Комінтернівський районний суд Одеської області
Справа № 504/2732/15-а
провадження №2-а/504/13/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2016смт. Доброслав
Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:
Головуючого судді Доброва П.В.
секретаря Ємельяненко М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Комінтернівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії.
Позов було обґрунтовано тим, що за договором від 21.05.2005р. позивач купив у ПП «Ювіс» будівлю літнього кінотеатру за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18-а. Земельна ділянка площею 1663 кв.м за вищевказаною адресою перебувала в оренді у ПП «Ювіс» на підставі договору оренди від 13.10.2014р., укладеного з відповідачем. Оскільки позивач вважає, що до нього перейшло право користування зазначеною земельною ділянкою, та у нього виникло першочергове право на укладення договору оренди цієї земельної ділянки, 04.12.2014р. позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку технічної документації з відведення цієї земельної ділянки. 25.01.2015р. позивач отримав відповідь, згідно з якою на засіданні ОСОБА_2 сільської ради був розглянутий проект рішення «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а на території ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області, однак вищезазначений проект рішення за результатами проведеного голосування депутатським корпусом не підтримано та рішення не прийнято. Позивач просить суд визнати неправомірною дію ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області щодо розгляду заяви громадянина ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а. Зобовязати ОСОБА_2 сільську раду Комінтернівського району Одеської області включити до порядку денного найближчої сесії питання щодо розгляду заяви громадянина ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а, та прийняти рішення у відповідності до вимог ст.123 Земельного кодексу України. Зобовязати ОСОБА_2 сільську раду Комінтернівського району Одеської області Зобовязати ОСОБА_2 сільську раду Комінтернівського району Одеської області надати громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування земельної ділянки площею 1663 кв.м для обслуговування будівлі літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а. Стягнути з ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області судові витрати.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Комінтернівського району Одеської області проти задоволення позову заперечувала, проте письмових заперечень на позов та додаткових доказів не надала, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
04.12.2014р. (вх.№ М-27/7-1243-1) позивачем було подано до відповідача заяву про надання дозволу на розробку технічної документації з відведення земельної ділянки, згідно з якою просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування земельної ділянки площею 1663 кв.м., яка знаходиться під будівлею літнього кінотеатру за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18-а. До заяви було додано: копію договору купівлі-продажу від 21.01.2005р., копію технічного паспорту, копію витягу з державного реєстру правочинів № 652448, копію витягу з державного реєстру прав на нерухоме майно № 6629054, графічні матеріали, на яких зображено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки.
Листом від 22.01.2015р. (вих.№ 02-13/54) відповідач повідомив представника позивача, що на засіданні ОСОБА_2 сільської ради був розглянутий проект рішення «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а на території ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області, однак вищезазначений проект рішення за результатами проведеного голосування депутатським корпусом не підтримано та рішення не прийнято.
Згідно з п.1 Договору купівлі-продажу від 21.01.2005р., посвідченого ОСОБА_4, приватним нотаріусом Комінтернівського районного нотаріального округу, р.№ 49, ПП «Ювіс» передало у власність, а ОСОБА_1 прийняв у власність будівлю літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а. Зазначена будівля літнього кінотеатру розташована на земельній ділянці площею 1663 кв.м, що перебуває в оренді на підставі рішення ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 586 від 13.10.2004р. про передачу в оренду ПП «Ювіс» земельної ділянки площею 1663 кв.м за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а, для обслуговування житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами, та відповідного договору оренди, укладеного сторонами 15.12.2004р. Право власності на будівлю літнього кінотеатру зареєстровано за позивачем, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6629054 від 01.03.2005р.
Станом на 03.12.2008р. Комінтернівським РБТІ ОСОБА_1 виготовлено технічний паспорт на будівлю літнього кінотеатру.
У відповідності до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради відносяться та виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.1,2 ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Згідно з ч.3 ст.7 Закону України «Про оренду землі», до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Частинами 1,5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до ч.1,2,8 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні.
Згідно з п.п. «а», «в» ч.1 ст.12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу. Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до ч.1 ст.116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ч.2 ст.116 ЗК України, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Статтею 123 ч.1 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та обєднання).
Відповідно до ч.2,3 ст.123 ЗК України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У відповідності до ч.1,2 ст.19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Відповідно до ч.1,2,5 ст.20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Судом встановлено, що згідно листа відповідача від 22.01.2015р. (вих.№ 02-13/54) на засіданні ОСОБА_2 сільської ради був розглянутий проект рішення «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а на території ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області», однак вищезазначений проект рішення за результатами проведеного голосування депутатським корпусом не підтримано та рішення не прийнято.
Згідно з ч.1,2,6 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За таких обставин суд вважає, що відповідач не довів правомірність підстав не прийняття рішення за проектом «Про надання дозволу громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а на території ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області, а тому не довів правомірність своїх дій, у звязку із чим їх належить визнати протиправними.
Проте у справі відсутні докази віднесення спірної земельної ділянки до тієї чи іншої категорії, тому у суду відсутні підстави зобовязати ОСОБА_2 сільську раду Комінтернівського району Одеської області надати громадянину ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення в користування земельної ділянки площею 1663 кв.м для обслуговування будівлі літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а.
Отже, з огляду на вищевказане, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 17, 18, 71, 94, 99, 159-163, 167, 171-2, 244-2 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.ст.26, 46, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.12, 19, 20, 120, 122, 123 ЗК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати неправомірною дію ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області щодо розгляду заяви громадянина ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а.
Зобовязати ОСОБА_2 сільську раду Комінтернівського району Одеської області включити до порядку денного найближчої сесії питання щодо розгляду заяви громадянина ОСОБА_3 Республіки ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для обслуговування літнього кінотеатру, розташованого в с.Крижанівка, вул.Ветеранів, 18а, та прийняти рішення у відповідності до вимог ст.123 Земельного кодексу України.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 сільської ради Комінтернівського району Одеської області на користь понесені судові витрати в сумі 73 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Комінтернівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: П.В.Добров