Постанова № 62663997, 01.11.2016, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
344/10412/16-а
Номер документу
62663997
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 344/10412/16-а

Провадження № 2-а/344/455/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2016 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення №219-6 від 08.07.2016 року, зобов"язання розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, стягнення судових витрат, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського міського суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №219-6 від 08.07.2016 року, зобов"язання розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, стягнення судових витрат, мотивуючи тим, що на підставі рішення органу місцевого самоврядування, договору купівлі-продажу від 31.01.2007 року ВЕМ №429494, набув право власності на земельну ділянку площею 0, 0639 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1, яка відноситься до земель господарської забудови з цільовим призначенням - влаштування спортивного майданчика. Одразу на даній земельній ділянці було облаштовано спортивний майданчик та здійснювалось постійне обслуговування останнього. Оскільки, у позивача виникла необхідність у зміні цільового призначення земельної ділянки з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, позивачем було виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Звернувшись із заявою до Івано-Франківської міської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки, рішенням шостої сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016 року отримав необгрунтовану відмову щодо зміни цільового призначення земельної ділянки. Таким чином, позивач вважає рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, суду повідомив, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" визначено повноваження міської ради, які є дискреційними. А прийняття судом рішення на задоволення позовних вимог позивача буде втручанням суду у дискреційні повноваження органів місцевого самоврядування. Просив в задоволенні позову відмовити.

Беручи до уваги пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи судом встановлено.

Позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 0,0639 га, що розташована по АДРЕСА_1. Цільове призначення земельної ділянки для влаштування спортивного майданчика(мініфутболу, волейбол, баскетбол), що підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку Серія НОМЕР_2 від 29.05.2007 року (а.с.26).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Частиною 3 цього кодексу передбачено, що зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.

Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Як вбачається з матеріалів справи 05.08.2014 року позивач звернувся із заявою до ТзОВ "Науково-виробниче підприємство "ГІС" для виготовлення Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою в АДРЕСА_1, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.12). Та в подальшому отримав даний Проек (а.с.8-11, 13).

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Так, ч.1 ст. 186-1 ЗК України передбачає, що Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до висновку відділу Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області від 23.10.2014 року №500/03-07/ІФ клопотання та представлену документацію із землеустрою відділ Держземагенства у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області погоджує ПП ОСОБА_1 проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки цільового призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0639 га, яка знаходиться за адресою в АДРЕСА_1 (а.с.14).

Перелік обмежень прав на земельну ділянку і наявні земельні сервітути щодо земельної ділянки, яка знаходиться за адресою в АДРЕСА_1, що надається ПП ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - відсутні(а.с.17).

Частиною 2 ст. 186-1 ЗК України, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

12.08.2014 року службою містобудівного кадастру міста Івано-Франківська ОСОБА_1 було погоджено довідку з містобудівного кадастру (а.с.18-43).

Висновком департаменту містобудування та архітектури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 12.09.2014 року погоджено документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється площею 0,0639 га ПП ОСОБА_1, яка знаходиться знаходиться за адресою в АДРЕСА_1, із земель для влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд(а.с.15).

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Відмова Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Як вбачається з п.50 витягу з рішення Івано-Франківської міської ради шоста сесія сьомого демократичного скликання від 08.07.2016 року №219-6 про розгляд звернень громадян щодо оформлення права власності на земельні ділянки, вирішено: Відмовити підприємцю ОСОБА_3 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (мініфутболу, волейбол, баскетбол) на будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,0639 га на АДРЕСА_1 (а.с.5).

Стаття 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Надане органу право діяти саме таким чином тобто наділені дискреційними повноваженнями при вирішенні питань, що віднесені до їх виключної компетенції.

Наявність дискреційних повноважень є неоднозначним правовим явищем, тому, використовуючи такі повноваження, орган місцевого самоврядування зобов'язаний передусім правильно оцінювати ситуацію, не допускаючи при цьому зловживання владою, дотримуватися мети, для досягнення якої йому було надане такі повноваження. Вчиняючи певну дію чи утримуючись від її вчинення, приймаючи конкретне рішення в межах своєї компетенції, цей орган чи уповноважена ним посадова особа повинні ставити в основу вибору загальні інтереси, спільне благо, виходити лише із необхідності забезпечення захисту майнових чи інших інтересів тієї територіальної громади, яку вони представляють.

На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим та таким, що підлягає до часткового задоволення, слід визнати неправомірним п.50 рішення №219-6 від 08.07.2016 року шостої сесії, сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради "Про розгляд звернень громадян щодо оформлення права власності на земельні ділянки" щодо відмови підприємцю ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (міні футбол, волейбол, баскетбол) на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею, 0,0639 га на АДРЕСА_1. Зобов"язати Івано-Франківську міську раду, винести на розгляд чергової сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житловогобудинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, яка належить приватному підприємцю ОСОБА_1, не допускаючи про цьому втручання суду у дискреційні повноваження органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Одже, на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

На підставі вищенаведеного, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 16, 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 20, 186-1 ЗК України, керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради про визнання протиправним рішення №219-6 від 08.07.2016 року, зобов"язання розглянути на черговій сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, стягнення судових витрат - задоволити частково.

Визнати неправомірним п.50 рішення №219-6 від 08.07.2016 року шостої сесії, сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради "Про розгляд звернень громадян щодо оформлення права власності на земельні ділянки" щодо відмови підприємцю ОСОБА_1 в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється з влаштування спортивного майданчика (міні футбол, волейбол, баскетбол) на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею, 0,0639 га на АДРЕСА_1.

Зобов"язати Івано-Франківську міську раду, код ЄДРПОУ 33644700, м.Івано-Франківськ, вул. Грушевського, 21, винести на розгляд чергової сесії питання затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,0639 га з влаштування спортивного майданчика на будівництво та обслуговування житловогобудинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1, яка належить приватному підприємцю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителю АДРЕСА_2.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя АДРЕСА_2 - 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через суд першої інстанції.

Суддя Пастернак І.А.