Постанова № 62659455, 01.11.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
826/11353/16
Номер документу
62659455
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 листопада 2016 року № 826/11353/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Келеберди В.І. , суддів Качура І.А. Данилишин В.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Станіславська торгова компанія" до Державної фіскальної служби України, Офісу великих платників податків ДФС прозобовязати вчинити дії О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:

ТОВ «Станіславська торгова компанія» звернулось до суду з позовом до ДФС України, Офісу великих платників податків ДФС про зобов'язання привести до норм Податкового кодексу України показники на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а саме: збільшити суму від'ємного значення ТОВ «Станіславська торгова компанія» на яку збільшується показник ?накл. (п. 9 витягу з системи електронного адміністрування ПДВ) на суму 246 263 180 грн.

Також, позивач клопотав про встановлення судового контролю в порядку ст. 267 КАС України за виконанням судового рішення у справі.

Позов обґрунтовано тим, що 20.07.2015 подано податкову деклараціє з ПДВ за червень 2015 року, яка прийнята Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, проте у зв'язку зі збоями в системі адміністрування ПДВ, що призвело до їх не відображення в складі податкового кредиту. У зв'язку з викладеним позивачем було продано уточнюючу декларацію, яка прийнята Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, проте в порушення норм ст. 200-1 та пп. 34 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України реєстраційна система СЕА ПДВ не збільшена на суму від'ємного значення декларації за червень 2015 року.

Офіс великих платників податків ДФС заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав викладених у письмових запереченнях, які долучено до матеріалів справи, з яких вбачається, що відповідач не наділений повноваженнями здійснювати коригування показників на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Представник відповідачів в судовому засіданні також заперечував проти задоволення позову.

В судовому засіданні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України ухвалено про вирішення справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

20.07.2015 позивачем подано податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року, яка прийнята Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, з наступними показниками: рядок 9 - загальна сума податкових зобов'язань - 213 204 456 грн; рядок 17 - загальна сума податкового кредиту - 106 293 698 грн.; рядок 18 - позитивне значення 106 910 758 грн.; рядок 20 - від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - 482 694 181 грн.; рядок 21 - від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду 375 783 423 грн; рядок 24 - сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 375 783 423 грн. рядок 31 - сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних податкових періодів до 01.02.2015 на кінець звітного (податкового) періоду 287 561 грн.

З матеріалів справи вбачається, що з серпня 2015 року ДФС України в порядку Закону України від 16 липня 2015 року №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» здійснила обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН.

Судом встановлено та сторонами не заперечується, що після проведеного обнуління, станом на 5 серпня 2015 року на рахунку позивача в системі електронного адміністрування ПДВ показник суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних» дорівнює нулю.

У зв'язку з викладеним позивачем 23.07.2015 подано уточнюючу декларацію з ПДВ за червень 2015 року, яка прийнята Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, з наступними показниками: рядок 9 - загальна сума податкових зобов'язань - 213 204 456 грн; рядок 17 - загальна сума податкового кредиту - 176 773455 грн.; рядок 18 - позитивне значення 36 431 001 грн.; рядок 20 - від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду - 482 694 181 грн.; рядок 21 - від'ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, за вирахуванням позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду 446 263 180 грн; рядок 24 - сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду 446 263 180 грн. рядок 31 - сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних податкових періодів до 01.02.2015 на кінець звітного (податкового) періоду 287 561 грн.

З матеріалів справи вбачається та відповідачами не заперечується, що реєстраційна сума СЕА ПДВ не збільшена на суму від'ємного значення декларації з ПДВ за червень 2015 року.

В подальшому, позивачем подано дві уточнюючи декларації з ПДВ за червень 2015 року, а саме: №9175408220, у якій зменшено суму від'ємного значення на 175 783 423 грн та №9229712778, у якій збільшено суму від'ємного значення на 175 783 423 грн. подання вказаних уточнюючих розрахунків не вплинуло на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р. 24) Декларації з ПДВ за червень 2015 року.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.

Система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно відповідно до пункту 35 підрозділу 2розділу XX Податкового кодексу України: з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.

Відповідно до пункту 2001.1 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок електронного адміністрування ГІДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі - Порядок №569).

Згідно пункту 2 Порядку № 569, рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку.

Пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (у редакції, яка діяла до 29 липня 2015 року) визначено, що платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.

29липня 2015 року набрав чинності Закон України від 16 липня 2015 року №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України доповнено пунктом 34.

Пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових ?НаклОтр, ?НаклВид та ?Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.

Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31.07.2015 для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року) (підпункт 4 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України).

Аналогічний алгоритм дій ДФЄ України визначений підпунктом 3 пункту 10 Порядку №569.

Судом встановлено та відповідачами не заперечується, що 30 липня 2015 року Державна фіскальна служба України повідомила план заходів ДФЄ для забезпечення реалізації норм Закону України № 643 з удосконалення системи електронного адміністрування ПДВ (http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/63853.html), в розділі III якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/ розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:

- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФЄ буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН, сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників ?НаклОтр, ?Митн та ?НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;

- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) сума ?Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/4 квартали (?Овердрафт ); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 (?Перепл); суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування ПДВ станом на початок робочого дня 3 серпня 2015 року за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, також така сума зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих платником за звітний (податковий) період за червень 2015 року/ІІ квартал 2015 року; на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (?Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.

Планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим до 20 серпня 2015 року платникам податку, що застосовують звітний податковий період квартал, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН (?Накл), буде збільшена на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за II квартал 2015 року.

Згідно повідомлення прес-служи ДФЄ України від 05.08.2016, опублікованого на офіційному веб-порталі ДФЄ України (http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/209359.html) ДФС України до 10 серпня 2015 року зобов'язувалась забезпечити збільшення зареєстрованим платникам податку сума ?Накл на суму від'ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень, що була надана платниками до 31 липня 2015 року.

Отже, протягом серпня 2015 року Державна фіскальна служба України у зв'язку з переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ у штатний режим зобов'язана була автоматично збільшити значення суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 24), та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31), що зазначене у податковій звітності з податку на додану вартість за червень 2015 року.

Тобто, всі непогашені залишки ПДВ, відображені у рядках 24 та 31 декларації з ПДВ за червень 2015 року, без проведення перевірок, автоматично, в силу їх заповнення, підлягають врахуванню у збільшення реєстраційної суми (?Накл).

Як встановлено судом за період з моменту обнуління по моменту вирішення справи ДФС України не вчинила дій, спрямованих на збільшення суми, на яку TOB «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року.

Враховуючи, що декларація з податку на додану вартість за червень 2015 року ТОВ «Станіславська торгова компанія» зареєстрована податковим органом, уточнюючи декларації з ПДВ за червень 2015 року також прийняті та зареєстровані Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві, податковий орган не вказує на порушення позивачем Наказу Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року № 966 (в редакції чинний на момент подачі декларації з ПДВ за червень 2015 року), що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14 жовтня 2014 року за № 1267/26044, яким затверджено форму податкової декларації з податку на додану вартість та Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, отже бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо збільшення суми, на яку TOB «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року є протиправною.

Протиправність бездіяльності щодо збільшення суми, на яку TOB «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року прямо вказує на наявність правових підстав для задоволення позову в частині зобов'язання Державну фіскальну службу України привести до норм Податкового кодексу України показники на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а саме: збільшити суму від'ємного значення ТОВ «Станіславська торгова компанія» на яку збільшується показник ?накл. (п. 9 витягу з системи електронного адміністрування ПДВ) на суму 246 263 180 грн.

Згідно з статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року (далі - Конвенція), кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Європейським судом з прав людини у справах Інтерсплав проти України (2007 рік, заява № 803/02), «Булвес» АД проти Болгарії (2009 рік, заява № 3991/03) і Бізнес Супорт Центр проти Болгарії (2010 рік, заява № 6689/03) було зазначено, що затримки у відшкодуванні ГІДВ можна вважати втручанням у право на мирне володіння своїм майном, а постійні затримки відшкодування і компенсації у поєднанні із відсутністю ефективних засобів запобігання або припинення такої адміністративної практики, так само як і стан невизначеності щодо часу повернення коштів, порушує «справедливий баланс» між вимогами публічного інтересу та захистом права на мирне володіння майном.

Така позиція Європейського суду з прав людини свідчить на користь висновку, що в контексті податкових спорів позбавлення права отримати податкову вигоду (податковий кредит чи бюджетне відшкодування ПДВ) розглядається як позбавлення власності.

Європейський суд з прав людини у справах Burdov v. Russia, no. 59498/00, §§ 37- 38, ECHR 2002), Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) зазначив, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою в особі відповідних суб'єктів владних повноважень, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. При цьому, якщо держава схвалила певну концепцію, то суб'єкт владних повноважень вважатиметься таким, що діє протиправно, якщо він відступить від встановлених обов'язків, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у суб'єктів відповідних правовідносин стосовно суворого додержання уповноваженим державою суб'єктом владних повноважень такої політики чи поведінки.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами представника позивача, що не приведення даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість у відповідність з показниками податкової декларації з ПДВ з червень 2015 року порушує права TOB «Станіславська торгова компанія», зокрема, право мирно володіти своїм майном та не узгоджується з закріпленими в Україні, як у правовій державі, принципами юридичної визначеності та законних (легітимних) очікувань.

Оскільки вищенаведеними нормативно-правовими актами підтверджується обов'язок взятий Державою з автоматичного збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційної суми на суму непогашеного від'ємного значення, отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи, що Офіс великих платників податків ДФС не наділений повноваженнями здійснювати коригування суми, на яку, в даному випадку, TOB «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року, отже позов у вказаній частині не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Оскільки Державна фіскальна служба України з серпня 2015 року не вчинила дії з виконання покладених на неї обов'язків, чим порушено права позивача протягом тривалого часу, останнім не надано належних доказів в обґрунтування такої бездіяльності, з метою відновлення порушення прав позивача суд вбачає за доцільне встановити судовий контроль за виконанням даного судового рішення.

З урахуванням норм ч. 1 ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 1378 грн підлягає присудженню на користь ТОВ «Станіславська торгова компанія» за рахунок бюджетних асигнувань ДФС України.

Керуючись ст. ст. 69-71, 122, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Задовольнити частково позов.

2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо збільшення суми, на яку TOB «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 1 липня 2015 року та задекларованого позивачем у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму на яку ТОВ «Станіславська торгова компанія» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: збільшити суму від'ємного значення ТОВ «Станіславська торгова компанія» на яку збільшується показник ?накл. (п. 9 витягу з системи електронного адміністрування ПДВ) на суму 246 263 180 грн. (від'ємне значення податку на додану вартість, невідшкодоване станом на 01.07.2015, задеклароване ТОВ «Станіславська торгова компанія» у податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року).

4. Відмовити в задоволенні решти позовних вимог.

5. Зобов'язати Державну фіскальну службу України протягом місяця з дня набрання судовим рішенням у даній справі законної сили подати до суду звіт про виконання такого судового рішення.

6. Стягнути на користь ТОВ «Станіславська торгова компанія» судовий збір в сумі 1378 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий Суддя В.І. Келеберда

Судді І.А. Качур

В.М. Данилишин