ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2016 року Справа № 608/1714/16-а
Номер провадження №2-а/608/95/2016
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :
головуючого судді Теслі О. П.
з участю секретаря Фаштиковської М.І.,
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката Іжука Б.В.
представника відповідача Павлинів І.Г.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
В жовтні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про визнання дій протиправними щодо відмови у перерахунку пенсії та обмеження її розміру і зобов'язання вчинення певних дій.
В позовній заяві ОСОБА_1 вказала, що 17.09.2007 року відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» Чортківським управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області їй призначено пенсію по втраті годувальника у розмірі 60 відсотків суми місячної заробітної плати її покійного чоловіка ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Чоловік ОСОБА_5 працював в прокуратурі Тернопільської області на посаді старшого прокурора прокуратурі Чортківського району.
20.09.2016 року вона звернулась в управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати її покійного чоловіка, яка діяла на час призначення пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року., розмір якої визначено у довідці прокуратури № 114 від 16 червня 2016 року.
Однак, їй було відмовлено у цьому в зв'язку з тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213- VIII від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним Законом, не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
За таких обставин ОСОБА_1 просить визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі стосовно відмови в перерахунку їй пенсії по втраті годувльника, а також зобов'язати управління здійснити їй перерахунок пенсії по втраті годувальника з розрахунку 60 відсотків від заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_5, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області № 114 від 16.06.2016 року-9165,72 гривень в зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог законодавства.
Позивач ОСОБА_1 та її представник Іжук Б.В. позов підтримують, просять його задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області заперечує проти позову, подала заперечення на адміністративний позов, просить відмовити в задоволенні позову з огляду на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Суд, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 17 липня 1997 року.
Згідно довідки прокуратури Тернопільської області № 114 від 16 червня 2016 року ОСОБА_5 працював в прокуратурі Тернопільської області на посаді старшого прокурора прокуратури Чортківського району. Заробітна плата станом на 01 грудня 2015 року складається: з основного окладу -1724,00 гривень; класного чину - 130 гривень; вислуги років - 463,50 гривень; щомісячної премії, на яку нараховуються страхові внески - 5110,09 гривень. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливої роботи - 1158,75 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення - 289,69 гривень; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб - 289,69 гривень. Всього: 9165,72 гривень.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2, актовий запис № 129.
Відповідно до довідки про призначення пенсії від 07.10.2016 року № 4474/02 виданої Управлінням пенсійного фонду України в Чортківському районі, ОСОБА_1 з 17.09.2007 року призначено пенсію по втраті годувальника відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 60% від заробітку її покійного чоловіка ОСОБА_5.
20.09.2016 року ОСОБА_1 звернулась в управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області із заявою про перерахунок раніше призначеної їй пенсії по втраті годувальника відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 року в розмірі 60 відсотків від суми місячної заробітної плати її покійного чоловіка ОСОБА_5, яка діяла на час призначення пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року., розмір якої визначено у довідці прокуратури № 114 від 16 червня 2016 року.
Листом № 3117/02 від 17.06.2016 року УПФ України в Чортківському районі Тернопільської області відмовило позивачу в здійсненні перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року вказано, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаним Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція га облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Підстави та порядок перерахунку пенсій, на час виникнення спірних правовідносин були врегульовані ч. 17 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності з 14.06.2012, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому пенсія обчислюється за нормами закону України «Про прокуратуру»в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, в розмірі 60 відсотків від суми (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загально обов'язкове соціальне страхування.»
Відповідно до ч.17-19 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» (редакції на час призначення пенсії 2011 року) , членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 Закону України «Про прокуратуру» , прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законом №3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (№ 21-348а13) та від 06.10.2015р. (№21-2432/15).
При цьому, суд зазначає, що положення п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015р. №213-VIII, яким передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, не можуть бути підставою відмови у проведенні перерахунку пенсії, оскільки вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії, а стосуються лише призначення пенсій особам, які підпадають під його дію.
Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в країні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно - правовими актами. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
У частині першій ст. 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогами ст. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Аналогічну правову позицію на користь позивачів до підрозділів Пенсійного фонду України висловив Вищий Адміністративний суд України, зокрема, в ухвалі від 20.06.2013 року у справі № К/800/11225/3 та ухвалі від 22.07.2014 року у справі №К/9991/25629/11.
Враховуючи наявність підстав для перерахунку пенсії та зважаючи на те, що виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати з 01.01.2016 р. пенсію позивачу по втраті годувльника у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла станом на 07.09.2005р.) в розмірі 60% від заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_5, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області № 114 від 16.06.2016 року-9165,72 гривень з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Згідно вимог ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Тому на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 гривень.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», Постановою Кабінету Міністрів України за №1013 від 09.12.2015 року «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст. 10, 11, 69, 71, 86, 94, 159-163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті їй пенсії по втраті годувальника в розмірі 60 відсотків заробітної плати її покійного чоловіка ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області з 01.01.2016 року здійснити перерахунок та провести виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з розрахунку 60 відсотків від заробітної плати покійного чоловіка ОСОБА_5, зазначеної в довідці прокуратури Тернопільської області № 114 від 16.06.2016 року - 9165,72 гривень.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок сплаченого судового збору.
Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя: О. П. Тесля