Суддя-доповідач - Білак С. В.
Головуючий у 1 інстанції - Сидоренко Д.В.
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
09 листопада 2016 року справа № 804/722/16 приміщення суду за адресою: м. Дніпропетровськ, проспект імені Газети "Правда", 29
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Білак С.В., суддів: Шальєвої В.А. Олефіренко Н.А. , розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 р. у справі №804/722/16 за позовом ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ "Актабанк" Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - позивач) в особі представника ОСОБА_3 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ "Актабанк" Приходько Юлії Вікторівни (далі - відповідач-1), Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - відповідач-2), в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В. щодо не включення її до повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В. включити її до повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
- зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб прийняти рішення про включення її до реєстру вкладників ПАТ "Актабанк" на підставі повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", наданого уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В.
В обґрунтування позову зазначив, що в порушення вимог ст.27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В. не було включено позивача, який є вкладником відповідно до договору банківського вкладу.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, представник позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що чинні нормативні акті чітко визначають строк, протягом якого відповідач-1 має сформувати перелік рахунків, за якими вкладники мають право на відшкодування коштів за вкладами. Вказаних дій вчинено не було, рахунку позивача до вищевказаного переліку не внесено. Кошти позивача не належать до жодної з категорій, що не підлягають відшкодуванню Фондом, які визначені ч.4 ст.26 Закону України №4452, правових підстав для тимчасового блокування рахунку позивача у зв'язку із зверненням до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення також не має.
Відповідачем-1 не надсилалось будь-яких повідомлень про нікчемність укладеного договору банківського вкладу згідно ч.4 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», отже договір банківського вкладу є дійсним, укладеним у відповідності з вимогами чинного законодавства.
При цьому перевірку правочинів, вчинених банком протягом одного року до для запровадження тимчасової адміністрації банку на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними Фонд мав право протягом тимчасової адміністрації.
Будь-яких обмежень щодо перерахування грошових коштів з рахунку ТОВ «Папір-Люкс», відкритих у ПАТ "Актабанк" на рахунок ОСОБА_2 для повернення фінансової допомоги та подальше перерахування отриманої суми на депозитний рахунок 07.08.2014 не мало місце, вказані операції були вчинені до прийняття постанови Правління НБУ №576 від 14.09.2014 року «Про віднесення ПАТ «Актабанк» до категорії неплатоспроможних».
Всі учасники процесу належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю до суду не надходило, з огляду на що, керуючись п.1 ч.1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції скасуванню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 07.08.2014 р. між Публічним акціонерним товариством "Актабанк" та ОСОБА_2 укладено договір банківського вкладу "Банківська класика" №В04-207997/Т/609198 на суму у розмірі 168938,49 грн. терміном на один місяць з 07.08.2014 р. по 07.09.2014 р. включно під 18 % річних.
07.08.214 р. Правлінням Національного банку України ухвалено постанову №468/БТ "Про віднесення Публічного акціонерного товариства "Актабанк" до категорії проблемних".
На підставі постанови Правління Національного банку України від 16.09.2014 р. №576 "Про віднесення ПАТ "Актабанк" до категорії неплатоспроможних" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.09.2014р. прийнято рішення №90 про запровадження з 17.09.2014 тимчасової адміністрації та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в ПАТ "Актабанк".
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 15.12.2014 р. №144 продовжено тимчасову адміністрацію в ПАТ "Актабанк" на один місяць по 17.01.2015 р. включно. Повноваження Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В. також були продовжені до 17.01.2015 р. включно.
15.01.2015 р. Правлінням Національного банку України винесено постанову №19 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк".
16.01.2015 р. Виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення №6 "Про початок процедури ліквідації Публічного акціонерного товариства "Актабанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку".
Позивач звернулася до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" Приходько Ю.В. із заявою щодо включення її до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами до ПАТ "Актабанк" та виплаті суми вкладу.
Листом від 29.01.2015 р. №294 уповноваженою особою роз'яснено позивачу, що під час складання списку осіб, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок позики Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, була виявлена група договорів банківського вкладу та банківського рахунку, укладених за обставин, що можуть вказувати на приготування до заволодіння державними коштами - коштами Фонду, у зв'язку з чим до прокуратури м.Дніпропетровська подану заяву про відкриття кримінального провадження. У разі отримання від правоохоронних органів, в компетенції яких знаходиться питання прийняття процесуальних рішень за такими кримінальними провадженнями рішення про закриття кримінального провадження відносно конкретного вкладника ПАТ "Актабанк", рішення про виплату такому вкладнику суми вкладу в межах відшкодування гарантованої суми Фондом гарантування вкладів фізичних осіб буде прийнято в найкоротші строки.
Приймаючи до уваги фактичні дії уповноваженої особи щодо перевірки укладених Банком правочинів, а також враховуючи, що рішення стосовно нікчемності правочинів приймається Уповноваженою особою Фонду і на стадії тимчасової адміністрації, і на стадії процедури ліквідації банку, суд першої інстанції прийшов до висновку, що відсутність такого рішення на момент розгляду даної справи у суді не свідчить про наявність порушень відповідачем уповноваженою особою приписів законодавства, яке регулює спірні відносини, у зв'язку з чим суд першої інстанції прийшов до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову в частині позовних вимог до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Ю.В.
Оскільки під час судового розгляду справи було встановлено, що позивача не було включено уповноваженою особою до переліку вкладників, а, відтак, станом на момент розгляду справи судом у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не було підстав для включення позивача до Загального реєстру вкладників, суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовна вимога до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб також задоволенню не підлягає.
З наведеними висновками суду першої інстанції колегія суддів не погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Статтею 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» передбачено, що уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню. Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур'єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.
У відповідності до п.п.3, 4 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 09 серпня 2012 року №14, уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку. Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Пунктом 6 розділу ІІІ Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Згідно з п.п.2, 4 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Таким чином, з метою належного захисту прав і законних інтересів вкладників банків, зокрема, з метою забезпечення гарантованого Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» відшкодування коштів за вкладами, уповноважену особу Фонду наділено правом складати відповідний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Як вбачається із матеріалів справи, позивача не включено до переліку вкладників у зв'язку із перевіркою окремих платежів та транзакцій, проведених в липні-вересні 2014 року, в частині наявності підстав для отримання вкладниками коштів за вкладами та виявлено обставини щодо розміщення грошей на рахунку позивача від імені юридичної особи та створення штучних умов для незаконного отримання відшкодування за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
01.12.2014 р. протоколом засідання виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №250/4, Фонд вирішив погодити пропозицію Уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ "Актабанк" згідно переліку, наведеному у вищезазначених листах та зобов'язав відділ організації виплат Фонду відобразити блокування у файлах "D" та "Z" Узагальненої бази даних Фонду гарантування.
Позивача було повідомлено, що до прокуратури м.Дніпропетровська подано заяву по відкриття кримінального провадження за фактом можливого заволодіння коштами Фонду Гарантування вкладів фізичних осіб окремими клієнтами ПАТ "Актабанк" шляхом обману за зловживання довірою за рахунок розміщення коштів на депозитних на поточних рахунках від імені осіб, тобто за фактом вчинення злочину, передбаченого ст..14, ст..190 КК України. У разі отримання від правоохоронних органів, в компетенції яких знаходиться питання прийняття процесуальних рішень за такими кримінальними провадженнями рішення про закриття кримінального провадження відносно конкретного вкладнику ПАТ «АКТАБАНК», рішення про виплату такому вкладнику суми вкладу в межі відшкодування гарантованої суми, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб буде прийнято в найкоротші строки.
З листа Національної поліції в Дніпропетровській області вих.№37/5-Аз-12 від 15.12.2015 р. вбачається, що в провадженні СВ Дніпропетровського МУ перебували кримінальні провадження за заявами Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ "Актабанк" №12015040030000067 від 03.02.2015 за ч.3 ст.190 КК України, яке 19.03.2015р. слідчим СВ ДМУ ГУМВС закрите за п.2 ч.1 ст.284 КПК України, №12015040030000210 від 08.04.2015 за ч.3 ст.190 КК України, яке 16.06.2015 слідчим СВ ДМУ ГУМВС закрите за п.2 ч.1 ст.284 КПК України, №1205040030000757 від 22.08.2015 за ч.3 ст.190 КК України, яке 30.10.2015 слідчим СВ ДМГ ГУМВС закрите за п.2 ч.1 ст.284 КПК України. ОСОБА_2 в переліку клієнтів ПАТ "Актабанк", відносно яких подано заяву про відкриття кримінального провадження, не перебувала.
Не зважаючи на викладені факти, ОСОБА_2 до переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включена не була.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, 07.08.2014 р. з рахунків ТОВ "Папір-Люкс" відкритих у ПАТ "Актабанк" кошти в розмірі 168 938,50 грн., згідно платіжного доручення №784 від 07.08.2014 р. були перераховані на рахунок ОСОБА_2 НОМЕР_2 із призначенням платежу: повернення фінансової допомоги згідно договору №081405\14 від 06.08.2014 р. (а.с.53)
В подальшому сума в розмірі 168 938,49 грн. була перерахована на вкладний (депозитний) рахунок позивача НОМЕР_3 відкритий згідно договору №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 р., з призначенням платежу: залучення коштів на депозит, угода №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 р., що підтверджується меморіальним ордером №211362 від 07.08.2014 р. (а.с.54)
Фактично грошові кошти в розмірі 168 938,49 грн., на виконання умов п.1.2 Договору №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 р., внесені вкладником в безготівковій формі з власного карткового поточного рахунку НОМЕР_2, відкритого в банку.
Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
В силу ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав: банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог; банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим; банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору; банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна; банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність»; банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку; банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
В силу п.1 ч.4 ст.38 вищезазначеного Закону уповноважена особа Фонду протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Повідомлення про визнання нікчемним договору банківського вкладу "Банківська класика" №В04-207997/Т/609198 укладеного 07.08.2014 р. між Публічним акціонерним товариством "Актабанк" та ОСОБА_2 позивачу не надсилалось.
Колегією суддів встановлено, що відповідачем-1 не визначено підстави нікчемності правочину, що передбачені у ч.3 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», не наведено підстав для визнання нікчемним договору банківського вкладу (депозиту) , укладеного між позивачем та відповідачем-1, не надано доказів, які б свідчили, що зазначений правочин є таким, що порушує публічний порядок чи спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна держави.
Крім того, в силу положень ч.3 с.228 ЦК України питання недійсності правочину у разі недодержання вимоги щодо його відповідності інтересам держави і суспільства, його моральним засадам вирішується виключно судом, натомість відповідного судового рішення про визнання недійсним договору банківського вкладу (депозиту) та застосування правових наслідків недійсності матеріали справи не містять, тому відповідачем-1 не доведено наявність правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ «Актабанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому така бездіяльність Уповноваженої особи суперечить приписам Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та є протиправною.
Посилання відповідача-1 на те, що ним було виконано умови ст.27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», складено перелік вкладників з урахування нормативно-правового акту Фонду про тимчасове блокування виплати окремим вкладникам не свідчить про відсутність протиправної бездіяльності відповідача-1 щодо не включення позивача до переліку вкладників після закінчення перевірки договору, яка відповідно до положень ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» повинна бути проведена протягом дії тимчасової адміністрації.
Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 01.12.2014 року №250/14, на яке посилається відповідач-1, як на підставу для неможливості включити позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів, було лише погоджено пропозицію уповноваженої особи щодо тимчасового блокування коштів за рахунками фізичних осіб-вкладників ПАТ «Актабанк» згідно переліку, який було надано уповноваженою особою у зв'язку з проведенням роботи з перевірки окремих платежів та транзакцій.
Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.
З огляду на вищевикладене, відповідач-1 після завершення перевірки договору укладеного між позивачем та банком, враховуючи відсутність підстав для визнання договору нікчемним повинен був включити ОСОБА_2 до повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та надати до Фонду додаткову інформацію відносно позивача, що зроблено не було.
Як вбачається з матеріалів справи, кошти позивачем внесені в ПАТ «Актабанк» до запровадження тимчасової адміністрації банку (а.с.10; а.с.52-54).
Позивачем документально підтверджено внесення вкладу до Публічного акціонерного товариства «Актабанк» за договором банківського вкладу №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 року, який підлягає відшкодуванню у відповідності до вимог Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». З наявних в матеріалах справи документів вбачається протиправна бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" щодо невключення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а тому колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача-1 включити ОСОБА_2 до повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 року.
Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З урахуванням наявності факту внесення ОСОБА_2 грошових коштів на банківський рахунок, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить, колегія суддів вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Актабанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
На момент затвердження виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб реєстру вкладників Уповноваженою особою Фонду позивача до переліку вкладників включено не було, Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами не встановлює чіткий порядок дій Фонду після отримання від Уповноваженої особи додаткової інформації, а враховуючи протиправну бездіяльність Уповноваженої особи щодо не включення ОСОБА_2 до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «Актабанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, та зобов'язання Уповноваженої особи подати додаткову інформацію, колегія суддів дійшла висновку щодо необхідності зобов'язання Фонду включити позивача до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Окремо колегія суддів вважає за необхідне зазначити щодо судової практики, яка склалась при розгляді даної категорії справ з огляду на поставу Верховного суду України від 16.02.2016 року по справі №826/20410/14 та постанову Верховного суду України від 15.06.2016 року по справі №826/2043/15.
З постанови Верховного Суду України від 15 червня 2016 року вбачається, що в цій справі суд послався на правову позицію, викладену в постанові від 16 лютого 2016 року про підвідомчість судам господарської юрисдикції спору між управлінням Пенсійного фонду України та банком, у якого є обов'язок щодо перерахування бюджетних коштів за вимогою пенсійного органу, оскільки банк не виконав свій обов'язок щодо перерахування на рахунок пенсійного органу коштів зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції відчуження легкових автомобілів протягом трьох операційних днів. Тобто це рішення ухвалено у спорі щодо правовідносин, які не є подібними.
Аналогічний висновок міститься в ухвалі Верховного суду України від 20.09.2016 року у справі №819/2132/15.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків у випадках, встановлених цим Законом.
За змістом ст. 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що спір у даній справі є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки він не стосується банкрутства, а предметом даного позову є визнання протиправною бездіяльності Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк", а також зобов'язання вчинити певні дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Уповноваженої особи Фонду, які є суб'єктами владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже, спори, які виникають у цих правовідносинах, є публічно-правовими та підлягають розгляду за правилами КАС України.
Відповідно до ч.6 ст.94 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції або Верховний Суд України, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п.17 ч.1 ст.2 закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.
Отже, уповноважена особа є посадовою особою Фонду, який виконує свої дії від імені Фонду (суб'єкта владних повноважень) та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом. Відповідачами по справі є Уповноважена (посадова) особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Судове рішення у справі ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, а тому документально підтверджені судові витрати понесені позивача у зв'язку зі сплатою судового збору, згідно квитанції від 05.02.2016 року №0.0.500642598.1 у розмірі 1654,00 грн. та квитанції №101 від 27.07.2016 року у розмірі 1820,00 грн., підлягають присудженню на користь позивач за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, як суб'єкта владних повноважень, який є відповідачем-2 у справі та суб'єкта владних повноважень, чия посадова особа виступала відповідачем-1 у справі.
Відповідно до ст.202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим у справі обставинам, а рішення прийняте із порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню із ухваленням нового рішення про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04 липня 2016 р. у справі №804/722/16 за позовом ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ "Актабанк" Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Адміністративний позов ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ПАТ "Актабанк" Приходько Юлії Вікторівни, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" "Актабанк" Приходько Юлії Вікторівни щодо не включення ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до повного переліку вкладників ПАТ "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Актабанк" Приходько Юлію Вікторівну включити ОСОБА_2 до повного переліку вкладників Публічного акціонерного товариства "Актабанк" "Актабанк", які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 року.
Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію Публічного акціонерного товариства "Актабанк" Приходько Юлію Вікторівну подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ "Актабанк" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за договором банківського вкладу №В04-207997/Т/609198 від 07.08.2014 року.
Зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Стягнути з бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на користь ОСОБА_2 документально підтверджені судові витрати у розмірі 3474, 00 грн.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В. Білак
Судді В.А.Шальєва
Н.А.Олефіренко