Справа № 758/7702/16-а
П ОС Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2016 року Подільський районний суд м.Києва у складі:
головуючого - судді Ларіонової Н.М.,
при секретарі Калашніковій Л.Д.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Тригуб О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі районного суду в місті Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_3, інтереси якого представлені ОСОБА_4, до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі ЦОУ ПФУ в м.Києві) про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до районного суду районного суду м. Києва з позовом, в якому просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком, а також виплату недоплати пенсії за віком з 10 лютого 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки, тобто за 2013, 2014 та 2015 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії з 10 лютого 2016 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування».
Свої вимоги мотивує тим, що він з 13 квітня 1998 року ОСОБА_3 (надалі - Позивач) призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».До 10 лютого 2016 року Позивач отримував пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Після призначення цієї пенсії останній продовжував працювати, що підтверджується копією трудової книжки.В лютому місяці 2016 року за заявою Позивача Управлінням Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва (надалі - Відповідач) було зроблено розрахунок пенсії за віком від 10 лютого 2016 року, право на яку Позивач має з лютого місяця 2016 року.17 березня 2016 року Позивач звернувся до Відповідача з письмовою заявою, в якій просив переглянути та здійснити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії.Листом від 22 березня 2016 року за вих. № 87/2-73 Відповідач повідомив Позивача про те, що при переведенні осіб з пенсії за вислугу років, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується показник середньої заробітної плати (доходу), що враховувався для обчислення пенсій за вислугу років, у випадку Позивача за 2007 рік в сумі 1197.91 грн., з чим позивач не згоден.
Ухвалою від 12.07.2016 р. УПФУ в Подільському районі м.Києва, як неналежний відповідач, було замінено на ЦОУ ПФУ в місті Києві.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити позов в повному обсязі, з наведених в ньому підстав, по суті заявлених позовних вимог, суду пояснила, вважає відмову відповідача незаконною, оскільки позивач має право на перерахунок пенсії за віком з 10.02.2016 року.
В судовому засіданні представники відповідача Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (правонаступник управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, замінений ухвалою від 12.07.2016 р.) Тригуб О.В. позов не визнала, просила в позові відмовити, представником через канцелярію суду подано заперечення, в яких надано пояснення по суті позову, так позивач до 10.02.2016 р. отримував пенсію за вислугу років, як військовослужбовець, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві.З 10.02.2016 р. ОСОБА_3 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно пункту 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватисязаробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.Згідно з ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за їх вибором.Відповідно до ст. 5 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам, звільненим з військової служби , іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 «Про підвищення соціального захисту населення» встановлення, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік. Пенсії особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, призначені до 2007 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" без застосування показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, перераховуються у порядку, встановленому абзацом першим цього пункту, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік.Отже, при переведенні осіб з пенсій за вислугу років, призначених відповідно до України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується показник середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік (1197,91 грн.).Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали пенсійної справи та матеріали адміністративної справи, приходить до таких висновків.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу з 13 квітня 1998 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як, вбачається з копії трудової книжки позивач продовжував працювати.
До 10 лютого 2016 року позивач перебував на обліку в Центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до розпорядження від 12 лютого 2016 року Позивачу призначено пенсію за віком, з 10 лютого 2016 року Позивачу призначено пенсію за віком згідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" але для обчислення пенсії було взято показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік в сумі 1 197, 91 грн.
Відповідачем, на заяву Позивача, зроблено розрахунок пенсії за віком від 10 лютого 2016 року.
17 березня 2016 року Позивач подав заяву, в якій просив Відповідача переглянути та здійснити перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески за рік, який передує року звернення за призначенням пенсії.
Згідно Листа від 22 березня 2016 року за вих. № 87/2-73 Відповідач повідомив Позивача про те, що оскільки він отримував пенсію за вислугу років відповідно по Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», то згідно п. 2 ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Таким чином призначена пенсія за віком із застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1 197, 91 грн.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», даний Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. У статті 9 даного Закону передбачено, що види пенсійних виплат і соціальних послуг відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Таким чином, питання щодо виплати пенсії за вислугою років не входить до правового поля Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Статтею 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цьогоЗакону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 2 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, Позивач обрав пенсію за віком.
В ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені статтею 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому положення частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії до спірних відносин не підлягають застосуванню, а показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Отже, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Частииною 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" урегульовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак у випадку із заявою Позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом.
Така ж позиція встановлена в постанові Верховного Суду України від 09.06.2015 року справа №21-550а14 та постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 року справа №21-612а14, де визначено, що показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Відповідно до ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком застосовувався показних середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсія за 2007 рік - 1 197, 91 грн.
У випадку, коли особі було призначено пенсію за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", котрий передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
При розрахунку пенсії за вислугою років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку отримував Позивач до переведення на пенсію за віком, не застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески
Враховуючи вищевикладене, встановлено, що перерахунок Відповідачем проведений неправомірно, оскільки Позивач звернувся до Відповідача із заявою про призначення йому вперше пенсії, а не про переведення з одного виду пенсії на інший, що регулюється зовсім різними Законами.
А тому представник Відповідача помилково посилається в своїх запереченнях на Постанову Кабінету Міністрів України №327 від 23.04.2012року, оскільки вказана Постанова не застосовується до вимог позивача.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вказані обставини дають суду підстави зробити висновок, що позовні вимоги є обґрунтованими та заснованими на законі, знайшли своє повне підтвердження в ході судового розгляду
Відповідно до ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі має кожен, чиї права та свободи було порушено.
Таким чином, суд вважає необхідним захистити порушені права позивача та приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову із зобов'язаням відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, а також здійснити виплату недоплаченої пенсії за віком з 10 лютого 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки (2013, 2014, 2015 роки), що передують року звернення.
Оскільки суд прийшов до висновку про неправомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку позивачу пенсії, то на підставі ст.11 ч.2 КАС України суд вважає за необхідне, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, вийти за межі заявлених позивачем вимог та визнати неправомірним дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за віком з 10 лютого 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки (2013, 2014, 2015).
На підставі викладеного, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст.ст.5, 9, 11, 69-86, 128, 158-163, 167 КАС України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_3, інтереси якого представлені ОСОБА_4, до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії - задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови в перерахунку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії за віком з 10 лютого 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки (2013, 2014, 2015).
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії за віком з 10 лютого 2016 року із застосуванням середньої заробітної плати для призначення пенсії за три календарні роки (2013, 2014, 2015).
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. М. Ларіонова