Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3347/16-а
Провадження № 2-а/553/113/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03.11.2016м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді - Крючко Н.І.,
при секретарі - Босяк К.О.,
за участі позивача - ОСОБА_1,
представника позивача за довіреністю - ОСОБА_2,
представника відповідача Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - Артамонової О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району м. Полтави № 382 від 07.12.2015 року про відмову в призначення пенсії - протиправним, зобов'язання Полтавського об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області призначити та виплатити позивачу дострокову пенсію за віком з 13 листопада 2015 року.
В позові позивачем вказувалось про те, що 13 листопада 2015 року він звернувся до УПФ України в м. Полтаві з заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій та до 04 грудня 2015 року позивачем було додано всі документи, яких не було недостатньо для призначення пенсії.
При цьому, відповідачем Полтавським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України було відмовлено в призначенні йому пенсії за віком, мотивуючи свою відмову тим, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Позивачем, в обґрунтування позову вказувалось про те, що, у відповідності до ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», абзацу 6 п. 3 Розділу ХПолтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області ХV « Прикінцевих положень» ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років, ним були надані всі необхідні документи для призначення пенсії, зокрема, витяг з наказу командира військової частини - польова пошта В2970 № 205 від 18.09.2015 року про його звільнення з військової частини служби з призовом по мобілізації у запас, посвідчення учасника бойових дій, довідки військової частини польова пошта В2731 Полтавського об'єднаного міського військового комісаріату про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, копію паспорта, що підтверджує досягнення ОСОБА_1 55 річного віку та інші необхідні документи.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказувалось про те, що згідно ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років. Згідно абзацу 6 п.3 Розділу ХV «Прикінцевих положень « Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до якого військовослужбовці, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Позивачем в позові вказувалось про те, що пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Так, постановою КМУ №413 від 20.08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет, та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення». В п. 3 даної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією Постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою. При цьому, відповідач посилався на ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка передбачає пільги учасникам бойових дій, вказуючи при цьому, що така пільга, як достроковий вихід на пенсію не передбачена.
Позивачем також вказувалось про те, що можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, позивачем вказувалось про те, що питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення». Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що документи про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення. Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань , а не військові комісаріати.
Позивачем ОСОБА_1 вказувалось про те, що ним безпосередньо було подано всі документи, тому відмова відповідача у призначенні пенсії є неправомірною, тому, зважаючи на вказані обставини, був змушений звернутися до суду з вказаним позовом.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та наполягали на їх задоволенні.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову ОСОБА_1 з підстав, що позивач звернувся до суду лише 27.09.2016 року з позовними вимогами про визнання рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району м. Полтави № 382 від 07.12.2015 року протиправним та призначення і виплату дострокової пенсії за віком з 13 листопада 2015 року.
В зв'язку з цим, представник відповідача наполягав на застосуванні судом, при розгляді справи, вимог ч.1-2 ст. 100 КАС України, якими передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визначення причин пропуску звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
В обґрунтування заперечень представником відповідача вказувалось про те, що відповідно до абзацу 6 п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і ряджовоого складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Так, згідно абз. 2 пп.5 п. 2.1 Розділу ІІ Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії зав віком за нормами абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону додаються, зокрема, посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
Форма зазначеної довідки затверджена порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Поставною Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Представником відповідача вказувалось про те, що довідки, надані позивачем, не відповідають формі і змісту довідок, передбачених вищезазначеним порядком і є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій, а не для призначення (перерахунку) пенсії.
Перелік держав і періоди бойових дій на їх території визначенні Постановою Кабінету Міністрів України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» від 8.02.1994 року № 63. Будь-які зімни до вказаної Постанови щодо учасників АТО не вносились.
Так, відповідно до Указу Президента України від 14.04.2014 року № 404/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України у випадку та порядку, визначених ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» Антитерористичним центром при Службі Безпеки України та його органами забезпечується організація та проведення тимчасових антитерористичних операцій на території Луганської та Донецької областей.
При цьому, представником відповідача вказувалось про те, що 13.11.2015 року позивач ОСОБА_1, 1959 року народження, звернувся до Управління за призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій.
Заявником надані були наступні документи:
-довідка від 18.09.2015 року № 4823/11 військової частини - польова пошта В2731 про те, що ОСОБА_1 в період з 25.01.; 21.04.2015 року по 11.04.; 11.05.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі / районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області;
-довідка Полтавського об'єднаного військового комісаріату від 10.11.2015 року № 5/5830 про те, що сержант ОСОБА_1 в період з 25.01.2015 року по 21.04.2015 року, з 11.04.2015 року по 11.05.2015 року, з 12.05.2015 року по 18.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
-- посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1, виданого 22.07.2015 року управління персоналу штабу військової частини А 4583;
-- витяг із наказу командира військової частини - польова пошта В 2970 від 18.09.2015 року № 264 про те, що ОСОБА_1 звільнено наказом командира від 16.09.2015 року № 44-РС з військової служби за призовом по мобілізації в запас.
Стороною відповідача вказувалось про те, що надані позивачем документи, вказують про те, що останній був призваний під час мобілізації на військову службу на особливий період та підстав для призначення ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій відсутні, оскільки, особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію.
Суд, вислухавши сторін по справі, дослідивши докази та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 є таким, що підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
У відповідності до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому суд повинен трактувати усі сумніви у правомірності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень на користь особи-позивача. Для позивача достатньо вказати на факт прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, якщо допустимі докази для цього недоступні. У свою чергу відповідач має довести факт прийняття такого рішення чи вчинення дії і їх правомірність, або ж спростувати цей факт і довести правомірність своєї бездіяльності. У разі невиконання цього обов'язку адміністративний суд повинен задовольнити вимогу позивача і визнати протиправними рішення, дії чи бездіяльність, на які вказував позивач. Єдиною умовою для цього є повідомлення позивачем мінімально достатньої інформації про такі рішення чи дії (Постанова Вищого адміністративного суду України від 13 вересня 2006 р. у справі № К-7375/06// Єдиний державний реєстр судових рішень № - 263872).
Так, судом встановлено, що 20 вересня 2016 року позивачу ОСОБА_1 Полтавським об'єднаним управління Пенсійного фонду України Полтавської області було відмовлено в призначенні пенсії з посиланням на те, що особи призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на дострокову пенсію.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці - особи, які проходять військову службу.
Згідно ст. 16 ЗУ « Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) , захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
При цьому, відповідно до абзацу 6 п. 3 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до якого військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби ( службових обов'язків) або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби ( службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 - років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок .
Так, судом встановлено, що 13 листопада 2015 року позивачем було подано необхідні документи до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , що підтверджується заявою про призначення пенсії від 13.11.2015 року (а.с.12).
Так, пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 22.1 25.11.2015 року визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника бойових дій, є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.
Проте, постановою КМУ №413 від 20.08.2014 року затверджено «Порядок надання статусу учасника бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції і забезпеченні її проведення».
В пункті 3 даної постанови КМУ зобов'язано Міністерства та інші органи виконавчої влади привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою та рекомендувати іншим державним органам привести власні нормативно - правові акти у відповідність із цією постановою.
Таким чином, з огляду встановлені вище судом факти, суд приходить до висновку, що питання встановлення статусу учасника бойових дій учасникам АТО регламентується постановою КМУ № 413 від 20.08.2014 року «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення».
Відповідно до п. 4 вказаного Порядку, визначено, що документи про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО в районах її проведення з метою виконання завдань із захисту суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі є витяги з наказів, директив, розпоряджень АТЦ, а також інші офіційні документи, видані органами державної влади, що містять достатньо доказів про безпосередню участь особи у виконанні завдань АТО у районах її проведення.
Видача відповідних документів про участь у бойових діях та районах проведення таких дій покладено на командування відповідних військових формувань, а не на військові комісаріати.
Так, позивачем при зверненні 13.11.2015 року до відповідача з заявою про призначення пенсії були надані наступні документи:
- довідка від 18.09.2015 року № 4823/11 військової частини - польова пошта В2731 про те, що ОСОБА_1 в період з 25.01.; 21.04.2015 року по 11.04.; 11.05.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі / районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської області;
-довідка Полтавського об'єднаного військового комісаріату від 10.11.2015 року № 5/5830 про те, що сержант ОСОБА_1 в період з 25.01.2015 року по 21.04.2015 року, з 11.04.2015 року по 11.05.2015 року, з 12.05.2015 року по 18.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України;
-- посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1, виданого 22.07.2015 року управління персоналу штабу військової частини А 4583;
-- витяг із наказу командира військової частини - польова пошта В 2970 від 18.09.2015 року № 264 про те, що ОСОБА_1 звільнено наказом командира від 16.09.2015 року № 44-РС з військової служби за призовом по мобілізації в запас.
Таким чином, позивачем були надані всі необхідні документи для призначення пенсії та зокрема довідка військової частини про участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей, що свідчить про безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції, які підтверджують його участь у бойових діях.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем ОСОБА_1 було надано документи в підтвердження наявності підстав отримання пенсії згідно вимог ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п.3 Розділу ХV «Прикінцевих положень «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як військовослужбовець учасник бойових дій.
Відповідно до відмови в призначення пенсії відповідачем є неправомірною. Відповідачем невірно застосовано норми закону, закон надаючи відповідне право виходу на пенсію військовослужбовцям учасникам бойових дій, не встановлює будь-яких певних категорій таких військовослужбовців ( командний склад, мобілізовані, тощо), тобто під дію закону підпадають всі військовослужбовці.
Так, в матеріалах справи наявна довідка про загальний стаж роботи, але відсутній розрахунок стажу, дані щодо перевірки сплати внесків, тощо.
Таким чином, судом встановлено, що стороною відповідача згідно відмови від 20.09.2016 року в призначенні ОСОБА_1 пенсії, питання сплати останнім страхових внесків, розрахунку трудового стажу та інше не вивчалось, в свою чергу суд не може підміняти даний орган і за нього встановлювати відповідні обставини, тому суд не може зобов'язати управління Пенсійного фонду призначити позивачу пенсію за віком на підставі, ст. 16 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та абзацу 6 п.3 Розділу ХV «Прикінцевих положень «Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але може зобов'язати Полтавське об'єднане управління пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому пенсії, тому вимоги ОСОБА_1 про визнання рішення відповідача протиправним є законними та обґрунтованими.
Так, згідно ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом 27 вересня 2016 року, в зв'язку з отримання 20.09.2016 року відмови Пенсійного тфонду у призначенні останньому пенсії. Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що позивач звернувя до суду у визначений законом строк.
Н підставі викладеного, керуючись ст. 1 Конституції України, ЗУ «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 5, 6, 17, 159-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати рішення управління Пенсійного фонду України Ленінського району у м. Полтаві № 382 від 07 грудня 2015 року про відмову в призначенні пенсії - протиправним.
Зобов'язати Полтавське об'єднане управління пенсійного фонду України Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому дострокової пенсії за віком з 13 листопада 2015 року.
В іншій частині у позові відмовити.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Н. І. Крючко