Ухвала суду № 62696163, 14.11.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
243/4447/16-а
Номер документу
62696163
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Гусинський М.О.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2016 року справа №243/4447/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ястребової Л.В., суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 вересня 2016 року у справі № 243/4447/16-а (головуючий І інстанції Гусинський М.О.) за позовом ОСОБА_2 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

01 червня 2016 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (надалі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати пенсії з березня, зобов'язання поновити нарахування та виплату пенсії за віком та сплатити заборгованість за період, починаючи з березня 2016 року на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше позивачем (ПАТ КБ «Приватбанк»), звернення постанови до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць - 1180,17 грн. та зобов'язання відповідача у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення (а.с. 1-7).

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 вересня 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_2 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії залишено без задоволення (а.с. 95).

Позивач, вважаючи, що судом першої інстанції не забезпечено всебічне та об'єктивне з'ясування обставин у справі, а також порушено норми процесуального права звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції принципу верховенства права, а саме, пункт 19 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про незалежність судової влади» № 8 від 13.06.2007 року, яким роз'яснено, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинними законами прав і свобод. Апелянт також зазначає, що вичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії наведений у статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 і серед них відсутня така підстава, як відсутність або припинення строку дії «довідки переселенця». На думку апелянта, судом першої інстанції не з'ясовано, яка з обставин, визначених статтею 46 Закону № 1058 стала підставою для припинення позивачу виплати пенсії та взагалі, яка саме норма визначає таку для припинення виплати пенсії, як ненадання довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення. Апелянт вважає, що відповідач, припиняючи з березня 2016 року виплату пенсії діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки, на його думку, припинення виплати пенсії особі у зв'язку з неотриманням довідки (або припинення терміну її дії) не відносяться до законодавчо визначених підстав припинення виплати пенсії та суперечить Конституції України (а.с. 97-100).

Апелянт у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, в апеляційній скарзі просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, засобами електронного зв'язку надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Спірним у даній справі є правомірність припинення відповідачем пенсії позивачу з 01 березня 2016 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та є отримувачем пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI, відповідно до особистої заяви про взяття на облік від 19.01.2015 року, що підтверджується розпорядженням Управління №79694 від 05.02.2015 року (а.с.68-69).

Згідно довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції, розташованих на лінії зіткнення, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Слов'янської міської ради від 19.01.2016 № НОМЕР_1, позивач, що постійно проживав АДРЕСА_1, перемістилась до м. Слов'янська (а.с.74).

У відповідності до виписки по картковому рахунку позивача на ім'я позивача у ПАТ Комерційний банк «ПриватБанк» відкрито картковий рахунок, на який позивачу нараховувалась пенсія, але з березня 2016 року нарахування пенсії на зазначений картковий рахунок зупинено.

З матеріалів справи вбачається, що на початку квітня 2016 року позивачу зателефонував представник відповідача та повідомив її про те, що для відновлення виплати пенсії їй необхідно відкрити рахунок у ПАТ «Ощадбанк», підтвердити своє місце проживання і після цього з'явитися до відповідача.

Позивач, вважаючи таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує її конституційні права, звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суду першої інстанції дійшов до висновку, що у зв'язку з припиненням дії довідки про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи стосовно ОСОБА_2, остання втратила право на нарахування та отримання від Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області пенсії, а дії відповідача стосовно припинення нарахування та виплати пенсії позивачу, в даному випадку, є законними та обґрунтованими.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Спірні правовідносини сторін регулюються Конституцією України, постановою Кабінету Міністрів України №637 від 05 листопада 2014 року "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі - Постанова КМУ № 637), а також постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01 жовтня 2014 року «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (далі - Постанова КМУ №509), Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-VI (далі Закон № 1058-VI)

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами ч. 1 ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, введення воєнного або надзвичайного стану.

З матеріалів справи вбачається, що позивач, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1, у 2015 році перемістилась з тимчасово окупованої території (району проведення антитерористичної операції) до м. Слов'янська Донецької області, що підтверджується довідкою від 19.01.2015 року №1429022394 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.

Згідно Постанови № 637 (в редакції на час видачі позивачу вищезазначеної довідки) установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509.

Відповідно до Постанови № 509, на момент видачі довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, не було встановлено строку дії цієї довідки, тобто, довідка внутрішньо переміщеної особи видавалась безстроково.

Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення Словянської міської ради від 16.09.2016 року № 08-16/3915, ОСОБА_2 дію довідки внутрішньо переміщеної особи скасовано відповідно до статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (а.с. 91).

Відповідно ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: подала заяву про відмову від довідки; скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; повернулася до покинутого місця постійного проживання; виїхала на постійне місце проживання за кордон; подала завідомо недостовірні відомості.

Згідно з вимогами статті 47 Закону № 1058-VI, пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Частиною 1 статті 49 Закону 1058-VI визначено перелік підстав, за якими виплата пенсії припиняється:

1) пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2) у разі смерті пенсіонера;

3) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4) в інших випадках, передбачених законом.

Із заперечень відповідача вбачається, що при взятті на облік та виплаті пенсій внутрішньо переміщеним особам при формуванні відомостей виплатного періоду проводиться операція щодо обміну даних електронної бази отримувачів пенсій АСОПД/КОМТЕХ з даними Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, отриманої від відповідних органів соціального захисту населення (Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради).

У разі, якщо в базах даних одержувачів пенсій особові рахунки мають особливість із кодом «94», а в Єдиній інформаційній базі даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб довідка відкликана, або за наслідками перевірки прийнято рішення про невідповідність відомостей про місце проживання, тощо, в результаті електронного обміну з даними Єдиної інформаційної бази в електронних пенсійних справах АСОПД/КОМТЕХ особливість змінюється на «Переселенець» (код 93) та нарахування таких пенсій з наступного місяця не провадиться.

Так. електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ на ОСОБА_2 містить особливість «Переселенець» (код 93). що також є обгрунтованою підставою для припинення нарахування пенсійних виплат.

Однак, колегія суддів зазначає, що в статті 49 Закону № 1058-VI відсутня така підстава, як «Електронна пенсійна справа АСОПД/КОМТЕХ містить особливість «Переселенець».

Разом з тим, слід зазначити, що позивач просив зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії за віком та сплатити заборгованість за період, починаючи з березня 2016 року на рахунок в уповноваженому банку, обраному раніше позивачем (ПАТ КБ «Приватбанк»).

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2015 року № 615 (набрала чинності з 27 серпня 2015 року) "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. N 1596 і від 5 листопада 2014 р. N 637", на виконання якої Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 р. N 788 (чинна з 10 жовтня 2015 року) "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. N 1596 і від 5 листопада 2014 р. N 637" внесені зміни до постанов КМУ:

- від 30 серпня 1999 року № 1596, якою затверджений "Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через їх поточні рахунки у банках", в частині внесення змін у пункт 6 вказаної постанови, який доповнено реченням такого змісту: "Для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, регіонів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, і перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року № 509 уповноваженим банком є АТ "Ощадбанк"";

- від 05 листопада № 637 до Постанови КМУ "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" в абзаці першому пункту 1: "слова "території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції" замінити словами "території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення";

Доповнити абзац реченнями такого змісту: "Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому".

Із зазначеного вбачається, що зміни, внесені постановами КМУ № 1596 та № 788 до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. N 1596 і від 5 листопада 2014 р. N 637 передбачають виплату (продовження виплати) пенсій, що призначені переміщеним особам ПАТ "Державним ощадним банком України".

При цьому, ці зміни набрали чинності з 10 жовтня 2015 року та підлягають виконанню переміщеними особам з тимчасово окупованої території, які мають право на отримання пенсій та інших соціальних виплат незалежно від порядку, встановленому п.6 наведеної постанови КМУ № 1596 для осіб, що не є переміщеними особами та отримують пенсію на підконтрольній Україні території, оскільки постановами КМУ № 1596 та № 788 внесені доповнення до вказаного пункту саме з метою отримання пенсій та інших соціальних виплат для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, регіонів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, і перебувають на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення.

За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку, що припиняючи з березня 2016 року виплату пенсії, відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо звернення постанови до негайного виконання у межах суми платежу за один місяць - 1180,17 грн. та зобов'язання відповідача у встановлений судом строк подати до суду звіт про виконання судового рішення, колегія суддів зазначає, що оскільки рішення прийнято не на користь позивача, вимоги апелянта в цій частині задоволенню також не підлягають.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на те, що відповідно до ст.ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини і громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України та чинними законами прав і свобод, оскільки з 10 жовтня 2015 року, тобто ще до поновлення нарахування виплат позивачці, діяв порядок фактичного отримання переміщеними особами з тимчасово окупованої території, які мають право на отримання пенсій та інших соціальних виплат, який здійснювався і здійснюється виключно ПАТ "Державним ощадним банком України", як то передбачено наведеними постановами КМУ.

Відповідно до ст.200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.

Доводи, наведені апелянтом, не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 27 вересня 2016 року у справі № 243/4447/16-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: І.Д. Компанієць

Т.Г. Гаврищук