Постанова № 62719424, 08.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
809/433/16
Номер документу
62719424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2016 року Справа № 876/5176/16

Львівський апеляційний адміністративний суду складі колегії суддів:

головуючого-судді Кузьмича С. М.,

суддів Гулида Р. М.,Улицького В. З.

за участю секретаря Бедрій Х. П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за апеляційною скаргою Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2016 року по справі № 809/433/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Надвірнанафтогаз" до Державної податкової інспекції у Надвірнянському районі Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 28 квітня 2016 року звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0010291701 від 24 грудня 2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення положень Податкового кодексу України необґрунтовано та протиправно винесено податкове повідомлення-рішення за №0010291701 від 24 грудня 2015 року, яким до відповідача застосовані штрафні санкції по податку на доходи з фізичних осіб у розмірі 510 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №0010291701 від 24 грудня 2015 року.

Зазначену постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач. У поданій апеляційній скарзі покликається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову.

У апеляційні скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) подано із внесеними недостовірними даними, зазначене підтверджується поданими НГВУ „Надвірнанафтогаз" уточнюючими податковими розрахунками, у тому числі за І квартал 2014 року (реєстраційний № 9043697037 від 30 липня 2014 року) змінено номер облікової картки платника податку.

Сторони явку своїх представників в судове засідання не забезпечили, хоч і були належним чином повідомлені про дату, час і місце проведення судового засідання, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності без здійснення звукозапису.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити з наступних підстав.

Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Надвірнянському районі Головного управління ДФС в Івано-Франківській області проведено планову виїзну документальну перевірку Нафтогазовидобувного управління "Надвірнанафтогаз" ПАТ "Укрнафта" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 1 квітня 2012 року до 31 грудня 2014 року.

За результатами перевірки складено акт за № 383/22-00136515 від 8 грудня 2015 року, яким встановлено, що позивачем податкові розрахунки сум доходу, нарахованого на користь платників податків і сум отриманого з них податку подано із недостовірними даними, внаслідок чого останнім порушено, зокрема, підпункти 47.1.1, 47.1.3 пункту 47.1 статті 47, пункт 176.2 статті 176 Податкового Кодексу України та Наказ ДПА України від 24 грудня 2010 за № 1020 «Порядок заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку».

На підставі вищевказаного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення №0010291701 від 24 грудня 2015 року, яким позивачу визначено суму штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб на суму 510 грн.

Позивач в порядку адміністративного оскарження звернувся до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області із скаргою № 7-27/3724 від 30 грудня 2015 року на податкове повідомлення-рішення за №0010291701 від 24 грудня 2015 року.

Головне управління ДФС в Івано-Франківській області розглянувши зазначену скаргу позивача прийняло рішення № 348/10/09-19-10-01-14 від 26 лютого 2016 року, згідно з яким оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Позивач оскаржив вищевказане податкове повідомлення-рішення до Державної фіскальної служби України (скарга за № 7-27/738), яка своїм рішенням від 24 березня 2016 року № 6442/6/99-99-10-01-03-15 залишила податкове повідомлення-рішення за №0010291701 від 24 грудня 2015 року без змін.

Згідно з підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.

Відповідно до пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зокрема, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати,' утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Згідно з пунктом 18.1 статті 18 Податкового кодексу України податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.

Пунктом 18.2 статті 18 Податкового кодексу України передбачено, що податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені цим Кодексом для платників податків.

Пунктом 51.1 статті 51 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент зобов'язаний подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, а також сум нарахованого та утриманого з них податку органу державної податкової служби за місцем свого обліку.

Згідно з підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що «.дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

На час вчинення порушення діяв Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку затверджений (затверджено наказом ДПА України від 24 грудня 2010 року №1020, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2011 року за №46/18784).

Пунктом 1.2 розділу І Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, встановлено, що дія цього Порядку поширюється на податкових агентів, а саме: юридичних осіб (їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи), самозайнятих осіб, представництва нерезидентів - юридичних осіб, інвесторів (операторів) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) нараховують (виплачують, надають) доходи фізичній особі та/або зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі.

Відповідно до пункту 2.1 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Пунктом 3.2 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку передбачено, що у графі 3а „Сума нарахованого доходу" відображається (за звітний квартал) доход, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до цього Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.

Згідно з пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 510 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 1020 гривень.

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що у разі виявлення помилок в поданій ним податковій звітності, внести відповідні зміни шляхом подання уточнюючого розрахунку.

Якщо платником податків самостійно виявлено помилку в поданій ним податковій звітності і до податкового органу подано уточнюючий розрахунок з виправленням помилок, у податкового органу відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.

Оскільки, позивачем було своєчасно подано до податкового органу відповідну звітність, самостійно усунуто виявлені помилки, крім того, згідно з висновком податкового органу, бюджет не зазнав втрат, суд першої інстанції вважає необґрунтованим та недоведеним висновок відповідача про порушення позивачем вимог податкового законодавства, а тому податкове повідомлення-рішення №0010291701 від 24 грудня 2015 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про помилкове застосування норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи судом першої інстанції.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) подано із внесеними недостовірними даними, зазначене підтверджується поданими НГВУ „Надвірнанафтогаз" уточнюючими податковими розрахунками, у тому числі за І квартал 2014 року (реєстраційний № 9043697037 від 30 липня 2014 року) змінено номер облікової картки платника податку.

Оскільки, сам факт подання недостовірних даних є порушенням податкового законодавства, а наявність подальшого самостійного виправлення таких даних не може звільняти від відповідальності за уже вчинене порушення, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні адміністративного позову.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неправильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід задоволити, а рішення суду першої інстанції - скасувати.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Надвірнянської об'єднаної державної податкової інспекції задоволити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17 червня 2016 року по справі № 809/433/16 скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дати складення в повному обсязі.

Головуючий Кузьмич С. М.

Судді Гулид Р. М.

Улицький В. З.

Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2016 року