Постанова № 62738480, 16.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
815/4548/16
Номер документу
62738480
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4548/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2016 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стеценко О.О.,

за участю секретаря - Чабаненко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Блекоілтермінал» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Блекоілтермінал» (далі - Позивач, або ТОВ «Блекоілтермінал») з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Відповідач, або ГУ Держгеокадастру в Одеській області ) в якому Позивач просить: визнати протиправними дії ГУ Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Блекоілтермінал» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області; зобов'язати ГУ Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ТОВ «Блекоілтермінал» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

В судовому засіданні представник Позивача заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити позов з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с. 5-8) та додаткових письмових поясненнях (а.с. 39-40, 57). В судовому засіданні Позивача зазначив, що 08.06.2016 року TOB «Блекоілтермінал» звернулось до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. В поданому клопотанні зазначався орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання було додано графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування та розміру земельної ділянки. 04.07.2016 року Відповідачем відмовлено в його задоволені. В якості підстав для відмови зазначено, що у наданих документах відомості щодо наявності затвердженої містобудівної документації, якою передбачено будівництво об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, відсутні. Проте, згідно листа відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації № 05/01-35/846 від 19.08.2016 року та доданого до нього викопіювання з проектного плану Внесення змін до схеми планування території Комінтернівського району, затвердженої рішенням сесії Комінтернівської районної ради 11.10.2013 року № 491-VI земельна ділянка, щодо якої Позивачем було подану заяву, розташована на території розширення портово-промислової зони. Вказані проектні рішення повністю відповідають намірам Позивача у використанні земельної ділянки, у зв'язку з чим відмова Відповідача, з посиланням на відсутність містобудівної документації, якою передбачено місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту є незаконною. Крім того, представник Позивача зауважив, що твердження Відповідача щодо надання відомостей про наявність затвердженої містобудівної документації разом з клопотанням про надання дозволу на розроблення землеустрою щодо відведення земельної суперечить положенням ч.2 ст.122 Земельного кодексу України, згідно якої Верховній Раді, Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи власності у користування відповідно до повноважень, визначених цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

В судовому засіданні представник Відповідача заперечив проти задоволення позову в повному обсязі, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову з підстав, зазначених у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с. 26-28). В судовому засіданні представник Відповідача зазначив, згідно з Положенням про ГУ Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань картографії та кадастру №26 від 03.03.2015 року, ГУ Держгеокадастру в Одеській області розпоряджається землями державної сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, на території Одеської області. За наявною у Відповідача інформацією, на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області детальний план територій за межами населеного пункту не затверджувався, що виключає можливість надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки вказаної ТОВ «Блекоілтермінал» в клопотанні від 04.07.2016 року. Також, Позивач посилається на лист Відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області за вих. № 05/01-35/846 від 19.08.2016 року, з якого вбачається, що відповідно до Схеми районного планування Комінтернівського району Одеської області зазначена земельна ділянка розташована в зоні розширенні портопромислової зони, що на думку Позивача, свідчить про відповідність намірів використання земельної ділянки містобудівній документації. Між тим, на думку Відповідача, відповідно до ст.1 Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності», схема планування території на регіональному рівні не є планувальною документацією, яка розробляється у розвиток Генеральної схеми планування території України та визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови, використання територій адміністративно-територіальних одиниць та їх окремих частин. Згідно з ч.2 ст.19 вказаного Закону, детальний плай території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Отже, схема районного планування Комінтернівського району Одеської області є основою для розроблення відповідного детального плану території в тому числі Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. Втім, як вбачається з вищевказаного листа Відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області від 19.08.2016 року, окрім схеми районного планування Комінтернівського району інша містобудівна документація щодо цієї земельної ділянки не затверджувалась. За викладених підстав, Відповідач вважає, що надання в оренду земельної ділянки, зазначеної в клопотанні ТОВ «Блекоілтермінал», суперечить вимогам Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», що відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України та є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, заперечення проти нього, судом встановлено наступне.

08.06.2016 року TOB «Блекоілтермінал» звернулось до ГУ Держгеокадастру в Одеській області із клопотаннями про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (а.с. 9).

В клопотанні зазначався орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення, до клопотання було додано графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування та розміру земельної ділянки (а.с.10), витяг з ЄДРПОУ щодо Позивача (а.с.11).

Головне управління Держгеокадастру в Одеській області своєю відповіддю № 19-15-06-10998/2-16 від 04.07.2016 року «Про розгляд клопотання» відмовило ТОВ «Блекоілтермінал» в його задоволені (а.с. 12-13). Підставами для відмови в задоволенні клопотання ТОВ «Блекоілтермінал» були наступні обставини: відсутність в пакеті документів містобудівної документації, якою передбачене місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту.

Не погодившись з такими діями Відповідачів, Позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.151 Земельного кодексу України до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки; у клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення; до клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки); Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні; підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що після отримання відмови Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 19-15-0.6-10998/2-16 від 04.01.2016 року ТОВ «Блекоілтермінал» звернулось до відділу містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області.

Відділ містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області листом № 05/01-35/846 від 19.08.2016 року надіслав на адресу Позивача викопіювання з містобудівної документації «Внесення змін до Схеми планування території Комінтернівського району Одеської області» (а.с.16-15) та зазначив, що зазначена у викопіюванні земельна ділянка розташована на території передбаченій для розширення портопромислової зони, інформація щодо затвердження іншої містобудівної документації відносно земельної ділянки зазначеної у викопіюванні, відсутня.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій.

Згідно з ч.5 ст.14 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» склад, зміст, порядок розроблення містобудівної документації на регіональному рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Зі змісту Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2011 року, та ДБН Б.1.1-13:2012 «Склад та зміст містобудівної документації на державному та регіональному рівнях» випливає, що схема планування території району є містобудівною документацією.

З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами Відповідача, у якості правомірності вчинених ним дій, щодо відсутності в пакеті, поданих Позивачем документів, містобудівної документації, якою передбачене місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту, оскільки ст.123 Земельного кодексу України чітко визначено перелік документів, які необхідно подати, та заборонено вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. При цьому, обов'язку подання Позивачем містобудівної документації ст.123 Земельного кодексу України не передбачає.

У зв'язку із вказаним, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дії ГУ Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Блекоілтермінал» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Враховуючи, що саме відсутність в пакеті документів містобудівної документації, якою передбачене місце розташування земельної ділянки для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту визначено Відповідачем в якості підстави для відмови ТОВ «Блекоілтермінал» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги та обраний захист порушеного права Позивача, шляхом зобов'язання ГУ Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ТОВ «Блекоілтермінал» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

При цьому, суд враховує висновки Верховного суду України, викладені в рішенні від 16.09.2015 року по справі № 826/4418/14, відповідно до яких, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Суд вважає, що Відповідачами не доведено законності та обґрунтованості прийнятих ним рішень.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Блекоілтермінал» до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо відмови ТОВ «Блекоілтермінал» у наданні дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл ТОВ «Блекоілтермінал» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,30 га в оренду строком на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту із земель сільськогосподарського призначення державної власності, які перебувають в запасі на території Сичавської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Стеценко О.О.

.