тим, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №ф-168 від 20.02.2014 суперечить даним Картки особового рахунку ФОП ОСОБА_1, сформована з порушенням вимог п.6.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Крім того, судом першої інстанції встановлено, що постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.09.2014, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2015, у справі № 808/9525/13-а вимога №ф-168-у, сформована 20.11.2013 ДПІ у Запорізькому районі, скасована, зокрема, з тих підстав, що при винесенні цієї вимоги не враховано, що заборгованість вже стягується в примусовому порядку органами виконавчої служби. Тому вимога № Ф-168, сформована відповідачем 20.04.2014, не обґрунтована.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду. Відповідач зазначає, що позивач як платник єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування перейшов до ДПІ у Запорізькому районі з Пенсійного фонду у Запорізькому районі з боргом в розмірі 7103,65 грн.

Податковий орган не застосовував ніяких спроб багаторазового стягнення боргу з платника, а діяв в межах Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно п.6.3 якої у встановленій формі вимоги про сплату боргу зазначається заборгованість станом на дату надіслання вимоги, тобто сума боргу, зазначена у вимозі, вказується повністю, що не є багаторазовим стягненням боргу.

Представники сторін у судове засідання не зявились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.

Від позивача надійшли письмові заперечення, в яких позивач просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, вважає оскаржувану постанову суду першої інстанції обґрунтованою та правомірною.

До початку судового засідання від відповідача надійшло письмове клопотання про здійснення процесуального правонаступництва, заміни відповідача у справі Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області її правонаступником Вільнянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Дослідивши подані в обґрунтування цього клопотання докази (затверджене наказом ДФС від 200.4.2016 № 345 Положення про Вільнянську обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Запорізькій області), апеляційний суд згідно ст..55 КАС України допускає заміну відповідача Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області її правонаступником Вільнянською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Запорізькій області.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного внеску згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», перебував на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Запорізькому районі Запорізької області.

11.08.2013 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у звязку з проведенням адміністративної реформи» № 406-VII від 04.07.2013, яким внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-V, згідно яким обов'язок щодо обліку платників єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та адміністрування таких обов'язків покладено на органи доходів та зборів.

Відповідно до п.п.3-4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 406-VII від 04.07.2013 процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.

Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи».

Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.

Договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, укладені з органами Пенсійного фонду України до дня набрання чинності цим Законом, діють до закінчення строку дії таких договорів.

Пенсійний фонд України протягом десяти днів з дня набрання чинності цим Законом передає центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, реєстр страхувальників станом на дату набрання чинності цим Законом.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує новий реєстр страхувальників на підставі даних, отриманих із Пенсійного фонду України, відомостей, отриманих із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інформаційного фонду єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.

Пунктом 5 розділу ІІ Закону № 406-VII від 04.07.2013 встановлено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.

Станом на день звернення позивача до суду позивач як платник єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області

Відповідно до ч.1 ст.25 Закону № 2464-VI в новій редакції (в редакції Закону № 406-VII від 04.07.2013) рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

За правилами ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

На виконання вказаних повноважень 20.02.2014 відповідачем сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-168, в якій зазначено, що станом на 31.01.2014 за фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 обліковується заборгованість у сумі 9275,38 грн., яка є недоїмкою зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.6).

Даних про наявність заборгованостей зі сплати штрафу, пені ця вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-168 від 20.02.2014 не містить.

Разом з тим, виходячи з відомостей картки особового рахунку фізичної особи-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування, з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - ОСОБА_1 (а.с.33-34), станом на час формування оскаржуваної вимоги від 20.02.2014 за позивачем обліковується недоїмка за попередній період (сальдо на початок 2014 року) 6517,47 грн.;

пеня за попередній період (сальдо на початок 2014 року) 1539,24 грн.

збільшення недоїмки поточне нарахування єдиного внеску 20.01.2014 - 1218,67 грн.

Відповідач зазначає, що позивач перейшов до податкового органу з управління Пенсійного Фонду України в Запорізькому районі Запорізької області з боргом в розмірі 7103,65 грн., що підтверджується витягом з картки особового рахунку платника фізичної особи підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування, за період з 01.01.2012 по 30.09.2013 Пенсійного Фонду України (а.с.104-105).

Вказана сума загального боргу складається з недоїмки зі сплати єдиного внеску 5107,17 грн., штрафних санкцій 457,24 грн., пені 1539,24 грн.

За свого боку, за даними вказаного витягу недоїмка за сплати єдиного внеску 5107,17 грн. складається з недоїмки за 2012 рік - 2736,42 грн. та нарахованих до сплати за відповідні періоди 2013 року сум згідно звіту 4572,42 грн. (термін сплати 21.01.2013), згідно розрахунку 1194,03 грн. (термін сплати 22.04.2013), згідно розрахунку 1194,03 грн. (термін сплати 22.07.2013) та їх часткової сплати в сумі 4589,73 грн.

Також з матеріалів справи вбачається, що Пенсійний фонд України здійснював дії щодо стягнення сум недоїмки за сплати єдиного внеску, а саме:

складено вимогу від 01.03.2013 № ф-110 на суму 4572,42 грн., яку передано на виконання державній виконавчій службі (виконавче провадження № 37277958, постанова про закінчення виконавчого провадження від 21.05.2013 у звязку з фактичним повним виконанням);

складено вимогу від 03.05.2013 № ф-110 на суму 1194,03 грн., яку передано на виконання державній виконавчій службі (постанова про відкриття виконавчого провадження ВП №39075947);

отримано виконавчий лист Запорізького окружного адміністративного суду від 24.04.2013 у справі № 0870/5183/12 на суму 2736,42 грн., який передано на виконання державній виконавчій службі (постанова про відкриття виконавчого провадження від 13.05.2013 ВП№ 37843082).

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.25 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI в редакції, що діяла до 11.08.2013, рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч.4 ст.25 цього Закону територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

За правилами ч.5 ст.25 Закону № 2464-VI вимога територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Відповідно до абз.1-4 ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI в редакції станом на момент формування відповідачем спірної вимоги орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки (абз.9 ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI).

Відповідно до абз.10 ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI у випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються

Відповідно до ч.5 ст.25 Закону № 2464-VI вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч.8 ст.9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (в попередній редакції Закону до 11.08.2013 - до територіального органу Пенсійного фонду) (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік.

Згідно п.6.3 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154 (в редакції на момент виникнення спірних відносин), Про затвердження Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається:

платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

За приписами абз.1, 3, 4 п.6.4 Інструкції № 455 вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Орган доходів і зборів веде реєстр виданих вимог про сплачу недоїмки за формою згідно з додатком 6.

Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.

При цьому у відповідності до абз.1 п.6.9 Інструкції № 455 якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження вимога подається до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України тільки на суму зростання боргу.

Виходячи з наведених норм в їх сукупності, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що спірна вимога від 20.02.2014 сформована відповідачем необґрунтовано.

Як встановлено вище, недоїмка зі сплати єдиного внеску, зазначена у спірній вимозі від 20.02.2014, виникла у позивача, в тому числі, у минулих звітних періодах, у 2012 році, обліковувалась в установленому порядку ще органом Пенсійного фонду України, на відповідні суми недоїмки Пенсійним фондом формувались вимоги відповідно до приписів Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 994/18289, які є виконавчими документами і які виконуються в примусовому порядку органами виконавчої служби.

Сума збільшення боргу зі сплати єдиного внеску протягом наступного базового звітного періоду з терміном сплати 20.01.2014 складає - 1218,67 грн.

Переведення позивача як платника єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування на облік з управління Пенсійного Фонду України в Запорізькому районі Запорізької області до Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області не є підставою для визначення боргу позивача зі сплати єдиного внеску минулих періодів як новоствореного і не є підставою для формування контролюючим органом вимоги на всю суму боргу.

За таких обставин є правильним висновок суд першої інстанції про протиправність вимоги № ф-168 від 20.02.2014 на суму 9275,38 грн. та її скасування.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, прийняв законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст..202 КАС України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Запорізькому районі Головного управління ДФС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2016 року у справі № 808/2271/14 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційного суду в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий:І.Ю. Добродняк

Суддя:Н.А. Бишевська

Суддя:Я.В. Семененко