Постанова № 62725764, 09.11.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
819/1098/16
Номер документу
62725764
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1098/16

09 листопада 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Білоус І.О.

при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.

за участю представників: позивача - ОСОБА_1 відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Охоронна фірма "Галичина" до Управління Держпраці у Тернопільській області про визнання незаконною та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Охоронна фірма «Галичина» (далі ТзОВ «ОФ Галичина»), звернулося до суду із адміністративним позовом до Управління Держпраці у Тернопільській області (далі - Управління) про визнання незаконними Акту № 19-04-038/195 від 15.08.16 р. і скасування припису № 19-04-038/177 від 15.08.16 р. та постанови № ТЕ55/1/19-04-038/195 від 02.09.16.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що проведеною у період з 10 по 15.08.2016 р. Головним державним інспектором І. Я. Клочком позаплановою перевіркою TOB «Охоронна фірма «Галичина, на підставі наказу від 09.08.2016 р. № 250 та направлення від 09.08.2016 р. № 178 встановлено, що TOB «Охоронна фірма «Галичина» у період з 01.09. по 06.12.2015 р. використовувала працю громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 жителів м. Рогатин, Івано-Франківської області, які працювали охоронцями в TOB «Охоронна фірма «Галичина» і виконували роботу по охороні полів ТОВ «Пуків -Arpo», відсутні табелі обліку використання робочого часу та бухгалтерські і касові документи по нарахуванню і виплаті заробітної плати найманим працівникам ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, за період з 01.09. по 06.12.2015 р. TOB «Охоронна фірма «Галичина» не забезпечила достовірний облік виконаної працівниками роботи та бухгалтерський облік витрат на оплату праці.

Позивач вважає, що такі порушення відсутні, оскільки TOB «Охоронна фірма «Галичина» у 2015 році не перебувало у жодних господарських зобов'язаннях з TOB «Сільськогосподарське підприємство «Пуків Arpo», а отже не могло виконувати роботи з охорони полів та допускати (фактично використовувати) найману працю. Крім того, зазначає про те, що Постанова № ТЕ55/1/19-04-038/195, ТЕ55/19-04-038/195 від 02.09.16, акт № 19-04-038/195 та припис № 19-04-038/177 від 15.08.16 містять недостовірну інформацію, а саме, йдеться про юридичну особу «TOB «Пуків-Arpo», якої, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, через пошукову систему Інтернет ресурс - https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch, не існує, а в реєстрі числиться тільки підприємство із назвою: «TOB «Сільськогосподарське підприємство «Пуків Arpo»». Крім того, у даних документах вказано неправильний код ЄДРПОУ TOB «Охоронна фірма «Галичина», де замість - 38509234, зазначено - код 37512560, який належить приватному сільськогосподарському підприємству «Ягільниця-В» (48542, Тернопільська обл., Чортківський р-н, с. Ягільниця).

В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позову заперечувала, надала суду письмові заперечення. Вважає що виявлені під час позапланової перевірки порушення, зафіксовані у акті перевірки № 19-04-038/195 від 15.08.16 р. є доведеними та припис № 19-04-038/177 від 15.08.16р. і постанова № ТЕ55/19-04-038/195 від 02.09.16 винесені з дотриманням усіх вимог чинного законодавства.

Просила у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення представників сторін, свідків, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

08.06.2016 р. до Управління Держпраці в Івано-Франківській області надійшло звернення ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 щодо грубого, на їх думку, порушення директором ТОВ «Галичина» закону про працю, безпричинної невиплати заробітної плати.

Після отримання листа-погодження Держпраці України від 22.07.2016 р. № 7743/4/4.2-ДГІ-16, зазначені документи 12.07.2016 р. листом № 3457 направлено до Управління Держпраці в Тернопільській області (а. с. 57-60).

На підставі вищевказаних документів головним державним інспектором Управління Держпраці в Тернопільській області І. Я. Клочком, на підставі наказу від 09.08.2016 р. № 250 та направлення від 09.08.2016 р. № 178 у період з 10 по 15.08.2016 р. проведено позапланову перевірку TOB «Охоронна фірма «Галичина» ( а. с. 61-62).

У акті перевірки стану додержання законодавства про працю від 15.08.2016 р. № 19-04-038/195 зафіксовано наступні порушення законодавства про працю.

Так, у акті зазначено, що TOB «Охоронна фірма «Галичина», у період з 01.09. по 06.12.2015 р. використовувала працю громадян ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, жителів м. Рогатин, Івано-Франківської області, які працювали охоронцями в TOB «Охоронна фірма «Галичина» і виконували роботу по охороні полів ТОВ «Пуків - Arpo». Для виконання функціональних обов'язків, вищезгаданим працівникам були видані службові посвідчення а саме: посвідчення № 0431 видане на ім'я ОСОБА_6, посвідчення № 0432 видане на ім'я ОСОБА_4, які засвідчені печаткою та підписом керівника TOB «Охоронна фірма «Галичина». Однак, в порушення статті 24 Кодексу законів про працю України згадані громадяни були допущені до роботи без укладення трудового договору та повідомлення Державної фіскальної служби в порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р. № 413.

Також у акті перевірки зафіксовано що в ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» відсутні табелі обліку використання робочого часу та бухгалтерські і касові документи по нарахуванню і виплаті заробітної плати найманим працівникам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, за період з 01.09. по 06.12. 2015 р. TOB «Охоронна фірма «Галичина» не забезпечила достовірний облік виконуваної працівниками роботи та бухгалтерський облік витрат на оплату праці, чим порушило вимоги ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці».

У звязку із відсутністю належно оформлених трудових договорів із працівниками ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5, за період роботи з 01 .09 по 06.12.2015 р та документів із нарахування і виплати їм за ці періоди заробітної плати, ТОВ фірма «Охоронна фірма «Галичина» порушила право працівників на загальнообовязкове державне соціальне страхування та вимоги ст. 253 КЗпП України (Особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню), так як ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» не зареєстровано найманого працівника у робочих органах фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та з їх заробітної плати не відраховано внески до цих фондів.

У зв'язку з відсутністю належно оформлених трудових договорів із працівниками ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, за період роботи з 01.09 по 06.12.2015 р. та документів із нарахування і виплати їм за ці періоди заробітної плати, ТОВ "Охоронна фірма «Галичина» порушила вимоги ст. 255 КЗпП України та ст. 2, 5. п. 1 ст. 8, ст. 10. ч. 4 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасною випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та не забезпечила гарантії реалізації працівниками своїх прав на виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві.

У зв'язку із відсутністю належно оформлених трудових договорів із працівниками ОСОБА_3, ОСОБА_4Г, ОСОБА_5, за період роботи з 01.09. по 06.12.2015 р. та документів із нарахування і виплати їм за ці періоди заробітної плати, ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» порушила вимоги ч. 1 ст. 4. ст. 6 п. 3 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та не забезпечила гарантії реалізації працівникам своїх прав на виплати за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.

На усунення виявлених перевіркою порушень законодавства про працю, директору товариства ОСОБА_7 П, внесено припис від 15.08.2016 р. № 19-04-038/177, яким приписано привести у відповідність до вимог ст. 24 КЗпП України укладення трудового договору та забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи та бухгалтерський облік витрат на оплату праці, відповідно до вимог ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» ( а. с. 23-24).

02.09.2016 р. Заступником начальника Управління Держпраці у Тернопільській області ОСОБА_8, за результатами розгляду акту перевірки від 15.08.2016 р. № 19-04-038/195, керуючись п. п. 54 п. 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 р. № 96 та на підставі абз. 6 ч. 2 ст. 265 КЗпП України, на ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» накладено штраф у розмірі 1450 розмірі та 130500 грн. до Державного бюджету України.

Не погодившись із Актом проведеної перевірки № 19-04-038/195 від 15.08.16 р., приписом № 19-04-038/177 від 15.08.16 р., та постановами № ТЕ 55/1/19-04-038/195 від 02.09.16 та № ТЕ 55/19-04-038/195 від 02.09.16 р. позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 386/2011 (далі - Положення), Державна інспекція України з питань праці (Держпраці України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Держпраці України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (пункт 7 Положення).

Підпунктом 3 пункту 4 Положення визначено, що Держпраці України відповідно до покладених на них завдань здійснюють, зокрема, здійснює державний нагляд та контроль за додержанням вимог законодавства про зайнятість населення з питань дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи.

У відповідності до пункту 6 Положення, Держпраці України для виконання покладених на неї завдань мають право видавати в установленому порядку роботодавцям, суб'єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов'язкового державного страхування, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до вимог ст. 24 Кодексу Законів про Працю України (далі КЗпП України) трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим:

1) при організованому наборі працівників;

2) при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;

3) при укладенні контракту;

4) у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;

5) при укладенні трудового договору з неповнолітнім (стаття 187 цього Кодексу);

6) при укладенні трудового договору з фізичною особою;

7) в інших випадках, передбачених законодавством України.

При укладенні трудового договору громадянин зобов'язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку, а у випадках, передбачених законодавством, - також документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров'я та інші документи.

Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. N 108/95-ВР передбачений обовязок роботодавця щодо забезпечення достовірного обліку виконуваної працівником роботи і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Відповідно до ст. 253 КЗпП України, особи, які працюють за трудовим договором (контрактом) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи, підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

В судовому засіданні, з метою зясування обставин справи, та на виконання ч. 3 ст. 71 КАС України, допитано як свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_5, осіб, за чиїм зверненням проведено перевірку ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» Управлінням Держпраці у Тернопільській області.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснив, що працював на ТОВ «Пуків-Агро» до вересня 2015 р. З 1.09.2015 р. директор ТОВ «Пуків-Агро» повідомив його, що надалі він буде здійснювати охорону полів з кукурудзою, що належить даному підприємству, але працюватиме у ТОВ «Охоронна фірма «Галичина», яким буде здійснюватись організаційне керівництво та розрахунки за виконання трудових обовязків. Після чого, як пояснив ОСОБА_3, у нього відбулася зустріч із представником ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» ОСОБА_9, якому він передав копії своїх документів для оформлення трудових відносин та від якого отримав службове посвідчення № 0431 із печаткою та підписом директора ТОВ «Охоронна фірма «Галичина». Від нього ж в подальшому отримував заробітну плату та кошти на придбання пального для здійснення охоронної діяльності. У звязку із затримками у розрахунках по заробітній платі ОСОБА_3 неодноразово звертався до керівництва ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» та ТОВ «Пуків-Агро», але кінцевого розрахунку за відпрацьований ним період з вересня по грудень 2015 р. так і не отримав, тому звернувся із відповідною скаргою з метою притягнення до відповідальності винних осіб.

ОСОБА_3, також пояснив, що його напарником у вересні 2015 р. був ОСОБА_4 (№ 0431), якому також видавалося службове посвідчення, а у жовтні - грудні 2015 р. ОСОБА_5

Аналогічні пояснення надав суду свідок ОСОБА_5, який також здійснював охорону кукурудзяних полів ТОВ «Пуків-Агро» та через ОСОБА_9 отримував заробітну плату та кошти на бензин від ТОВ «Охоронна фірма «Галичина».

Судом також досліджено в судовому засіданні оригінали службових посвідчень, виданих ОСОБА_3 (№ 0432) та ОСОБА_4 І.(№ 0431).

Аналізуючи пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_5, та беручи до уваги наявність службових посвідчень № 0432 та № 0431, суд вважає доведеним факт допущення до виконання трудових обовязків охоронців ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_5, у період роботи з 01 .09 по 06.12.2015 р., які здійснювали охорону полів, що належить ТОВ «Пуків-Агро», та відповідно, доведеним наявність трудових правовідносин між вищезазначеними особами та ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу.

Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність у діях відповідача у спірних правовідносинах вимог ст. ст. 24, 235, 255 КЗпП України та ч. 2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці».

При цьому судом не береться до уваги заперечення представника позивача щодо відсутності доказів будь-яких господарських відносин між ТОВ «Пуків-Агро» та ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» з огляду на наступне.

До компетенції Управління не входить перевірка фінансового-господарської діяльності ТОВ «Охоронна фірма «Галичина», а саме чи укладалися договори про охорону полів та чи поступали за це кошти на їх рахунки, а під час проведення перевірок головний державний інспектор, не має права здійснювати будь-які фінансові або бухгалтерські розрахунки та аналізувати надходження коштів на товариство, а тільки виявляти факти (ознаки) порушення норм трудового законодавства, що є обов'язковими у їх додержанні всіма роботодавцями.

У даному випадку, предметом спору у даній справі є встановлення наявності або відсутності порушення позивачем норм трудового права а не порушень у сфері господарської діяльності.

При цьому, порушення відповідачем у спірному випадку вимог ст. ст. 24, 235, 255 КЗпП України є доведеним обґрунтованим та підтвердженим належними і допустимими доказами.

Щодо помилкового зазначення відповідачем у Постанові № ТЕ55/1/19-04-038/195, ТЕ55/19-04-038/195 від 02.09.16, акті № 19-04-038/195 та приписі № 19-04-038/177 від 15.08.16 р. найменування юридичної особи «TOB «Пуків-Arpo», та неправильного коду ЄДРПОУ TOB «Охоронна фірма «Галичина», суд погоджується із позицією представника відповідача щодо того, що такі помилки носять технічний характер та жодним чином не впливають та не спростовують суті вчиненого відповідачем порушення.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють не лише чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а й обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо. Матеріали справи свідчать, що відповідні положення відповідачем дотримані.

Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджених в судовому засіданні належними та допустимими доказами, дає суду підстави із врахуванням критеріїв оцінювання рішення субєкта владних повноважень, які містяться у ч. 3 ст. 2 КАС України, визнати позовні вимоги необґрунтованими, недоведеними матеріалами справи, і такими, що не підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміінстративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 13.11.2016 р.

Головуючий суддяБілоус І.О.

копія вірна

СуддяБілоус І.О.