Постанова № 62732538, 11.11.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
810/1056/16
Номер документу
62732538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 листопада 2016 року 810/1056/16

Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

в с т а н о в и в:

29 березня 2016 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській (далі - відповідач) про скасування податкового повідомлення-рішення від 15 квітня 2015 р. № 36-15 (а.с. 4-6).

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 р., відмовлено у задоволенні позовних вимог (а.с. 48-52, 94-95).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30 серпня 2016 р. скасовано постанову Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2016 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2016 р., а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 134-137).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправно було винесено на підставі витягу Управління Держземагентства у Бориспільському районі Київської області від 19 березня 2015 р. № 03-10/942 (далі - витяг № 03-10/942), який у подальшому було скасовано постановою Київського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 р. у справі № 810/2443/15 (а.с. 4-6).

Відповідач позов не визнав, подав до суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що спірне повідомлення-рішення було винесено на підставі витягу № 03-10/942, який був чинним станом на 15 квітня 2015 р. (дату його винесення) (а.с. 151-153).

Згідно з вимогами ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, встановив таке.

10 грудня 2008 р. позивач згідно з рішенням Великолександрівської сільської ради від №1443-35-V набув у власність земельну ділянку площею 3,0292 га., яка розташована у межах АДРЕСА_1, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 22 грудня 2008 р. (а.с. 9).

Цільове призначення вказаної земельної ділянки - "для будівництва складів та центру логістики".

15 квітня 2015 р. відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 36-15, яким, позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем "Земельний податок з фізичних осіб" у сумі 69 802 грн 70 коп. (далі - податкове повідомлення-рішення № 36-15) (а.с. 18).

У зв'язку з тим, що позивач вважає спірне повідомлення-рішення таким, що винесено протиправно, ним було подано даний позов до суд.

Спірні правовідносини врегульовані ПК України (в редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин) та Земельним кодексом України (в редакції, яка діяла на дату виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до вимог ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з вимогами пп. 14.1.147 ст. 14 ПК України плата за землю - це "загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності".

Відповідно до вимог ст. 14 ПК України земельний податок - це "обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів" (пп. 14.1.72 ст. 14 ПКУ); орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це "обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою" (пп. 14.1.136 ПКУ).

Як убачається з п. 15.1. ст. 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з вимогами ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 91 Земельного кодексу України власники земельних ділянок зобов'язані, зокрема: забезпечувати використання їх за цільовим призначенням; своєчасно сплачувати земельний податок.

Як убачається з ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Відповідно до вимог ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Згідно з вимогами ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Як убачається з п.п. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлено статтею 274 Податкового кодексу України у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 цього Кодексу.

Наявні матеріали справи свідчать про таке.

Як вже зазначалося, 10 грудня 2008 р. позивач згідно з рішенням Великоолександрівської сільської ради від № 1443-35-V набув у власність земельну ділянку площею 3,0292 га., яка розташована у межах АДРЕСА_1, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 22 грудня 2008 р. (а.с. 9).

Зокрема, у даному акті зазначено, що цільове призначення вказаної земельної ділянки - "для будівництва складів та центру логістики" (а.с. 9).

15 квітня 2015 р. відповідачем було винесено спірне податкове повідомлення-рішення № 36-15, згідно з яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем "Земельний податок з фізичних осіб 18010700" - 69 802 грн 70 коп. Визначена в ньому сума податку підлягала стягненню протягом 60-ти днів з дня вручення відповідно до п. 287.5 ст. 287 та п. 288.7 ст. 288 ПК України (а.с. 18).

При вирішенні справи судом враховано, що:

- у тексті спірного податкового повідомлення-рішення відсутня інформація щодо періоду, за який нараховано податок, та підстав визначення податкового зобов'язання у сумі 69 801 грн 70 коп. Зокрема, текст спірного податкового повідомлення-рішення взагалі не містить інформації, яка б дозволила ідентифікувати земельну ділянку, та щодо документу про визначення її нормативної грошової оцінки (з якої було розраховано суму земельного податку) (а.с. 18);

- витяг № 03-10/942, в якому зазначений "коефіцієнт Кф - 2,50", надійшов до відповідача та був ним завізований лише 5 травня 2015 р. (вх. № 2129/9), тобто, через 20 днів, після винесення спірного повідомлення-рішення.

Зокрема, 5 травня 2015 р. відповідач отримав від Великоолександрівської сільської ради лист від 30 квітня 2015 р. №2-16/09/369 з проханням вчинити дії по стягненню земельного податку з позивача за земельну ділянку площею 3,0292 га. згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1. До названого листа було долучено копію витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19 березня 2015 р. № 03-10/942, в якій зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 980 171 грн 82 коп. (а.с. 34).

При цьому, відповідач не надав суду жодного доказу наявності в нього на дату винесення спірного повідомлення-рішення копії витягу № 03-10/942;

- постановою Київського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 р. у справі № 810/2443/15 було визнано протиправними дії Управління Дерземагенства у Бориспільському районі Київської області в частині застосування коефіцієнта функціонального використання для земель комерційного призначення - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 30292,00 га, яка розташована у АДРЕСА_1 та перебуває у власності позивача ОСОБА_1 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 та скасовано витяг № 03-10/942 (а.с. 15-17).

Крім того, у запереченнях відповідача зазначалося, що спірне повідомлення-рішення було винесено на підставі витягу № 03-10/942 (а.с. 30-32).

Проте, даний витяг було скасовано постановою Київського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 р. у справі № 810/2443/15 (а.с. 15-17).

Судом не може бути взято до уваги посилання відповідача на те, що станом на 15 квітня 2015 р. витяг № 03-10/942 був чинним, оскільки ця обставина спростована названою постановою Київського окружного адміністративного суду (а.с. 15-17).

При вирішенні справи судом також враховано, що згідно з вимогами ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Крім того, при вирішенні справи судом враховано, що на виконання постанови Київського окружного адміністративного суду від 9 липня 2015 р. у справі № 810/2443/15 Управлінням Держземагенства у Бориспільському районі Київської області 28 серпня 2015 р. було видано позивачу новий Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 03-10/1814, згідно з яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою складає 1 117 721 грн 67 коп., коефіцієнт Кф - 0,50 (далі - витяг № 03-10/1814) (а.с. 14).

З урахуванням викладеного суд, дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення, винесене на підставі скасованого в судовому порядку витягу № 03-10/942, також є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Водночас, суд зазначає, що правильність нарахування та своєчасність сплати позивачем земельного податку з фізичних осіб на підставі витягу від 28 серпня 2015 р. № 03-10/1814 не може бути предметом дослідження в межах даної адміністративної справи, оскільки дані питання жодним чином не стосуються правомірності спірного податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, чого не було зроблено відповідачем.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бориспільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області від 15 квітня 2015 р. №36-15.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Виноградова О.І.