Постанова № 62700971, 15.11.2016, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
750/9556/16-а
Номер документу
62700971
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 750/9556/16-а

Провадження № 2-а/750/915/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2016 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова в складі судді Жук М.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

10.10.2016 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання незаконними дій Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок раніше призначеної мені пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, чинній на день призначення пенсії та Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, чинній на день призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів» у розмірі 89% заробітної плати державного службовця відповідної, за останнім місцем роботи на державній службі: посадовий оклад в сумі 1837 грн, надбавку за 8 ранг державного службовця в сумі 100 грн, надбавку за вислугу років (25%) в сумі 484 грн 00 коп., високі досягнення в праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) в сумі 1210 грн 00 коп., включивши в розрахунок в середньомісячному розмірі за останні 24 календарних місяці (з 01.06.2007 р. до 31.05.2009р) премії 16449 грн.75 коп., премії до державних свят 4687 грн.95 коп., інші виплати: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань 7529 грн.46 коп., матеріальна допомога на оздоровлення 3951грн., індексація 1191грн.,38 коп. При цьому виплати скорегувавши згідно Порядку № 226/509; зобов'язання відповідача - Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України проводити в подальшому виплату пенсії у розмірі 89%, з урахуванням додатково нарахованих сум, із зазначених у позові, виплат та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Ухвалою судді від 20.10.2016 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Відповідач подав до суду письмові заперечення, де зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру позивача, а тому просив у задоволенні позову відмовити.

Позивач з 01.06.2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 89% суми заробітної плати, з якої сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

27.09.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру його пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом від 04.10.2016 року відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні його вимог з тих підстав, що редакція статті 37-1 Закону України «Про державну службу», якою було передбачено право особи на перерахунок її пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця, змінилась і на теперішній час в ній закріплено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ, але п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865, яким таке питання було врегульовано, виключено у зв'язку зі зміною редакції статті 37-1 зазначеного Закону.

Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (27.09.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Суд вважає, що обчислення пенсії у розмірі 89 % заробітної плати має розраховуватись з 01.10.2016 року, так як позивач звернувся за цим перерахунком до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України 27.09.2016 року.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014 рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.

Заявлена позивачем вимога про зобов'язання відповідача проводити в подальшому виплату пенсії у розмірі 89%, з урахуванням додатково нарахованих сум, із зазначених у позові, виплат з місяця підвищення заробітної плати згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 є передчасною, а тому в задоволенні позову в цій частині слід відмовити, так як суд захищає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено у майбутньому і щодо якого невідомо, буде воно порушено чи ні.

За таких обставин, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 158 - 163 КАС України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, у розмірі 89% заробітної плати заступника начальника фінансового відділу Чернігівського обласного центру зайнятості, починаючи з 01.10.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, починаючи з 01.10.2016 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з розрахунку 89% суми заробітної плати заступника начальника фінансового відділу Чернігівського обласного центру зайнятості, з урахуванням довідки, виданої 22.08.2016 р. Департаментом соціального захисту обласної державної адміністрації № 07-22/8086, усіх надбавок і доплат, з яких сплачено внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і які були враховані під час призначення пенсії, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102 (одну тисячу сто дві) грн. 40 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя