Постанова № 62662014, 09.11.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
815/801/16
Номер документу
62662014
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2016 р.м.ОдесаСправа № 815/801/16

Категорія: 7 Головуючий в 1 інстанції: Бжассо Н. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Сівєлькіній С.Є.,

за участю представника відповідача Колеснікова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду у Південному регіоні на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року по справі за адміністративним позовом Державного навчального закладу «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про визнання протиправним та скасування постанови про накладення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2016 року Державний навчальний заклад «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» (далі ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва») звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області. З урахуванням заяви про зміну позовних вимог позивач просив визнати необґрунтованою та скасувати постанову державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 26 січня 2016 року № 05/11-11-0002 про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100 грн. за порушення законодавства в сфері теплопостачання (а. с. 89-92).

В обґрунтування позову зазначалось, що 28 жовтня 2015 року посадовою особою відповідача на підставі наказу від 16 жовтня 2015 року № 05/10-01-0014 проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва». За результатами перевірки складено акт від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-А, в якому зазначені порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю). На підставі акта перевірки складено припис від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-ПР, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення чинного законодавства (15 порушень) та встановлено строк виконання названого припису до 27 листопада 2015 року. В період з 13 по 15 січня 2016 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено перевірку виконання позивачем названого припису від 28 жовтня 2015 року. За результатами перевірки складено акт від 15 січня 2016 року за № 05/11-11-0002, в якому зазначено про не виконання вимог вказаного припису в частині пунктів 1, 2, 4, 9 та 14. На підставі названого акта перевірки 15 січня 2016 року відповідачем складено припис за № 05/11-11-0003-ПР та винесено постанову за № 05/11-11-0001-ПС, якою директора ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» Лобачову О.М. визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-20 КУпАП, з накладенням штрафу в сумі 51 грн.. Крім того, 26 січня 2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області прийнято постанову № 05/11-11-0002 про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання, якою на позивача накладено штраф у розмірі 5100 грн.. На думку позивача, названа постанова є необґрунтованою та підлягає скасуванню.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною та скасовано постанову відповідача від 26 січня 2016 року № 05/11-11-0002 про накладення штрафу на ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» у розмірі 5100 грн..

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, в. о. начальника Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду у Південному регіоні в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права. Так, відповідача не повідомлено про дату, час та місце судового засідання, чим позбавлено можливості надати доводи та заперечення на заяву про зміну позовних вимог. Крім того, судом не прийнято до уваги, що оскаржувана постанова відповідача ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволені вимог позивача.

В судовому засіданні ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 9 листопада 2016 року відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про перенесення розгляду справи у зв'язку з не ознайомленням з матеріалами апеляційної скарги, оскільки апеляційним судом належним чином своєчасно сповіщено сторону позивача про дату, час та місце розгляду справи з направленням копії апеляційної скарги та інших документів. При цьому на підставі ч. 11 ст. 35 КАС України у зв'язку з поверненням направленого на адресу позивача поштового відправлення з незалежних від суду причин, вважається що повістка з доданими до неї документами вручені адресату. Крім того, у відповідності до ч. 2 ст. 38 КАС України сторону позивача додатково повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, а також про можливість отримання копії апеляційної скарги та ознайомлення з матеріалами справи телефонограмою від 4 листопада 2016 року.

Заслухавши суддю - доповідача, виступ представника відповідача в підтримку апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність її задоволення.

Судом встановлено, що 28 жовтня 2015 року посадовою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва».

За результатами заходу складено акт від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-А, в якому зазначені порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю).

На підставі названого акта посадовою особою відповідача складено припис від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-ПР, яким зобов'язано позивача усунути виявлені порушення чинного законодавства (15 порушень) та встановлено строк виконання названого припису до 27 листопада 2015 року.

В період з 13 по 15 січня 2016 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено перевірку виконання позивачем названого припису від 28 жовтня 2015 року.

За результатами перевірки складено акт перевірки (протокол) від 15 січня 2016 року за № 05/11-11-0002, в якому зазначено про не виконання вимог вказаного припису в частині пунктів 1, 2, 4, 9 та 14.

На підставі акта перевірки 15 січня 2016 року відповідачем складено припис за № 05/11-11-0003-ПР.

26 січня 2016 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області прийнято постанову за № 05/11-11-0002 про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання, якою до ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» застосовано штрафні санкції у розмірі 5100 грн..

Задовольняючи позовні вимоги ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва», суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваної постанови відповідачем порушено норми Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Проте, із застосуванням до спірних правовідносин норм названого Кодексу, а, отже, і з висновком суду першої інстанції про задоволення вимог позивача, погодитись не можна.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

На підставі ст. 14 Закону України «Про теплопостачання» (в редакції від 02.09.2011 року, яка діє до дня набрання чинності Указом Президента України про утворення відповідного центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду в системі центральних органів виконавчої влади) державні інспектори мають, зокрема, право: безперешкодно у будь-який час відвідувати об'єкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів; надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.

Пунктом 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929, визначено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Держенергонагляд має право, серед іншого: застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії (п. 11 названого Положення).

Як встановлено матеріалами справи, 28 жовтня 2015 року посадовою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва», за результатами якого складено акт від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-А, із зазначенням в останньому п'ятнадцяти порушень вимог законодавства, виявлених під час заходу державного нагляду (контролю). Названий акт підписано без зауважень уповноваженою посадовою особою суб'єкта господарювання Кириченко О.А. (а. с. 9-12).

На підставі акта здійснення заходу посадовою особою відповідача складено припис від 28 жовтня 2015 року за № 05/11-11-0018-ПР, яким зобов'язано позивача усунути виявлені п'ятнадцять порушень чинного законодавства та встановлено строк виконання названого припису до 27 листопада 2015 року (а. с. 13-14).

В період з 13 по 15 січня 2016 року посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області проведено перевірку виконання позивачем названого припису від 28 жовтня 2015 року, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 15 січня 2016 року за № 05/11-11-0002, в якому зазначено про не виконання вимог вказаного припису в частині пунктів 1, 2, 4, 9 та 14 (а. с. 20).

При цьому факт невиконання позивачем пунктів 1, 4, 9 та 14 припису від 28 жовтня 2015 року № 05/11-11-0018-ПР підтверджується довідкою про заходи до припису, підписаною директором ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» Лобачовою О.М. (а. с. 18).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312.

Згідно п. 2 названого Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, серед іншого, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (п. 3 Положення).

Пунктами 7, 8 та 11 Положення визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду. Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

Матеріалами справи встановлено, що на підставі акта перевірки (протоколу) від 15 січня 2016 року № 05/11-11-0002, постановою державного інспектора з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 26 січня 2016 року № 05/11-11-0002 про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання відповідно до ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» на ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» накладено штраф у розмірі 5100 грн. (триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Виходячи з наведених вище положень чинного законодавства України, апеляційний суд знаходить обґрунтованими доводи відповідача про те, що накладений на ДНЗ «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» штраф є адміністративно-господарською санкцією, а не адміністративним стягненням, як визначено судом першої інстанції, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин положень Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи, що при винесені постанови відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а також з дотриманням інших вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд приходить до висновку про правомірність оскарженої по справі постанови про накладення штрафу за порушення законодавства у сфері теплопостачання, що виключає можливість задоволення вимог позивача.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду у Південному регіоні задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити Державному навчальному закладу «Одеське професійне училище залізничного транспорту та будівництва» у задоволенні позовних вимог.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст постанови складено 14 листопада 2016 року.

Головуючий: О.С. Золотніков

Судді: Ю.В. Осіпов

В.О. Скрипченко