Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року справа №805/289/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Жаботинської С.В., суддів: Васильєвої І.А., Казначеєва Е.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2016 року у справі № 805/289/16-а за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області ( відповідач 1), Головного управління Державної казначейської служби України у Донецькій області (відповідач 2) про визнання протиправною бездіяльність та стягнення надмірно сплаченого податку на прибуток на суму 561 277 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо невжиття передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів, спрямованих на повернення позивачу надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 561 277, 00 грн.; стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області на користь позивача надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на прибуток в розмірі 561 277, 00 грн. ( т. 1 а.с. 6-9).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що станом на 05.08.2015 року на картці особового рахунку платника податку-відокремленого підрозділу ДП «НЕК «Укренерго» - «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» обліковується переплата у сумі 193 630, 00 грн. Також, обліковується переплата у сумі 367 647, 00 грн., що підтверджено актом звірки від 05.08.2015 року № 3706-20.
Зазначена переплата виникла, у зв'язку із змінами в законодавстві, внесеними Законом України № 5083 від 05.07.2012 року, згідно з яким підприємства з 01.01.2013 року відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України авансували державний бюджет шляхом сплати авансових внесків з податку на прибуток.
Тобто, позивачем здійснено переплату до державного бюджету у сумі 561 277, 00 грн.
Відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України позивач звернувся до відповідача 1 з листом, в якому просив повернути на поточний рахунок позивача переплату у сумі 561 277, 00 грн.
Разом з тим, відповідач 1 відмовив позивачу, зазначивши, що питання повернення переплати податку на прибуток ДП «НЕК «Укренерго» буде розглянуто після підтвердження вказаної у листі суми податку на прибуток за результатами проведення документальної позапланової перевірки.
Позивач зазначає, що нормами Податкового кодексу України не передбачено повернення надміру сплачених податків з вимогою проведення перевірки відокремленого підрозділу.
За таких обставин, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2016 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області щодо не вчинення дій, спрямованих на повернення Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 561277 грн. (пятьсот шістьдесят одна тисяча двісті сімдесят сім гривень).
Зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти висновок із значенням суми надміру сплаченого Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» грошового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 561277 (пятьсот шістьдесят одна тисяча двісті сімдесят сім гривень) та подати його до відповідного органу державної казначейської служби.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено.
Стягнуто з Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» витрати по сплаті судового збору у розмірі 9797 грн. 56 коп.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача відсутня зазначена податковим органом заборгованість. Крім того, суд першої інстанції посилається на висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладених в постанові № 21-4371а15 від 17 листопада 2015 року.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач 1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Зазначає, що станом на 24.10.2016 року відповідачем подана касаційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2016 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 року у справі № 805/822/16-а. Тобто, судовий розгляд адміністративної справи № 805/822/16-а триває.
Відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Згідно ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, колегія суддів встановила наступне.
Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 00100227, що підтверджується випискою Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 9 жовтня 2015 року ( т. 1 а.с. 10).
Позивач має Відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Донбаському регіоні».
Станом на 5 серпня 2015 року на картці особового рахунку відокремленого підрозділу Державного підприємства «НЕК «Укренерго» - «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» по коду бюджетної класифікації 11020100 «податок на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 193630 грн., що підтверджується актом від 5 серпня 2015 року № 3704-20 та по коду бюджетної класифікації 11023100 «авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» обліковується переплата у сумі 367647 грн., що підтверджується актом від 5 серпня 2015 року № 3706-20.
Позивач 17 серпня 2015 року спрямував до першого відповідача заяву № 05/08-2/9421, в якій просив повернути переплату у сумі 561277 грн. Крім того, у листі позивач зазначив, що у разі неможливості повернути кошти на поточний рахунок підприємства, перерахувати зазначену суму на код бюджетної класифікації «Податок на прибуток підприємств та організацій, що перебувають у державній власності» ( т. 1 а.с. 20-21).
На вказану заяву відповідач 1 надав відповідь листом від 24 вересня 2015 року № 1495/10/05-15-20-13, в якій зазначив, що питання повернення переплати податку на прибуток буде розглянуто після проведення документальної позапланової перевірки, яка буде проведена у зв'язку з розпочатою процедурою припинення відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» ДП «НЕК Укренерго» ( т. 1 а.с. 25).
Крім того, відповідач 1 вказує на те, що станом на 25 лютого 2016 року за позивачем рахується заборгованість перед бюджетом із податку на доходи з фізичних осіб у сумі 510 грн., а також із військового збору у сумі 57863 грн. 61 коп., а всього 58373 грн. 61 коп. ( т. 1 а.с. 36-37).
Наявна за позивачем заборгованість перед бюджетом із податку на доходи з фізичних осіб, а також із військового збору виникла на підставі податкового повідомлення-рішення від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем військовий збір у сумі 56902 грн. 84 коп., податкового повідомлення-рішення від 27 січня 2016 року № 0000041701/1260/10/05-15-17-01, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податку на доходи з фізичних осіб у сумі 510 грн. та податкової вимоги від 9 лютого 2016 року № 256-23 на суму 960 грн. 77 коп. ( т. 1 а.с. 84-86).
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року в адміністративній справі № 805/822/16-а, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 та № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 та скасування податкової вимоги від 9 лютого 2016 року № 256-23 задоволені повністю ( т. 1 а.с. 214-219).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2016 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року по справі № 805/822/16-а задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року по справі № 805/822/16-а скасовано, адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування: податкових повідомлень-рішень: від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 про застосування штрафних санкцій на суму 56902 грн. 84 коп. за несвоєчасну сплату військового збору, № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 на суму 510,00 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків і утриманого з них податку; скасування податкової вимоги від 09 лютого 2016 року № 256-23 про застосування пені за несвоєчасну сплату військового збору на суму 960 грн. 77 коп. задоволено частково, визнані протиправними та скасовані податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 про застосування штрафних санкцій на суму 56902 грн. 84 коп. за несвоєчасну сплату військового збору, та скасована податкова вимога Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 09 лютого 2016 року № 256-23 про застосування пені за несвоєчасну сплату військового збору на суму 960 грн. 77 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено, а саме в сумі 510 грн. ( т. 1 а.с. 220-223).
Заборгованість за податковим повідомленням-рішенням № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 на суму 510 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків і утриманого з них податку позивачем погашена, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 7 липня 2016 року № 83135886 ( т. 1 а.с. 209).
При вирішенні справи, колегія суддів виходить з наступного.
Порядок повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання встановлено ст. 43 Податкового Кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 № 882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.01.2014 за № 146/24923 (далі - Порядок № 882/1188, в редакції на момент подання заяви про повернення переплати).
Згідно п.п. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового Кодексу України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Так, ст. 43 ПК України та Порядком № 882/1188 визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові Державного казначейства України. На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.
Згідно п. 7 Порядку № 882/1188 орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
Відповідно до п. 8 Порядку № 882/1188 орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Пунктом 10 Порядку № 882/1188 передбачено, що на підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Отже, повернення з Державного бюджету України помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення таких платежів.
Зазначене також підтверджується постановою Верховного Суду України № 21-4371а15 від 17 листопада 2015 року.
Відповідно до норм статті 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
З матеріалів справи вбачається, що у позивача наявна переплата з податку на прибуток підприємств у сумі 561 277, 00 грн. Крім того, позивачем дотримано відповідну процедуру звернення щодо повернення переплати, а саме надіслано до податкового органу відповідну заяву.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання відповідача на те, що умовою повернення платнику податків суми переплати податку є необхідність проведення документальної перевірки з огляду на те, що такі дії податкового органу та такі умови не передбачені нормами Податкового кодексу України чи іншого діючого податкового законодавства.
Як вже зазначалось раніше, постановою в адміністративній справі № 805/822/16-а, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 та № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 та скасування податкової вимоги від 9 лютого 2016 року № 256-23 задоволені повністю ( т. 1 а.с. 214-219).
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2016 року апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року по справі № 805/822/16-а задоволено частково, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2016 року по справі № 805/822/16-а скасовано, адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними та скасування: податкових повідомлень-рішень: від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 про застосування штрафних санкцій на суму 56902 грн. 84 коп. за несвоєчасну сплату військового збору, № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 на суму 510,00 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків і утриманого з них податку; скасування податкової вимоги від 09 лютого 2016 року № 256-23 про застосування пені за несвоєчасну сплату військового збору на суму 960 грн. 77 коп. задоволено частково, визнані протиправними та скасовані податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 27 січня 2016 року № 0000031701/1262/10/05-15-17-01 про застосування штрафних санкцій на суму 56902 грн. 84 коп. за несвоєчасну сплату військового збору, та скасована податкова вимога Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 09 лютого 2016 року № 256-23 про застосування пені за несвоєчасну сплату військового збору на суму 960 грн. 77 коп. В іншій частині позовних вимог відмовлено, а саме в сумі 510 грн. ( т. 1 а.с. 220-223).
Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2016 року набрала законної сили 06.07.2016 року.
Заборгованість за податковим повідомленням-рішенням № 0000041701/1260/10/05-15-17-01 на суму 510 грн. за несвоєчасне подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків і утриманого з них податку позивачем погашена, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 7 липня 2016 року № 83135886 ( т. 1 а.с. 209).
Посилання апелянта на те, що станом на 24.10.2016 року відповідачем 1 подана касаційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21.04.2016 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 06.07.2016 року у справі № 805/822/16-а, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки податкові повідомлення-рішення та податкова вимога скасовані рішенням суду у справі № 805/822/16-а, яке набрало законної сили 06.07.2016 року. Доказів подання касаційної скарги та прийняття останньої до касаційного провадження не надані.
Із вищенаведеного вбачається, що наявність заборгованості позивача перед бюджетом в сумі 510, 00 грн. та 56902 грн. спростовується вищенаведеними доказами.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток, оскільки у нього відсутній податковий борг.
В силу частини другої статті 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на вищевикладене, у даному випадку правильним способом захисту прав позивача є зобов'язання відповідача до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення зазначеної суми коштів із відповідного бюджету, як вірно зазначено судом першої інстанції.
Згідно п. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наявних доказів, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
З огляду на вищезазначене та керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2016 року у справі № 805/289/16-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя: С.В.Жаботинська
Судді: І.А.Васильєва
Е.Г.Казначеєв