11.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1045/15
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Шембелян В.С.,
при секретарі судового засідання - Олійник О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоайдарського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний реєстратор Центру надання адміністративних послуг Новоайдарської РДА Луганської області про визнання незаконними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1.( далі - позивач) до особи з назвою Новоайдарський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області ( далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний реєстратор Центру надання адміністративних послуг Новоайдарської РДА Луганської області, в якому позивач просить:
- визнати незаконними дії особи з назвою «ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області» щодо складання Постанови про відкриття виконавчого провадження ВП № 46178012 від 23.01.2015 у зв'язку з відсутністю в останньої відповідного обсягу повноважень;
- скасувати Постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 46178012 від 23.01.2015 особи з назвою «ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області» у зв'язку з відсутністю в останньої відповідного обсягу повноважень.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 17.06.2015 вона дізналася про те, що особа з назвою «Відділ державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції в Луганській області Міністерства юстиції України» винесла постанову про відкриття виконавчого провадження від 23.01.2015 ВП № 46178012 за заявою особи з назвою «Старобільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області» від 21.01.2015 б/н. З метою попередження в майбутньому незаконних дій зі сторони вказаних осіб, вона вирішила з'ясувати, чи мають вказані юридичні особи приватного права правоздатність для вчинення будь-яких дій, та звернулась до Реєстраційної служби Новоайдарського районного управління юстиції Луганської області с запитом про надання Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Одержавши витяги, які документально підтвердили, що особа з назвою «ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області» та особа з назвою «Старобільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області» не є органами виконавчої влади, та не мають правоздатності. Таким чином, вважає, що оскаржувана постанова про відкриття виконавчого провадження особи з назвою «ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області» та заява особи з назвою «Старобільська ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області від 21.01.2015 б/н є незаконними та підлягають скасуванню у зв'язку з тим, що ці рішення винесені приватними особами - суб'єктами господарської діяльності.
Пізніше позивач надала суду уточнену позовну заяву від 09.10.2016, в якій крім раніше заявлених вимог також просить:
- скасувати державну реєстрацію «Відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції».
За клопотанням позивача, відповідно до вимог ст. 53, 55 КАС України, судом було здійснено заміну первинного відповідача - ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області, належним відповідачем - Новоайдарський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області та залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державного реєстратора Центру надання адміністративних послуг Новоайдарської РДА Луганської області.
У судове засідання позивач не прибула. На адресу суду надала заяву, в якій просила розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, надав клопотання про розгляд справи без його участі, а також належним чином завірені копії з реєстраційної справи Відділу державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції, на підставі яких було зареєстровано юридичну особу.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, зареєстрована як фізична особа - підприємець (РНОКПП НОМЕР_1) 29.09.2010 Новоайдарською районною державною адміністрацією Луганської області (а.с.169-170).
23.01.2015 року державним виконавцем ВДВС Новоайдарського районного управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі вимоги № Ф-46У, видану 17.11.2014 Старобільською ОДПІ про стягнення з ОСОБА_1 недоїмки у розмірі 12153 грн. (а. с. 4).
Не погодившись із вказаною постановою з підстав неналежної реєстрації ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області, як юридичної особи, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державну виконавчу службу» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб (далі - рішень) відповідно до законів України.
Завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про Державну виконавчу службу» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) правову основу діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про Державну виконавчу службу» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Виконання рішень, перелік яких встановлено законом, покладається на державних виконавців.
Районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції є юридичними особами, мають відповідні рахунки в органах Державного казначейства України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, гербову печатку.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України «Про державну виконавчу службу» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) структура, склад та функціональні обов'язки Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції затверджуються Міністерством юстиції України.
Відповідно до п. 15 Положення про районний, районний у місті, міський (міста обласного значення), міськрайонний, міжрайонний відділ державної виконавчої служби відділ є юридичною особою, має відповідні рахунки в органах Державної казначейської служби України для обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів та їх виплати стягувачам у національній валюті, а також відповідні рахунки для обліку аналогічних операцій в іноземній валюті в банках, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Отже, відповідно до Закону України «Про Державну виконавчу службу» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області є органом Державної виконавчої служби, а тому, доводи позивача в частині того, що ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області є особою приватного права, а не органом державної влади, є безпідставними та непідтверджені жодним доказом.
Щодо оскарження позивачем правомірності державної реєстрації юридичної особи ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників" або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів; документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. Частиною 8 зазначеної норми державному реєстратору заборонено вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-сьомою цієї статті.
Державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин); до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Із матеріалів реєстраційної справи вбачається, що державному реєстратору подані наступні документи: копія реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи; копія наказу № 01-01-05/19 начальника Новоайдарського районного управління юстиції «Про затвердження Положення про відділ державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції»; копія Положення про відділ Державної виконавчої служби Новоайдарського районного управління юстиції; копія довіреності на проведення реєстрації, копія квитанції про оплату реєстрації (а.с.124-130).
З огляду на подані документи у державного реєстратора були відсутні підстави для відмови у проведенні державної реєстрації, державний реєстратор діяв у порядку і в спосіб, визначений законом.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено дату проведення державної реєстрації 17.04.2007 року, номер запису про державну реєстрацію 13711020000000242, ідентифікаційний код 34846702, правовий статус - юридична особа, організаційно-правова форма - орган державної влади, види діяльності за КВЕД-2010 84.23 діяльність у сфері юстиції та правосуддя, дата первинної реєстрації 17.04.2007 року (а.с.171-172).
На переконання суду такі документи в своїй сукупності підтверджують створення за розпорядчим рішенням органу державної влади конкретної юридичної особи публічного права - ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про скасування рішення державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи з назвою «ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області» є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо складання постанови про відкриття виконавчого провадження слід зазначити наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідності до ст. 181 КАС України (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією, або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також, якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Відповідно до ст. 2 зазначеного Закону примусове виконання рішень покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) передбачено, що примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин), виконанню державною виконавчою службою підлягають рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Частиною 1 ст. 25 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) встановлено, що державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
Відповідно до ч. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Згідно з абз. 9 ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Отже, вимога про стягнення суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є виконавчим документом, який виконується державною виконавчою службою, до складу якої, як уже було вказано судом вище, входить ВДВС Новоайдарського РУЮ Луганської області.
З огляду на вищевказане, суд приходить до висновку, що вчинення органами державної виконавчої служби дій із відкриття виконавчого провадження, у даному випадку для виконання виконавчого документа - вимоги про стягнення недоїмки № Ф-46 У від 17.11.2014 року, прямо передбачене Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції, що діяла на час виникнення правовідносин) та є обов'язком державного виконавця в ході здійснення ним дій з виконання рішень, які підлягають примусовому виконанню.
А тому, суд вважає, що вчинення відповідачем дій щодо відкриття виконавчого провадження шляхом винесення постанови ВП № 46178012 від 23.01.2015 року відповідає його компетенції та спрямоване на виконання покладених на нього законом обов'язків із своєчасного, повного і неупередженого примусового виконання відповідного виконавчого документа, що свідчить про їх правомірність.
У силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За результатами судового розгляду справи позивачем не доведено наявності підстав заявлених позовних вимог.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Оскільки судом не встановлено порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача зі сторони відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу, який не є суб'єктом владних повноважень, у справі не повертаються.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 105, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Новоайдарського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державний реєстратор Центр надання адміністративних послуг Новоайдарської РДА Луганської області про визнання незаконними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 14 листопада 2016 року.
Суддя В.С. Шембелян