ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/184/16
381/4232/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада вересня 2016 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Чернишова Є.Ю., розглянувши у поряду скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію.Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України ,,Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон). Проте, йому було відмовлено, оскільки не було надано оригінал посвідчення громадянина, який постійно проживає або працює в зоні посиленого радіологічного контролю. Позивач зазначає, що мешкає в м. Фастові з народження та йому 11.12.1998 року було видане посвідчення особи, яка постійно проживала на території зони посиленого радіологічного контролю, проте вказане посвідчення було втрачене. Рішенням Фастівського міськрайонного суду встановлено факт того, що посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1 належить ОСОБА_1 Виходячи з викладеного, просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати призначити пенсію із зниженням пенсійного віку.
Відповідач до суду надіслав заперечення щодо позовних вимог ОСОБА_1, відповідно до яких позов не визнав, посилаючись на те, що позивач при зверненні із заявою про призначення пенсії із зниженні пенсійного віку не надав посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи», тому рішення про відмову у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку є законним і обґрунтованим.
Згідно із п. 4. ч. 1 ст. 183-2 КАС суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що Рішенням Фастівського міськрайонного суду 10 червня 2016 року встановлено факт належності ОСОБА_1 Чорнобильського посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1 від 11.11.1998 року, видане Київською обласною державною адміністрацією.
Відповідно до частини 1 статті 72 КАСУ обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи», проте рішення № 58 від 01 жовтня2016 року Фастівське об'єднане УПФ України в Київській області відмовило у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку через відсутність посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає таке рішення відповідача протиправним з огляду на наступне.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на території радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846.
Відповідно до п. 2.1 вказаного Порядку до заяви про перерахунок пенсії додається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, на виконання вимог для призначення пенсії було надане копію рішення, яке підтверджує факт видачі Чорнобильського посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_2 від 11.11.1998 року «Потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначає, що, дійсно, позивачем були надані такі документи, але не було надано посвідчення потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи, що виключає право позивача на призначення пенсії зі зниженням віку.
Суд вважає такі заперечення представника відповідача необґрунтованими та безпідставними, так як позивач подав до ПФУ підтверджуючу інформацію про те, що йому дійсно належить посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи та інтереси.
Згідно вимог ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують його особливий статус, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на призначення йому пенсії відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. ст. 26, 45, 55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 6, 71, 159, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Фастівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію - задовольнити.
Визнати протиправними дії Фастівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Фастівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11 березня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Фастівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області на корить ОСОБА_1 551,21 грн. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до статті 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Головуючий суддя Є.Ю.Чернишова