Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2016 р. Справа №805/3932/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15 год. 50 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя Куденков К.О.;
секретар судового засідання: Притула С.С.
за участю:
представника позивача: Сурник С.М.,
представника відповідача: не з'явися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинною, протиправною та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Авдіївський завод металевих конструкцій» (надалі - позивач, ПуАТ «АЗМК») звернулося до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Красноармійська ОДПІ) про визнання нечинною, протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-2212-17 від 10.10.2016 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає, що на нього розповсюджується дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску до закінчення проведення антитерористичної операції, у тому числі звільнення від сплати єдиного внеску у період з 14.04.2014р. по теперішній час. Зазначає, що ПуАТ «АЗМК» знаходиться у зоні активних бойових дій.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав письмові заперечення на адміністративний позов, за змістом яких просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи, що якщо платники єдиного податку, які перебувають на обліку в фіскальних органах, розташованих на території де проводилася АТО, продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати та обчислювати і сплачувати заробітну плату, то вони зобов'язані виконувати всі вимоги Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, у наданих письмових запереченнях відповідач просив розглянути справу без участі представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ПуАТ «АЗМК» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 00130636, місцезнаходження: 86060, Донецька область, місто Авдіївка, вулиця Маяковського, будинок 94, про що зазначено у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1000677444 від 24.02.2016р.
Станом на 14.11.2016р. ПуАТ «АЗМК» перебуває на обліку у відповідача, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.
Також відповідно до вказаних відомостей ПуАТ «АЗМК» знаходиться на обліку в Красноармійській ОДПІ (ідентифікаційний код: 39882614, місцезнаходження 85300, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Горького, будинок 1).
Позивач звернувся до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області з листом вих.№957 від 27.04.2015р., в якому зазначив наступне: «Публічне акціонерне товариство «Авдіївський завод металевих конструкцій» (ЄДРОПОУ 00130636), яке зареєстровано як платник податків у Ясинуватській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Донецькій області повідомляє, що у зв'язку з проведенням на території міста Авдіївки антитерористичної операції та ведення активних бойових дій, підприємство з 28.07.2014 року залишилось без енергопостачання, опалювання та водопостачання; відсутні телефонний зв'язок та інтернет, у виробничих цехах, адміністративних приміщеннях повністю відсутні скло на вікнах, пробитий дах, потрощені меблі, документи та iн., а з 26.01.2015 року посадові особи підприємства втратили доступ до електронних баз даних бухгалтерського та податкового обліку та звітності ПАТ «АЗМК» і робота підприємства була зупинена зовсім. Тобто на підприємстві внаслідок АТО утворилися форс-мажорні обставини, які не дозволяють ПАТ «АЗМК» працювати в звичайному режимі, що підтверджено сертифікатами Торгово-промислової палати України від 23.09.2014 року за №601,602.
Внаслідок вищенаведеного, ПАТ «АЗМК» повідомляє про неможливість своєчасно сформувати та відправити до Державної фіскальної служби України податкові звіти, а саме «Декларацію з податку на додану вартість» за період січень-березень 2015р., «Декларацію з податку на прибуток» за 2014р., звітність з єдиного соціального внеску за період січень-березень 2015р., «Податковий розрахунок за формою 1ДФ», іншу податкову звітність за перший квартал 2015 року, отримувати вхідні та реєструвати видані податкові накладні з податку на додану вартість та інші податкові документи, а також про неможливість своєчасно сплатити податкові та інші зобов'язання з орендної плати за землю, податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску.
20 квітня 2015 року Публічне акціонерне товариство «Авдіївський завод металевих конструкцій» отримало віддалений (дистанційний) доступ до електронних баз даних і звітності підприємства та намагається частково відновити господарчу діяльність, сформувати та відправити податкову звітність за минулі податкові періоди. Для відновлення подання податкової звітності в електронному вигляді ПАТ «АЗМК» 22.04.2015р. було надіслано «Договір про визнання електронних документів» за №220420151, квитанція №1 отримана 22.04.2015р., квитанція №2 досі не отримана і підприємство не має можливості подавати звіти.
Виходячи з цього Публічне акціонерне товариство «Авдіївський завод металевих конструкцій» просить відновити співпрацю підприємства з Державною фіскальною службою, подовжити строки подання податкової звітності та сплати обов'язкових платежів і не застосовувати проти підприємства фінансові санкції за несвоєчасне подання податкової звітності та порушення строків сплати податкових зобов'язань, які передбачені Податковим кодексом України, у зв'язку дії на підприємстві обставин непереборної сили.».
У судовому засіданні представник позивача надав пояснення, за якими позивач вважає вказаний лист заявою про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску.
У вказаному листі відсутні посилання (заяви, клопотання тощо) щодо звільнення позивача від виконання обов'язків платника єдиного внеску взагалі або в частині сплати єдиного внеску. Також у вказаному листі відсутні посилання на законодавчі приписи щодо звільнення платників єдиного внеску від виконання обов'язків.
03 серпня 2016 року позивач звернувся до відповідача з листом вих.№1030 від 01.08.2016р., який стосується питань сплати орендної плати за землю.
10 жовтня 2016 року Красноармійська ОДПІ сформувала вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-2212-17 щодо сплати позивачем недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 585 724,97 грн.
В спірній вимозі зазначено, що вона сформована станом на 30.09.2016р.
На спірній вимозі мається відмітка про її отримання позивачем 21.10.2016р. (вхід. №145).
Із витягу з картки особового рахунку позивача з єдиного внеску випливає, що у ПуАТ «АЗМК» недоїмка з єдиного внеску станом на 30.09.2016р. складає 585 724,97 грн., яка виникла за звітні місяці серпень 2016р., липень 2016р. та частково червень 2016р.
З вказаного витягу з картки особового рахунку та наданих представником позивача пояснень випливає, що недоїмка з єдиного внеску виникла на підставі поданої ПуАТ «АЗМК» звітності з єдиного внеску.
До суду надано сертифікат Торгово-промислової палати України №601 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 23.09.2014р., який видано ПуАТ «АЗМК» та яким відповідно до пунктів 100.4 та 100.5 ст.100 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили у період з 20.06.2014р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Зазначено, що на момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Також до суду надано сертифікат Торгово-промислової палати України №602 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 23.09.2014р., який видано ПуАТ «АЗМК» та яким відповідно до пунктів 102.6 - 102.7 ст.102 Податкового кодексу України засвідчено настання обставин непереборної сили у період з 20.06.2014р. при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються продовження граничних строків для подання податкової декларації. Зазначено, що на момент видачі сертифікату обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
Крім того, на підтвердження обставин непереборної сили позивачем надані: лист ПуАТ «АЗМК» №198 від 25.08.2015р. з додатком; довідка слідчого відділу Авдіївського МВ Головного управління МВС України в Донецькій області щодо реєстрації заяви у журналі єдиного обліку №1582 від 14.08.2015р. та внесення факту до Єдиного реєстру досудового розслідування; копія акта про пожежу від 26.07.2015р. на об'єкті ПуАТ «АЗМК»; лист 15 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області від 27.07.2015р. №275; відповідь ПуАТ «АЗМК» щодо переліку знешкоджених товарно-матеріальних цінностей з додатком №1; роздруківки фотознімків з пошкодженнями об'єктів ПуАТ «АЗМК».
Також позивачем надані копії балансу на 30 червня 2016р. та звіту про фінансові результати за перше півріччя 2016р.
З адміністративним позовом позивач звернувся до суду 26.10.2016р. (вхід №4008/16), про що свідчить відбиток штемпелю суду на позовній заяві.
Таким чином, позивач звернувся до адміністративного суду з цією позовною заявою в межах строку, встановленого ч.5 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абзацу другого п.2 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015р. за №508/26953, передбачено, що у разі виявлення фіскальним органом своєчасно не нарахованих та/або несплачених платником сум єдиного внеску такий фіскальний орган обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції у порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Пунктом 3 розділу VI вказаної Інструкції передбачено, що фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'яти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п'ятнадцяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом.
Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.
Таким чином, відповідач сформував спірну вимогу на виконання вказаних приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Авдіївка та м. Красноармійськ (м. Покровськ) Донецької області.
Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Також, цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Авдіївка та м. Красноармійськ (м. Покровськ) Донецької області.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Згідно з п.101.4 ст.101 Податкового кодексу України встановлено, що органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.
Із наведених приписів випливає, що у вказаних платників єдиного внеску, які продовжують самостійно визначати суму єдиного внеску до сплати, недоїмка виникає у загальному порядку, але у подальшому така недоїмка може бути списана у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.
Суд звертає увагу, що недоїмка у спірній вимозі була сформована внаслідок подання самим позивачем відповідної звітності з єдиного внеску, що підтверджується карткою особового рахунку, а також поясненнями представника позивача.
Із системного аналізу абзаців першого, другого та четвертого п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» і ст.101 Податкового кодексу України випливає, що у разі нарахування платником суми єдиного внеску до сплати, його право на звільнення від обов'язку сплатити нараховану самим платником суми єдиного внеску, яка є недоїмкою, може бути реалізоване шляхом списання такої недоїмки у встановленому законодавством порядку.
Крім того, суд зазначає, що законодавство не передбачає, автоматичне списання недоїмки, яка виникла на підставі звітності платника єдиного внеску, лише за фактом перебування на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Подання заяви щодо звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску відповідно до абзацу другого п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є диспозитивним правом платника єдиного внеску, який бажає бути звільненим від виконання таких обов'язків.
За відсутності вказаної заяви у контролюючого органу відсутні підстави для звільнення позивача від виконання обов'язків платника єдиного внеску.
На момент формування спірної вимоги та розгляду справи в суді позивач не подавав до відповідача заяви про звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, а тому у відповідача не було правових підстав для не формування спірної вимоги. При цьому, лист позивача вих.№957 від 27.04.2015р. не містить ознак заяви про звільнення ПуАТ «АЗМК» від виконання обов'язків платника єдиного внеску взагалі або в частині сплати єдиного внеску.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно сформував спірну вимогу про сплату боргу (недоїмки).
Суд звертає увагу на те, що надані сертифікати (висновок) Торгово-промислової палати України видано 23 вересня 2014 року за період з 20 червня 2014 року по, фактично, день видачі цього сертифікату - 23.09.2014р. У сертифікаті зазначено, що на момент його видачі обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо, але цей сертифікат не може розповсюджуватися на періоди після його видачі, оскільки Торгово-промислова палата України не може засвідчувати настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період після видачі сертифікату.
Крім того, суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися у встановленому порядку до контролюючого органу з приводу списання недоїмки на підставі пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Саме при розгляді питання про наявність підстав для списання недоїмки з єдиного внеску підлягають врахуванню докази щодо настання обставин непереборної сили. При цьому, представник позивача надав пояснення, за якими ПуАТ «АЗМК» не зверталося до контролюючого органу щодо списання недоїмки з єдиного внеску.
З урахуванням викладеного, перевіривши спірну вимогу згідно частини 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що за наведеними позивачем підставами адміністративного позову у задоволені позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства «Авдіївський завод металевих конструкцій» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання нечинною, протиправною та скасування вимоги - відмовити повністю.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 14 листопада 2016 року, повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня завершення судового розгляду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 15 листопада 2016 року.
Суддя Куденков К.О.