Ухвала суду № 62657987, 13.11.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2016
Номер справи
825/2011/16
Номер документу
62657987
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

О К Р Е М А У Х В А Л А

13 листопада 2016 року м. Чернігів Справа № 825/2011/16

15 год. 35 хв.

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Поліщук Л.О.,

суддів Д'якова В.І., Падій В.В.,

за участю секретаря Скугоревої Н.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Суб'єктів виборчого процесу - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6 до Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області, третя особа на стороні позивача - Центральна виборча комісія про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

11.11.2016 о 14 год. 30 хв. суб'єкти виборчого процесу - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_6 звернулись до суду з адміністративним позовом до Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, в якому просять суд: визнати протиправною та скасувати постанову Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області від 09.11.2016 № 5 «Про утворення територіальних виборчих округів для проведення перших місцевих виборів депутатів Носівської об'єднаної територіальної громади»; зобов'язати Носівську міську виборчу комісію Чернігівської області утворити територіальні округи з перших місцевих виборів депутатів Носівської міської ради Носівської об'єднаної територіальної громади Носівського району Чернігівської області 18.12.2016, відповідно до положень статті 17 Закону України «Про місцеві вибори».

Ухвалою суду від 11.11.2016 про відкриття провадження у справі було зобов'язано Носівську міську виборчу комісію Чернігівської області надати до суду копію постанови від 09.11.2016 №5 ''Про утворення територіальних виборчих округів для проведення перших місцевих виборів депутатів Носівської об'єднаної територіальної громади'' та копію протоколу засідання Носівської міської виборчої комісії від 09.11.2016, засвідчених належним чином, а також письмові заперечення проти позову та докази, які в неї є у судове засідання.

Телефонограмою 11.11.2016 за телефонним номером НОМЕР_1 повідомлено голову комісії Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області Куцибу С.В. та зобов'язано надати в судове засідання оригінал постанови від 09.11.2016 № 5 «Про утворення територіальних виборчих округів для проведення перших місцевих виборів депутатів Носівської об'єднаної територіальної громади» та копію протоколу засідання Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області від 09.11.2016.

13.11.2016 телефонограмою за телефонним номером НОМЕР_2 о 10 год. 55 хв. повідомлено секретаря Носівської міської виборчої комісії Кундюбу А.В. про розгляд справи №825/2011/16.

Також, телефонограмою 13.11.2016 за телефонним номером НОМЕР_1 о 11 год. 10 хв. повторно повідомлено голову комісії Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області Куцибу С.В. та зобов'язано надати в судове засідання оригінал постанови від 09.11.2016 № 5 «Про утворення територіальних виборчих округів для проведення перших місцевих виборів депутатів Носівської об'єднаної територіальної громади» та копію протоколу засідання Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області від 09.11.2016.

Разом з тим, станом на день розгляду справи 13.11.2016 о 11:00 год., Носівською міською виборчою комісією Чернігівської області ухвалу суду від 11.11.2016 не виконано, суду не надано оригіналу постанови від 09.11.2016 № 5 «Про утворення територіальних виборчих округів для проведення перших місцевих виборів депутатів Носівської об'єднаної територіальної громади» та копію протоколу засідання Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області від 09.11.2016.

При цьому, суд вважає необхідним зазначити, що в силу положень статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно частини другої статті 13 Закону України від 07.07.2010 № 2453-VI "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Крім того, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

У рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що відповідно до положень Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя. Конституційний Суд України вважає, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

Як роз'яснив Верховний Суд України, відповідно до практики Європейського суду з прав людини, виконання судових рішень розглядається як невід'ємна частина судового розгляду в розумінні статті 6 Конвенції. Невиконання судових рішень негативно впливає на авторитет судової влади, оскільки в цьому разі не досягається кінцева мета правосуддя. Це призводить до ситуації, несумісної з принципом верховенства права.

При цьому, положеннями статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Крім того, відповідно до вимог частини четвертої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно із вимогами частин першої та другої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частиною одинадцятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.

Частиною першою статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Також суд зауважує, що за умисне невиконання судового рішення, що набрало законної сили передбачена кримінальна відповідальність.

Разом з тим, Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області вимоги ухвали Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.11.2016 не виконано, результатом чого стало порушення строків розгляду даної справи.

У свою чергу, невиконання головою Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області вимог ухвали суду спричинило необґрунтоване затягування судового процесу та втрату процесуального часу, в чому вбачається порушення вимог закону зі сторони Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області.

Тому, з метою недопущення подібного в майбутньому, суд вважає за необхідне довести до Центральної виборчої комісії про встановлені порушення та з метою вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли таким порушенням розглянути питання протиправності дій Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області, які призвели до грубого порушення чинного законодавства України.

Керуючись статтями 14, 16, 122, 158-160, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Постановити окрему ухвалу, якою зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути питання протиправності дій Носівської міської виборчої комісії Чернігівської області, які призвели до грубого порушення чинного законодавства України.

Копію ухвали суду направити Центральній виборчій комісії для вжиття відповідних заходів та Носівській міській виборчій комісії Чернігівської області до відома.

Про результати розгляду окремої ухвали інформувати Чернігівський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня її надходження.

Порядок апеляційного оскарження ухвали суду, передбачений статтями 185-186 КАС України.

Головуючий суддя Л.О. Поліщук

Судді В.І. Д'яков

В.В. Падій