Головуючий у 1 інстанції - Шкиря В.М.
Суддя-доповідач - Ястребова Любов Вікторівна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 року справа №417/2466/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд, у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області на постанову Марківського районного суду Луганської області від 14 жовтня 2016 року у справі № 417/2466/16-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
06 травня 2016 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області (надалі - відповідач, Управління) про визнання незаконними дії суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі заяви від 05.05.2016 року № 1020/02-38, скасування рішення комісії з призначення пенсії при управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області № 16 від 05.05.2016 року, зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90 % від суми заробітної плати, розмір якої зазначено в довідці прокуратури Луганської області № 18-308 вих.-16 від 28 квітня 2016 року з 01 грудня 2015 року, зобов'язання суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити заборгованість (не донараховану пенсію) за період з 01 грудня 2015 року у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії з урахуванням раніше проведених виплат та допущення негайного виконання рішення суду (а.с. 2-5).
Постановою Марківського районного суду Луганської області від 14 червня 2016 року позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі поданої ОСОБА_2 заяви від 29.04.2016.
Скасовано рішення комісії з призначення пенсій при Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області № 16 від 05.05.2016.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з розрахунку 80% від суми заробітної плати в розмірі, зазначеному у довідці прокуратури Луганської області №18-308 вих-16 від 28.04.2016, без обмеження максимального розміру пенсії із виплатою заборгованості за період з 01.01.2016, у зв'язку із здійсненням перерахунку пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Допущено негайне виконання постанови в межах стягнення платежу за один місяць.
Відповідач із зазначеним рішенням суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог позивачу у повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції не було враховано те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру». Апелянт також зазначив, що на час звернення позивача до пенсійного фонду за порахунком пенсії на підставі частини 17 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зазначена норма втратила чинність, а новий «Закон про прокуратуру» № 1697-VII не містить норми, яка б визначала умови і порядок перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Крім того, Управління вважає, що оскільки на теперішній час питання перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у зв'язку зі збільшенням розміру заробітної плати не врегульовано на законодавчому рівні, тому, приймаючи рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, апелянт діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (а.с. 68-70).
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.
Позивач, ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області та з 21 лютого 2002 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 90% від суми заробітної плати на відповідній посаді в органах прокуратури, що не заперечується Управлінням та не є спірним у даній справі.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року (зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року) з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року, яка набрала чинності 01 грудня 2015 року, працівникам органів прокуратури збільшено розмір заробітної плати.
28 квітня 2016 року прокуратурою Луганської області позивачу видано довідку № 18-308 вих-16, з якої вбачається, що ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Луганської області на посаді прокурора відділу і його заробітна плата з 01 грудня 2015 року складає 12 629, 76 грн. В довідці також зазначено, що остання видана для пред'явлення в Пенсійний фонд України для перерахунку пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року (із змінами, внесеними згідно з Постанови КМ № 506 від 06.10.2014 року, № 763 від 30.09.2015 року), з урахуванням Постанови КМ № 1013 від 09.12.2015 року (а.с. 8).
29 квітня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про прокуратуру» за № 1789-XII, відповідно до довідки прокуратури Луганської області № 18-308 вих-16 від 28.04.2016 року з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури на теперішній час.
Відповідач, листом № 1020/02-38 від 05 травня 2016 року повідомив позивача, що рішенням комісії при управлінні Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області № 16 від 05.05.2016 року, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 року з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року. Крім того, Управління зазначило, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення " від 02.03.2015 № 213-VIII, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне утримання) призначаються відповідно до, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 6,7).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що порушене право позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам прокуратури на підставі довідки № 18-233вих-16 від 31.03.2016 року підлягає відновленню з 01.01.2016 року, а дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції чинній на час призначення пенсії) є протиправними та такими, що підлягають скасування.
Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції не погоджується з огляду на наступне.
Спірними питаннями у даній справі є правомірність відмови відповідача щодо перерахунку позивачу пенсії у зв'язку з підвищенням окладів робітників прокуратури та наявність у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до положень статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ в редакції, що діяла на час призначення пенсії у лютому 2002 року.
Згідно частини 1 статті 50-1Закону України "Про прокуратуру"№ 1789-ХП (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), прокурори і слідчі за стажем роботи не менше 20 років, у тому числі за стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-VIII (набрав чинності з 1 квітня 2015 року), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
До того ж, слід зазначити, що з 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" № 1697-VII від 14 жовтня 2014 року (надалі - Закон №1697-VII) яким, зокрема, врегульовано порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
Частиною 20 статті 86 Закону № 1697-VI встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, положення частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII щодо перерахунку пенсії втратили чинність.
Крім того, колегія суддів зазначає, що станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (29 квітня 2016 року) та до теперішнього часу Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Положення Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14 жовтня 2014 року не були визнані не конституційними у встановленому порядку, а тому є чинними.
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для здійснення позивачеві перерахунку пенсії у відповідності до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення якої втратили чинність, а тому судом першої інстанції безпідставно задоволено позов.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення.
Керуючись статями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області - задовольнити.
Постанову Марківського районного суду Луганської області від 14 червня 2016 року у справі № 417/2466/16-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Л.В. Ястребова
Судді: Т.Г. Гаврищук
І.Д. Компанієць