ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" листопада 2016 р. Справа № 809/1302/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Боршовського Т.І., за участю секретаря судового засідання Савченко Н.В., прокурора Негрича Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах Держави в особі Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення податкового боргу в розмірі 560327,55 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Заступник військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах Держави в особі Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення податкового боргу в розмірі 560327,55 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що станом на 23.09.2016 року за відповідачем рахується заборгованість по рентній платі за спеціальне використання лісових ресурсів в сумі 560327,55 грн., в тому числі основний платіж 495510 грн., штрафна санкція в сумі 40000 грн. та пеня в сумі 24817,55 грн.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві. Суду також пояснив, що відповідно до статті 121 Конституції України, прокуратура покликана захищати інтереси Держави та реалізувати ці повноваження шляхом звернення до суду з позовом. На підставі частини 3 статті 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або належним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Згідно листа Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області від 26.09.2016 року № 3550/10/13-28-17-00-02/263 податковий борг контролюючим органом в розмірі 560327,55 грн. не стягнуто. Просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, однак 01.11.2016 року направив на адресу суду клопотання про розгляд справи без участі представника Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області, за наявними в матеріалах справи документами.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, хоча належним чином та завчасно повідомлявся про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення. Відповідач своїм правом на подання письмового заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за відсутності представника відповідача на адресу суду не надходило.
Частиною 4 статті 128 КАС України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Судом продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення прокурора, дослідивши і оцінивши наявні в матеріалах справи письмові докази, судом встановлено таке.
Державне підприємство "Івано-Франківський ліспромкомбінат Міністерства оборони України" створене відповідно до наказу міністра оборони України від 20.05.1993 року № 104. Наказом Міністра оборони України від 30.09.2008 року № 469 вказане підприємство перейменовано на державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", яке стало правонаступником усіх прав та обов`язків ДП "Івано-Франківський військовий ліс промкомбінат Міністерства оборони України". ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" 22.06.1993 року зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради за адресою: вул. Л. Ребета, буд 6, м. Івано-Франківськ, 76014.
Згідно із зазначеними наказами Міністерства оборони України та Статутом вказаного підприємства, предметом його діяльності є: лісове господарство та пов`язані з ним послуги; лісівництво, лісове господарство; лісівництво та лісозаготівлі; одержання продукції лісового господарства, перевезення лісопродукції. Сколівський військовий лісгосп є структурним підрозділом ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", діє на підставі відповідного Положення, та не є юридичною особою. (а.с. 14 - 26).
Сколівський військовий лісгосп взятий на облік як платник податків Стрийською об`єднаною державною податковою інспекцією (Сколівське відділення) 13.01.2005 року за № 155, що підтверджується довідкою від 13.09.2016 року за № 1613281400101 (а.с. 36).
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно з статтею 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 38.2 статті 38 Податкового кодексу України передбачено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до вимог ст. 256 Податкового кодексу України, платниками рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів є лісокористувачі - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи з джерел їх походження з України або виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, фізичні особи (крім фізичних осіб, які мають право безоплатно без видачі спеціального дозволу використовувати лісові ресурси відповідно до лісового законодавства), а також фізичні особи - підприємці, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціального дозволу (лісорубного квитка або лісового квитка) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами.
Згідно ст. 257 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати та до закінчення граничного строку подання податкових декларацій подають податкові декларації до відповідного контролюючого органу.
Сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Згідно з п.п. 49.18.2 п.18.2 ст. 49 Податкового кодексу України, податкові декларації, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
У відповідності до статті 258 Податкового кодексу України, на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно пункту 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до приписів п. 56.11 ст.56 ПК України податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
Судом встановлено, що Сколівським військовим лісгоспом Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" 08.02.2016 року подано позивачу податкову декларацію з рентної плати за четвертий квартал 2015 року, в якій задекларовано 123060 грн. 10.08.2015 року подано податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів, в якому задекларовано 254661 грн. 06.11.2015 року подано позивачу податковий розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів, в якому задекларовано 343251 грн., що підлягає сплаті до державного бюджету (а.с. 28-33). Вказані податкові зобов`язання платник податків самостійно не сплатив.
Судом встановлено, що 23.10.2015 року позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Ш" № 0003381500, яким Сколівському військовому лісгоспу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" нараховано грошові зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурів: штрафні (фінансові) санкції в сумі 40000 грн. (а.с. 34).
Податкове повідомлення-рішення № 0003381500 від 23.10.2015 року вручене платнику податків 26.10.2015 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці вказаного податкового повідомлення-рішення. (а.с. 34).
Доказів оскарження вищевказаного податкового повідомлення-рішення суду не подано.
Приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Оскільки ні Сколівським військовим лісгоспом, ні відповідачем відповідно до вимог статті 56 Податкового кодексу України не була порушена процедура адміністративного оскарження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням № 0003381500 від 23.10.2015 року, згадане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалось в судовому порядку, податкові зобов'язання, визначені самостійно платником податків не уточнювалися, в передбачений податковим законом строк не сплачені відповідачем, а тому суд дійшов висновку про те, що визначені грошові зобов'язання з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів, з врахуванням часткової проплати, відображеної в обліковій картці платника податків, в загальній сумі 560327,55 грн., в тому числі пеня в сумі 24817,55 грн., є узгодженими, а, отже, є податковим боргом останнього перед місцевим бюджетом. Доказів протилежного суду відповідно до ст.ст. 4-3, 33 ГПК України відповідачем не подано.
Відповідно до норми підпункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи, Стрийською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС в Львівській області була надіслана Сколівському військовому лісгоспу перша податкова вимога форми "Ю1" за № 1/54 від 14.03.2005 року та друга податкова вимога форми "Ю2" за № 2769 від 21.04.2005 року.
Положеннями пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Оскільки відповідачем не подано суду доказів виконання вищевказаних податкових вимог в повному обсязі та відсутності в нього податкового боргу з моменту виставлення йому вказаних податкових вимог та до дня звернення з даним позовом, вищевказані податкові вимоги відповідно до статті 60 Податкового кодексу України не є відкликаними, та не потребує винесення нової податкової вимоги, а тому суд вважає підставним звернення заявника до суду по вказаних вимогах, без направлення нової вимоги за правилами Податкового кодексу України. Вказані обставини підтверджено листом позивача № 3986/8/13-28-17-00-02/351 від 01.11.2016 року.
Згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Кодексу, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно абзаців "а", "б" підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Кодексу при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нараховується пеня у строк від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно з цим Кодексом.
Відповідно до підпунктів 168.1.1 та 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Докази повної оплати чи погашення відповідачем в інший спосіб спірної суми податкового боргу у матеріалах справи відсутні. Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, відповідач суду відповідно до вимог частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не надав. Натомість податковий борг в розмірі 560327,55 грн. підтверджується довідкою позивача від 16.08.2016 року № 3069/13-28-17-00/196, витягом з облікової картки платника податків станом на 31.10.2016 року.
Згідно з пунктом 87.1. статтею 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Пунктом 87.2. даної статті Податкового кодексу України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З огляду на вказане, платник податків - Сколівський війський лісгосп Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" зобов'язаний погасити податковий борг з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в розмірі 560327,55 грн. перед місцевими бюджетами Сколівського району. Враховуючи, що згідно частини 2 статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачами у справах за позовами суб'єктів владних повноважень можуть бути виключно фізичні або юридичні особи, то належним відповідачем в цій справі є Державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат". Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону в інтересах Держави в особі Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області до Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліс промкомбінат" про стягнення податкового боргу в розмірі 560327,55 грн. є обґрунтованим, а тому його належить задовольнити у спосіб: стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" в особі Сколівського військового лісгоспу за рахунок коштів, які знаходяться на розрахункових рахунках у банківських установах, які його обслуговують, в дохід місцевого бюджету (код бюджету 50, код класифікації доходів бюджету 13010200) податковий борг зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів в загальному розмірі 560327 (п'ятсот шістдесят тисяч триста двадцять сім) гривень 55 копійок.
Відповідно до частин 4, 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по сплаті судового збору не підлягають відшкодуванню позивачу.
Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (реєстраційний номер 08033772, місцезнаходження: 76014, Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Ребета, будинок 6) в особі Сколівського військового лісгоспу (реєстраційний номер 24981630, місцезнаходження: 82600, Львівська область, Сколівський район, місто Сколе, вулиця Героїв Маківки, будинок 28), за рахунок коштів, які знаходяться на розрахункових рахунках у банківських установах, які його обслуговують, в дохід місцевого бюджету (код бюджету 50, код класифікації доходів бюджету 13010200) податковий борг зі збору за спеціальне використання лісових ресурсів в загальному розмірі 560327 (п'ятсот шістдесят тисяч триста двадцять сім) гривень 55 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.
Постанова складена в повному обсязі 14.11.2016 року.