Ухвала суду № 62708755, 15.11.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
815/2566/15
Номер документу
62708755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2566/15

УХВАЛА

15 листопада 2016 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши у порядку письмового провадження заяву Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник (Головне управління державної казначейської служби України в Одеській області) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення способу і порядку виконання судового рішення від 03.11.2016 року, в якій просить:

- встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 по справі № 815/2566/15 шляхом стягнення з Департаменту Державної архітектурної- будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурної- будівельної інспекції України (01133, м. Київ. бульвар Лесі Українки, 26, код ЄДРПОУ 37471912) на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 110, 08 грн.

Особи, які приймали участь у справі до судового засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином та завчасно.

Згідно ч. 2 ст. 263 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

З урахуванням приписів ст. 128 КАС України, зважаючи на те, що у судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Суд, розглянувши подану заяву, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заява про встановлення порядку виконання додаткової постанови підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 по справі № 815/2566/15 частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1, скасовано постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25.05.2015, винесено по справі нову постанову, якою частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту державної архітектурно- будівельної інспекції в Одеській області. Вирішено стягнути з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 11.0, 08 грн.

12 квітня 2016 року на адресу Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області надійшла заява ОСОБА_1 від 12.04.2016 б/н, щодо виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 по справі № 815/2566/15 про стягнення з Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції на користь ОСОБА_1 понесених ним судових витрат в сумі 110 гривень 08 коп.

Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Частина 1 ст. 255 КАС України передбачає, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Згідно з ч. 1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі може звернутися до адміністративного суду із заявою про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно положень ч. 2 ст. 263 КАС України, суд може у виняткових випадках зокрема, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

З аналізу даної норми випливає, що підставою для застосування правил останньої є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

При цьому, при вирішенні питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання рішення, суд задовольняє таку заяву лише у виняткових випадках, які він визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення. Підставою для цього можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк, встановлений судом.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено «Порядком виконання рішень про стягнення коштів, державного та місцевих бюджетів або боржників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 із змінами та доповненнями.

Згідно п. 2 Порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

Згідно з п. 2 Порядку, боржники - це визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкритті в органах Казначейства.

Пунктом 2 Порядку передбачено, що виконавчі документи - це оформлені у встановленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», у виконавчому документі зазначається зокрема ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань боржника.

Згідно виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 по справі № 815/2566/15 встановлено, що за вказаним у виконавчому документі кодом ЄДРПОУ 37471912 така установа, як Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) в мережі установ та організацій, що отримують фінансування з державного та місцевих бюджетів в 2016 році не значиться, а рахунки цієї установи, з яких вбачалося можливим здійснити безспірне списання в Головному управлінні або в будь-якому іншому територіальному органі Казначейства відсутні.

Тобто, Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (65107, м. Одеса, вул. Канатна,83) не обслуговується в територіальних органах Казначейства як розпорядник (одержувач) бюджетних коштів, рахунки, з яких можливо було б здійснити безспірне списання в Головному управлінні або в іншому територіальному органі Казначейства відсутні.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, розміщеного на веб-сайті Міністерства юстиції України за кодом ЄДРПОУ 37471912, вказаним у виконавчому документі, значиться така установа, як Державна архітектурно-будівельна інспекція України.

Разом з цим, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 № 294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України», на Державну архітектурно - будівельну інспекцію України покладено обов'язок забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі.

Відповідно до Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області затвердженого Наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції від 08.09.2015 № 994, Департамент ДАБІ в Одеській області утворено як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України з метою реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду в Одеській області

Відповідно до абз. 4 пп. 1.2 Порядку здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, затвердженого наказом Державної казначейської служби України від 19.10.2015 № 295 (зі змінами), у разі надходження виконавчого документа про стягнення з державного органу, що не має відкритих рахунків, на яких можуть обліковуватися кошти безпосередньо того органу, органи Казначейства протягом трьох робочих днів, звертаються до нього щодо надання інформації про актуальність здійснення такого стягнення та необхідності вжиття ним заходів до погашення заборгованості, встановленої рішенням суду.

Пунктом 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено, що під час виконання виконавчих документів, органи Казначейства мають право отримувати необхідну для виконання інформацію. Крім того, вищевказаним пунктом, органам Казначейства надається право вимагати від боржників вжиття ними заходів до виконання виконавчих документів та за результатами їх виконання, а також застосовувати заходи впливу до боржників у процесі або за результатами виконання виконавчих документів.

Керуючись положеннями п. 5 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, абз. 4 пп. 1.2 Порядку здійснення безспірного списання коштів державного бюджету з рахунків боржника та за бюджетною програмою для забезпечення виконання судових рішень та виконавчих документів, Головне управління листом від 22.06.2016 за № 16-08/984-4254 звернулося до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області з вимогою в найкоротші терміни надати інформацію з приводу вжиття заходів щодо виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 по справі на виконання якої був виданий виконавчий лист Одеського окружного адміністративного суду від 08.12.2015 по справі № 815/2566/15.

11.07.2016 на адресу Головного управління надійшов лист Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України в Одеській області від 06.07.2016 за № 1015-05/1-11015, щодо надання інформації з приводу вжиття заходів для виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 по справі № 815/2566/15.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету міністрів України від 23.04.2014 за № 150 «Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції», Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Державної архітектурно-будівельної інспекції України, щодо утворення її територіальних органів, як структурних підрозділів апарату Інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі.

На виконання пункту 2 зазначеної постанови утворено Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області як територіальний структурний підрозділ Державної архітектурно - будівельної інспекції України.

Крім того, відповідно до наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 01.10.2014 № 230 «Щодо діяльності деяких підрозділів Державної архітектурно-будівельної інспекції», Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області забезпечує здійснення функції та повноважень територіального органу, утвореного як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Отже, відповідач по справі №815/2566/15 Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області не є юридичною особою та не має власних рахунків в органах Казначейства, а всі рахунки відкриті в центральному органі Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Тому, на даний час склалися обставини, які ускладнюють виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015, на виконання якої був виданий виконавчий лист від 08.12.2015 по справі №815/2566/15.

Вказані обставини суд вважає винятковими та такими, що ускладнюють виконання судового рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява про визначення порядку виконання додаткової постанови від 28.09.2015 року підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 165, 186, 254, 263 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління державної казначейської служби України в Одеській області про встановлення способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2015 по справі № 815/2566/15, шляхом стягнення з Департаменту Державної архітектурної- будівельної інспекції в Одеській області в особі Державної архітектурної- будівельної інспекції України (01133, м. Київ. бульвар Лесі Українки, 26, код ЄДРПОУ 37471912) на користь ОСОБА_1 (65078, АДРЕСА_1, ІК НОМЕР_1) судові витрати в сумі 110, 08 грн. (сто десять гривень 08 копійок).

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.

Суддя Потоцька Н.В.