Постанова № 62720587, 07.11.2016, Каховський міськрайонний суд Херсонської області

Дата ухвалення
07.11.2016
Номер справи
658/3189/16-а
Номер документу
62720587
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 658/3189/16-а

(провадження № 2-а/658/47/16 )

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2016 року м.Каховка

Каховський міськрайонний суд Херсонської області у складі:

головуючого- судді Подіновської Г.В.,

за участю: секретаря Марчук В.І.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Сусляк Ю.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Каховського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру»,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Каховського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Позовні вимоги мотивовані тим, що він з 1999 року перебуває на обліку Каховському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за вислугу років, призначеної на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII в розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати з посади прокурора Каховської міжрайонної прокуратури Херсонської області. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01 грудня 2015 року заробітну плату працівникам органів прокуратури було збільшено. Позивачу видано прокуратурою Херсонської області довідку про заробітну плату станом на 01 грудня 2015 року, на підставі якої він вересні 2016 року звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії. Рішенням Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 23.09.2016 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено на підставі пункту 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213 від 02 березня 2015 року.

Просить суд визнати дії Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови йому у перерахунку пенсії протиправними; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки № 18/364 від 25.08.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% середньої заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити недоотриману частину виплат за минулий час з 01.12.2015 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

В судовому засіданні позивач на задоволенні позову наполягав в повному обсязі з підстав викладених в позові.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог, надав суду заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі, посилаючись на те, що їх дії є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства. Відповідачем було зазначено, що у Законі України «Про прокуратуру» йде мова про скасування норм щодо пенсійного забезпечення, яке включає у себе перерахунок пенсії. Відповідно до зазначеного закону перерахунок пенсії не здійснюється.

Заслухавши сторін, дослідивши письмові докази, з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про прокуратуру», який був чинним на момент призначення позивачу пенсії, тобто станом на 1999 рік ( далі - Закон № 1789-XII ), і Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).

У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Каховському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Херсонської області та отримує пенсію за вислугу років ( а.с. 11).

Згідно довідки прокуратури Херсонської області від 25.08.2016 за №18/364 позивач працював в Каховській міжрайонній прокуратурі Херсонської області на посаді прокурора.

Заробітна плата за даною посадою згідно вказаної довідки станом на 01.12.2015 року становить 10 137, 83 грн. ( а.с. 12).

20.09.2016 позивач звернувся до Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі вищевказаної довідки прокуратури Херсонської області.

Рішенням Каховського об'єднаного управління пенсійного фонду України Херсонської області від 23.09.2016 № 5161/03 ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку на підставі п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» ( а.с. 13).

Проте, суд не погоджується з рішенням відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з наступного.

Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.

Згідно з ч.ч. 1-3ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.Конституція України є нормою прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

У відповідності до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції та законами України.

Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ(в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії) передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

За ст. 22 Конституції України права, свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно статті 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Пунктом 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 02 березня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач звернувся 20.09. 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області повинно було керуватися ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ(в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, що діяла на час призначення пенсії), а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

Відповідно до ч. 3ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

Вирішуючи спірні правовідносини суд також враховує постанову Верховного Суду України від 06.10.2015 року в якій зазначено, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом №3668-VІзміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.13 та 18 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законом №3668-VІ не зазнали.

Вказаною постановою визначено, закріплені ст. 22 Конституції України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм матеріального права міститься також у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13).

Відповідно до ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає за необхідне зазначити, що згідно зі ст.22 та ст.64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України (в тому числі Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

На підставі викладеного суд вважає, що є підстави для визнання протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача і зобов'язання Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії позивачу ОСОБА_1 виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Херсонської області.

Однак, відповідно до ч.ч. 1,2, ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх справ, свобод чи інтересів.

Пенсія є періодичним (щомісячним) платежем, отже позивач щомісяця повинен був дізнаватися про порушення своїх прав відповідачем.

Згідно ст. 100 ч. 1 КАС України передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Будь-які поважні причини для пропуску вищенаведеного процесуального строку у позивача відсутні.

Отже, позовні вимоги до 11.04.2016 року підлягають залишенню без задоволення.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст.69,71,76,86,94,99,100,159,161,163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»,

постановив :

Адмінстравний позов ОСОБА_1 до Каховського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Херсонської області про визнання протиправним дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Каховського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку розміру пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Каховське об'єднане управління Пенсійного фонду України Херсонської області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 11 квітня 2016 року, на підставі довідки прокуратури Херсонської області від 25.08.2016 року за №18/364, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% середньої заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії, та виплатити недоотриману частину виплат за минулий час з 11 квітня 2016 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути з Каховського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через каховський міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду.

Суддя: Г. В. Подіновська