Постанова № 62728295, 08.11.2016, Костопільський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
564/1713/16-а
Номер документу
62728295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/1713/16-а

Рядок статзвіту № 87

08 листопада 2016 року

Костопільський районний суд Рівненської області в складі

головуючого судді Олійник П. В.

з участю секретаря Вознюк Ю. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, виходячи із розрахунку 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної заробітної плати, згідно довідки про заробітну плату виданою Костопільською міською радою, починаючи з 25.08.2016 року, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати та стягнути з відповідача сплачений ним судовий збір.

В обґрунтування позову покликається на те, що з вересня 2005 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Костопільському районі і отримує пенсію за віком як службовець органу місцевого самоврядування відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ. Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено посадові оклади працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, у тому числі на посадах в органах місцевого самоврядування, де позивач працював до виходу на пенсію. 25 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії. Проте, позивачу було відмовлено в задоволенні заяви, оскільки, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесенню змін до деяких нормативно-правових актів», внесено зміни, до постанови від 31.06.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», згідно з якими вилучено пункт 4 постанови, яким було визначено порядок обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсій державним службовцям, а з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про держану службу» №889-VIII, яким не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовцям. Вважає відмову у видачі довідки про зарплату та проведення перерахунку пенсії незаконною, оскільки, ці нормативні акти стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та з аналогічних підстав.

Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції на час звернення з заявою про перерахунок, порядок і умови перерахунку пенсії державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. вилучено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Враховуючи те, що Закон України «Про державну службу» не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із попереднім Законом України «Про державну службу», а у постанові Кабінету Міністрів України відсутній пункт про порядок обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям, то підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій та для проведення перерахунку відсутні. Просить в задоволенні позову відмовити.

Суд, заслухавши пояснення сторін, зясувавши обставини та дослідивши наявні матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.

Як встановлено судом позивачу протоколом 10387 від 28.09.2005 року було призначено пенсію за віком як службовцю органу місцевого самоврядування. 25 серпня 2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням посадових окладів з 1 грудня 2015 року. 08.09.2016 р. відповідачем було надано позивачу відповідь №3890/02, згідно якої відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.

Згідно ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку визначеному законодавством про державну службу.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивачу призначена з 28.09.2005 року. Отже, оскільки на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями ст.37, 37-1 Закону України "Про державну службу" було встановлено його право на отримання пенсії у розмірі не менше 80 % від заробітку та на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям, суд вважає, що зазначена норма зберігає юридичну силу як для позивача, так і для відповідача на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 25 серпня 2016 року.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" N 76-VIII від 28 грудня 2014 року, що набув чинності 01 січня 2015 року ст.37-1 Закону України "Про державну службу" викладено в новій редакції та визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31 травня 2000 року.

Пунктом 4 Постанови №865 (у редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015 року), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набула чинності 15 грудня 2015 року до Постанови №865 внесено зміни, а саме: виключено пункт 4.

На час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України, всупереч статті 37-1 Закону України "Про державну службу", не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, тому суд вважає, що підлягають застосуванню норми Закону України "Про державну службу"в редакції чинній на момент призначення пенсії державного службовця при здійсненні позивачу перерахунку такої, оскільки ст.22 Конституції України закріплено, що права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Суд при цьому враховує практику Європейського Суду з прав людини у рішенні по справі "Суханов та Ільченко проти України", де вказано, що бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені ст.1 Першого протоколу.

Суд вважає, що право позивача на перерахунок пенсії на час звернення з заявою передбачене ст. 37-1 Закону України "Про Державну службу" і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань, а тому неприйняття Кабінетом Міністрів України постанови щодо умов перерахунку пенсії не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії та позбавлення позивача наданих їй соціальних гарантій.

В звязку з цим суд вважає, що при перерахунку пенсії позивачу згідно зі ст.37-1 Закону України «Про державну службу» підлягає застосуванню норма, що визначає порядок перерахунку пенсії, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у видачі довідки та проведенні перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 94 КАС України підлягають стягненню з відповідача на корись позивача понесені ним документально підтверджені судові витрати.

На підставі наведеного та керуючись ст. 11, 71, 94, 158, 160-163 КАС України, , суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі визнання дій протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобовязання здійснити перерахунок і виплату пенсії - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, згідно довідки про заробітну плату, виданої виконавчим комітетом Костопільської міської ради Рівненської області, починаючи з 25.08.2016 року, без обмеження її максимального розміру та здійснити відповідні виплати.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Костопільського районного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

СуддяОСОБА_2