Постанова № 62677518, 14.11.2016, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.11.2016
Номер справи
328/3522/16-п
Номер документу
62677518
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

328/3522/16-п

14.11.2016

3/328/761/16

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2016 року м. Токмак

Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Погрібна О.М.,

розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Головного управління ДФС у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку ІНФОРМАЦІЯ_2, директора ТОВ «ПМК-Південь», проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, рнокпп НОМЕР_1,

за правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 26.09.2016 року, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, при перевірці ТОВ «ПМК-Південь» встановлено порушення порядку проведення розрахунків, а саме: порушено встановлений порядок ведення обліку товару за місцем реалізації та зберігання на суму 57550,72 грн. (нестача на суму 55121,07 грн. та надлишок на суму 2429,65 грн.) порушення встановлено при перевірці АЗС за адресою: Запорізька область, м. Токмак, вул. Воровського, 42 акт перевірки № 0301/08/01/14/39694825 від 15.09.2016 року.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про необхідність повторного повернення адміністративного матеріалу для належного оформлення органу, який його склав.

Згідно положень ст. 255 КУпАП, складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, віднесено до компетенції фіскальних органів, які на виконання вимог ст. 256 КУпАП, повинні перевірити та зазначити в протоколі відомості, необхідні для вирішення справи.

Наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року № 566 затверджено нову Інструкцію з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, яка набрала чинності 19 серпня 2016 року (далі - Інструкція).

У відповідності до Розділу ІІ цієї Інструкції посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції; зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

Вказаним вище наказом Міністерства фінансів України не передбачено використання старих бланків протоколів про адміністративні правопорушення, як це було регламентовано пунктом 4.2. наказу ДПА від 28.10.2009 року № 585 «Про затвердження Інструкції з оформлення органами державної податкової служби матеріалів про адміністративні правопорушення» (втратив чинність з 19.08.2016 року).

Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 виготовлений на бланку старого зразка та не відповідає додатку 1 Інструкції, чинної на час його оформлення посадовою особою органу доходів і зборів.

Також, відповідно до п.8 Наказу Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року №566 «Про затвердження Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення» при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.

Окрім того, у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення мають бути зазначені: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.

Згідно з п. 6 Інструкції, при викладені обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено, а згідно з додатком 1 до Інструкції у графі «вчинив(ла) правопорушення», окрім суті порушення, частини, статті законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи доходів і зборів, що були порушені, обовязково зазначається частина, стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто, незважаючи на наявність графи «відповідальність передбачена», в якій зазначається частина, стаття Кодексу України про адміністративні правопорушення, що передбачає відповідальність за правопорушення, у графі «вчинив(ла) правопорушення» також належить вказувати частину, статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення, що були порушені.

Окрім того, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені час та дата вчинення адміністративного правопорушення.

До протоколу про адміністративне правопорушення долучено лист без номера та дати заступника начальника Головного управління ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2, адресований Токмацькому районному суду Запорізької області, за змістом якого ОСОБА_2 повідомляє суд, «що правопорушення було вчинено 05.09.2016 о 15 годині 40 хв.»

Однак, КУпАП не передбачає складення додаткових уточнень до протоколу про адміністративне правопорушення, шляхом складання листів, а тому на основі даних таких документів в розумінні ст. 251 КпАП України суд не може встановлювати наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.

Також із зазначеним листом не була ознайомлена особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, що порушує її право на захист, у відповідності до ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП.

Окрім національного законодавства, право бути негайно і детально проінформованим про весь склад і суть обвинувачення, та мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту закріплюють підпункти «a», «b» пункту 3 статті 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод». Пункт 1 статті 6 Конвенції встановлює, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, відповідно до закону.

При цьому у своїх рішеннях, в тому числі і проти України, ЄСПЛ неодноразово наголошував не необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної). Аналогічні за суттю порушення прав людини при розгляді адміністративних справ були встановлені зокрема у рішеннях ЄСПЛ у справі «Гурепка проти України, «Лучанінова проти України».

Протокол про адміністративне правопорушення є одним з джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення, а тому дотримання правил щодо його складання є обовязковим.

Вищенаведені недоліки є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, унеможливлюють своєчасний, об'єктивний, всебічний та повний розгляд справи і прийняття законного та обґрунтованого рішення, у звязку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 належить повернути до Головного управління ДФС у Запорізькій області для належного оформлення та усунення зазначених недоліків.

Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні, з врахуванням вимог ст. 38 КУпАП, можуть бути направлені до суду для розгляду їх у відповідності до вимог чинного законодавства.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, відносно директора ТОВ «ПМК-Південь» ОСОБА_1 та додані до нього матеріали повернути до Головного управління ДФС для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя