ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
03 листопада 2016 року 804/6530/16
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Ляшко О.Б.,
розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Компанії "Семалєн Ентерпрайзіс ЛТД" до Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Александрук Ганни Вікторівни, Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Жданової Ганни Олександрівни, Приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області, Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області треті особи: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія "Тритон", Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія "Об'єднаний капітал" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за адміністративним позовом Компанії "Семалєн Ентерпрайзіс ЛТД" до Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Александрук Ганни Вікторівни, Державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області Жданової Ганни Олександрівни, Приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Дніпропетровської області, Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради, Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області треті особи: ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія "Тритон", Товариство з обмеженою відповідальністю Компанія "Об'єднаний капітал" про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до позовних вимог, позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25.02.2014 року за індексним номером № 111191983;
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 18.12.2015 року за індексним номером № 11191983;
- визнати протиправним та скасувати рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 24.02.2016 року за індексним номером № 28416130;
- відновити реєстраційний запис щодо реєстрації права власності за компанією "Семалєн Ентерпрайзіс ЛТД" на нерухоме майно, а саме на цілісний майновий комплекс, розташований за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Рогальова, 12 шляхом реєстрації такого права власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Ухвалою суду від 25 жовтня 2016 року судом залучено до участі у розгляді справи в якості співвідповідачів - Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради та Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області.
Судом встановлено, що 13.12.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України" "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 року № 834-VІІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 зазначеного Закону організаційну систему державної реєстрації прав становлять:
1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи;
2) суб'єкти державної реєстрації прав:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти;
3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Згідно зі ст. 8 Закону України "Про внесення змін до Закону України" "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" територіальні органи Міністерства юстиції України в межах території, на якій вони здійснюють свою діяльність:
1) здійснюють контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації прав;
2) розглядають скарги на рішення, дії або бездіяльність державних реєстраторів, суб'єктів державної реєстрації прав та приймають обов'язкові до виконання рішення, передбачені цим Законом;
3) складають протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення;
4) організовують роботу з підготовки та підвищення кваліфікації державних реєстраторів;
5) забезпечують доступ державних реєстраторів до Державного реєстру прав та приймають рішення про блокування такого доступу у випадках, передбачених цим Законом;
6) здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про внесення змін до Закону України" "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:
1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та ведення реєстраційних справ;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про внесення змін до Закону України" "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Отже, відповідно до наведених норм законодавства у Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відсутні повноваження щодо внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, змін до них та їх скасування.
Крім того, згідно з п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України" "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
При цьому, повноваження у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території міста Дніпро передано до Управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпропетровської міської ради.
Враховуючи те, що у Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області відсутні повноваження щодо внесення записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, змін до них та їх скасування, суд вважає за необхідне виключити зі складу сторін у справі відповідача Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 50, 52, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Виключити зі складу сторін у справі № 804/6530/16 відповідача Головне територіальне управління юстиції у Дніпропетровській області.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та у строки, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Б. Ляшко