Постанова № 62721013, 01.11.2016, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
686/17316/16-а
Номер документу
62721013
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/17316/16-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2016 року Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючого - судді Стефанишина С.Л.,

при секретарі Потравному І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій і просить:

- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням усіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні з 01.12.2015 року перерахунку пенсії в розмірі 84% відсотків заробітної плати на підставі даної довідки,

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 із всіма складовими заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої призначено пенсію у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадових окладів;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому з 01.12.2015 року відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), здійснити (провести) перерахунок пенсії у розмірі 84% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи рівнозначної посади за останнім місцем роботи з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «про упорядкування структури заробітної плати заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці та виплати починаючи з 01.12.2015 року, недоотриману пенсію з урахуванням виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 24.03.2010 року перебуває на обліку та отримує пенсію призначену за нормами Закону України «Про державну службу», пенсію призначено з посади заступника начальника управління ПФУ у м. Хмельницькому із розрахунку 84% заробітної плати.

Вважає, що дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії у розмірі 84% є неправомірними та незаконними, оскільки порушують її конституційні права на соціальне забезпечення, так як правовідносини щодо пенсійного забезпечення у неї виникли з 24.03.2010 року, тобто до прийняття законодавчих актів, на які посилається відповідач у своєму листі як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії.

В судове засідання представник позивача та позивач не з`явилися позивач ОСОБА_1 надіслала заяву про зменшення позовних вимог та розгляд справи розглядати без участі позивача позовні вимог підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явилася надіслала клопотання про розгляд справи буз участі представника відповідача, проти позову заперечує та просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, внаслідок наступного.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» з 24.03.2010 року у розмірі 84% від заробітної плати.

15.07.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про виготовлення довідки у зв'язку із веденням в дію з 01 грудня 2015 року постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 та проведення на підставі такої довідки відповідного перерахунку пенсії.

Листом від 18.08.2016 року № 422/С-12 відповідач на звернення ОСОБА_1 не надав, мотивуючи правомірність своїх дій тим, що відповідно до змін, які були внесені до постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» було виключено пункт 4, який передбачав перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідних посадах, з посиланням на пункт 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 - VІІІ у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення усіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу» «Про прокуратуру"», «Про судоустрій і статус суддів"», «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України"», «Про судову експертизу", «Про Національний банк України"», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

18 жовтня 2016 року позивач ОСОБА_1 подала до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог в якій просить:

- визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії в розмір 84% заробітної плати відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу» від 16.12.1993року № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії)

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), здійснити перерахунок пенсії з 01.03.2016 року у розмірі 84% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи рівнозначної посади за останнім місцем роботи з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року ,відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «про упорядкування структури заробітної плати заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»» виходячи із суми заробітної плати заступника начальника управління у розмірі 6 978.20 грн. в тому числі: посадовий оклад - 1 789.00 грн., надбавка за ранг - 100.00 грн., надбавку за вислугу років - 377.80 грн., надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи - 1 133.40 грн., премію - 3 578.00 грн., та виплату недоотриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.

Пунктом 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, передбачено, що орган, який призначив пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії за відповідною заявою.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».

Пунктом 4 вищезазначеної постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

09.12.2015 р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 р. та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови).

Згідно п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., № 10, ст. 632);».

Цією ж постановою виключений п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».

Статтею 22 Конституції України визначено, що права, свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та Закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про державну службу». Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається.

Аналізуючи категорію «звуження змісту прав і свобод», Конституційний Суд України в мотивувальній частині свого рішення від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання ) констатував: «Зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні "показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами і свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики ( абз.5,6 пункту 4)».

Крім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 роз'яснив своє розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя ). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. У традиційному розумінні діяльності визначальними поняття змісту прав людини є умови і засоби, які становлять можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це їх сутнісна властивість, виражена кількісними показниками можливостей людини, які відображені відповідними правами, що не є однорідними і загальними». При цьому Конституційний Суд України зазначив, що «загальновизнаним є правили, згідно з яким сутність змісту основного права в жодному разі не може бути порушена».

У зв'язку із цим Конституційний Суд України вважає, що визнання Законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод.

Таким чином, скасування п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» є скасуванням права на перерахунок пенсії державного службовця, що порушує норму прямої дії - ст. 22 Конституції України.

Враховуючи вищезазначене, а також положення чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, позивач має право на перерахунок пенсії з моменту звернення до органів Пенсійного фонду з відповідною заявою.

Таким чином, перевіривши доводи позивача, суд вважає, що право позивача підлягає захисту у вказаний ним спосіб.

Положеннями частини 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади,органів місцевого самоврядування,їх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до вимог статті 9 КАС України при вирішенні спору суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.

Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 01.03.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачу призначеної пенсії державного службовця з 01.03.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов`язати здійснити такий перерахунок з 01.03.2016 року.

Окільки позивач відповідно до п.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VII від сплати судового збору звільнений, тому судовий збір підлягає стягненню на користь держави з управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому.

Керуючись ст. ст. 8, 17, 19, 22, 46, 58, 152 Конституції України, ст. ст. 2, 5, 6, 17, 72, 159-163, 183-2 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в:

Позов ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати неправомірні дії управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії в розмір 84% заробітної плати відповідно до ст. 37-1 «Про державну службу» від 16.12.1993року № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії).

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993року № 3723-ХІІ (в редакції, що була чинною на час призначення ОСОБА_1 пенсії), здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2016 року у розмірі 84% суми заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи рівнозначної посади за останнім місцем роботи з врахуванням підвищення з 01.12.2015 року, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «про упорядкування структури заробітної плати заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»» виходячи із суми заробітної плати заступника начальника управління у розмірі 6 978.20 грн. в тому числі: посадовий оклад - 1 789.00 грн., надбавка за ранг - 100.00 грн., надбавку за вислугу років - 377.80 грн., надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи - 1 133.40 грн., премію - 3 578.00 грн., та виплатити недоотриману пенсії з урахуванням виплачених сум.

Стягнути з управління Пенсійного фонду Українив м. Хмельницькому на користь держави судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С. Стефанишин