Постанова № 62711046, 11.11.2016, Лозівський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
629/3840/16-а
Номер документу
62711046
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 629/3840/16-а

Номер провадження 2-а/629/85/16

Постанова

іменем України

11.11.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Дегтярчук М.О., при секретарі Безуббенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання вчинити дії-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду 30.09.2016 року з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугу років та зобов»язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з серпня 1990 року по вересень 2004 року він працював в органах прокуратури України. Звільнений за станом здоров»я. На даний час перебуває на обліку в Лозівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію по інвалідності згідно ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру», в редакції від 12 жовтня 2004 року в розмірі 84% від середнього заробітку посади старшого помічника Лозівського міжрайонного прокурора Харківської області. В зв»язку з постановою КМУ №1013 від 09.12.2015 року « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою передбачено підвищення оплати праці прокурорів, він звернувся до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з відповідною заявою від 28.09.2016 р. щодо перерахунку розміру пенсії і надав відповідну довідку про заробітну плату, з якої належить здійснити перерахунок пенсії. Проте, в перерахунку його пенсії відповідачем було відмовлено, мотивуючи це тим,що відповідно до п.3 розділуХ11 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 05.11.1991р. втратила чинність, крім ч.ч.3,4,6,11 ст.50-1, і на теперішній час діє Закон України «Про прокуратуру», в якому ст.. 86 передбачено призначення пенсій працівникам прокуратури, а п.20 даної статті передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Така постанова на даний час відсутня. З даною відмовою він не погоджується, тому змушений звертатися до суду з даним позовом, в якому прохає: визнати неправомірними дії Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови перерахунку розміру пенсії за вислугу років; зобов»язати Лозівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 17.02.2016 року № 18-113 відповідно до ст. 50-1 ЗУ « Про прокуратуру», в редакції від 12 жовтня 2004року.

11 жовтня 2016 року позивач уточнив свої позовні вимоги та прохав визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку розміру його пенсії за вислугу років; зобов»язати Лозівське об»єднань управління Пенсійного фонду України провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 18-113 від 17.02. 2016 року відповідно до ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру» в редакції від 12 жовтня 2004 року ( № 1789-12) без обмежень, тобто 84% від середнього заробітку посади старшого помічника Лозівської міжрайонної прокуратури Харківської області.

Позивач в судове засідання не зявився, надавав свою заяву в якій прохає розглянути справу за його відсутності. Позовні вимоги підтримує та прохає їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав заяву, в якій прохає справу розглядати за його відсутності. Позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення. Крім того, 21.10.2016 року представником відповідача було надано заперечення проти адміністративного позову в якому зазначено, що Управління не згодне з позовними вимогами позивача, так як п. 20 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» № 1697-VIII від 14.10.2014 (в редакції станом на 01.01.2016 року) передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. На даний час постанови КМУ, яка б надавала можливість здійснити перерахунок пенсії не прийнята. Крім цього, постанова КМУ № 1013 від 09.12.2015 року передбачала упорядкування структури заробітної плати, а не визначала умови та порядок проведення перерахунку пенсій. Також вказали, що Прикінцевими положеннями ЗУ «Про прокуратуру» № 1697-VIII від 14.10.2014, який набрав чинності 15 липня 2015 року, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, яка зазначена позивачем як підстава для позову, втратила чинність, крім ч.ч. 3, 4, 6, 11 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», тому вважають, що в задоволенні позовних вимог необхідно відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши докази, представлені сторонами на виконання вимог ст. 71 КАС України і які вони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення заявлених вимог, зясувавши фактичні обставини справи, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лозівському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області з 02.09.2004 року, як пенсіонер, та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 до Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.10.2004 року в розмірі 84% від середнього заробітку посади старшого помічника Лозівського міжрайонного прокурора Харківської області.

28.09. 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Лозівського обєднаного УПФУ в Харківській області з заявою щодо перерахунку розміру пенсії на підставі довідки прокуратури Харківської області про заробіток(а.с.8).

З довідки прокуратури Харківської області від 17.02 2016 року за № 18-113, виданої на імя ОСОБА_1 вбачається, що він працював в прокуратурі Харківської області на посаді старшого прокурора Лозівської міжрайонної прокуратури та станом на 01.12.2015 року заробітна плата з урахуванням доплат, які передбачені чинним законодавством, складає 11299 гривні 93 копійки(а.с.9).

Листом від 29.09.2016 року Лозівського обєднаного УПФУ в Харківській області ОСОБА_1 відмовлено у підвищеному перерахунку його пенсії у звязку з тим, що на теперішній час діє Закон України «Про прокуратуру», в якому статтею 86 передбачено призначення пенсії працівникам прокуратури. Пунктом 20 статті 86 передбачається, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, а постанова, яка б надала можливість здійснення перерахунку на теперішній час відсутня. Крім цього, постанова КМУ від 09.12.2015 року № 1013, передбачає упорядкування структури заробітної плати, а не визначає умови та порядок перерахунку пенсії (а.с.10).

Виходячи з підстав позову, визначених позивачем у позовній заяві, суд, вирішуючи спір по суті, виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість, яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до вимогч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 12 вищевказаної статті обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Так, частиною 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15 грудня 2015 року, у зв'язку з публікацією в Урядовому кур'єрі, набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було передбачено підвищення заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам. Таким чином, позивач на підставі частини 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року.

Згідно з ч. 1 ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до рішення Конституційного Суду України №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 3 ст. 8 КАС України, звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України - гарантується.

Так, пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України № 213- VIII від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини дванадцята, сімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України № 213- VIII від 02.03.2015 року не зазнали.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ст..94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12жовтня 2004 року, суд, -

п о с т а н о в и в:

Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язання вчинити дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Лозівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку розміру пенсії за вислугу років.

Зобов»язати Лозівське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області за № 18-113 від 17.02.2016 року, відповідно до ст..50-1 Закону України « Про прокуратуру», в редакції від 12 жовтня 2004 року ( № 1789-12) без обмежень, тобто 84% від середнього заробітку посади старшого помічника Лозівської міжрайонної прокуратури Харківської області.

Судовий збір компенсувати за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: М.О. Дегтярчук