Постанова № 62688736, 14.11.2016, Сосницький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
745/701/16-а
Номер документу
62688736
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 745/701/16-а

Провадження № 2-а/745/93/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.11.2016 року Сосницький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючої судді - Смаль І.А.,

розглянувши у письмовому провадженні в смт. Сосниця справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Менської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з позовом до відповідача, в якому просить: - Визнати протиправними дії Менської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області щодо ненадання мені довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку з 01.12.2015. - Зобов'язати Менську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області видати мені довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, зокрема, премією, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 01.12.2015.

Вимоги мотивує тим, що вона звернулася до відповідача з метою отримання довідки для перерахунку своєї пенсії, але на її заяву від 19.07.2016 року про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за грудень 2015 року на посаді головного державного податкового інспектора відділу обліку та звітності, Менська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Чернігівській області надіслала їй листа від 25.07.2016 року №16/к, яким відмовила у видачі необхідної довідки оскільки 15.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». У свою чергу, вищевказаною постановою виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконапення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було встановлено порядок визначення заробітку для обчислення пенсії при перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 були внесені зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865, якими виключено підстави для перерахунку пенсій згідно із Законом. Таким чином, у відповідача відсутні підстави для видачі довідок про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ігноруючи її письмове звернення відповідач, у порушення вимог чинного законодавства України, протиправно не надав мені довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Я вважаю такі дії відповідача протиправними, тому в мене виникла необхідність звернутися до суду з позовом за захистом охоронюваних законом моїх прав та інтересів.

Від позивача та представника позивача надійшли письмові заяви про розгляд справи у їх відсутність. З письмових заперечень, наданих відповідачем, вбачається, що позивач 19.07.2016 року звернувся до Менської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області із заявою про видачу йому довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за грудень 2015 року, а отже спірні правовідносини між позивачем і Менською ОДПІ виникли з червня 2016 року і всі нормативно-правові акти для врегулювання таких правовідносин повинні застосовуватися в редакції, чинній з червня 2016 року.Відповідно до статті 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України. Це редакція Закону, яка діяла в момент виникнення спірних правовідносин (червень 2016 року). Відповідно до статті 58 конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Згідно пункту 6 постанови №1013, ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року. Відповідно до постанови №1013 виключено, зокрема, пункт 4 постанови №865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також, відповідно до постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 постанови №865, та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом. З огляду на викладене, з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та, відповідно, видачі довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1, відсутні. Отже, при відмові ОСОБА_2 у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, Менська ОДПІ діяла в межах і у спосіб чинних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. В судовому засіданні встановлено, що позивач перебуває на обліку в Сосницькому об"єднаному управлінні пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % від суми заробітної плати.

Відповідно до копії трудової книжки позивача, до виходу на пенсію 02.02.2004 року вона працювала головним держподатінспектором відділу обліку та звітності Менської міжрайонної державної податкової інспекції в Чернігівській області. 19.07.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про складові заробітної плати з 01.12.2015 року. 25.07.2016 року відповідачем позивачу була надана відповідь за № 16/к, з якої вбачається, що довідки для перерахунку пенсії надавались відповідно до Постанови КМУ від 31 п 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для оочислення пенсії». Відповідно до постанови КМУ від 09 грудня 2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» виключено, зокрема, пункт 4 Постанови № 865, якою було визначено порядок перерахунку пенсій згідно із Законом у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям. Також відповідно до постанови №1013 внесено зміни до пункту 5 постанови №865, та виключено підстави для перерахунку пенсій згідно з Законом. В зв'язку з вищевикладеним, у Менської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області відсутні підстави для видачі позивачу довідки для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року. . Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865). Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами. Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики». На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування. Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу. У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в звязку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови видати довідку належного зразка про заробітну плату є протиправними. Керуючись статтями 2, 3, 11, 94, ч.4 ст.122,ст. 158-163, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Менської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання дій неправомірними та зобов"язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Менської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.12.2015.

Зобов'язати Менську об"єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з 01.12.2015.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 551,20 грн сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Сосницький районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її апеляційного оскарження.

Суддя І.А.Смаль