Справа № 815/3729/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд колегією в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
суддів - Стеценка О.О., Самойлюк Г.П.,
розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання дій протиправними, визнання протиправною та скасування постанови від 12.07.2016 року, -
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просив суд: визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю транспортного засобу під час рейдової перевірки 19.06.2016 року на а/д М-05 Київ-Одеса км 450+500 марки DAF д/н НОМЕР_1 та визначення ОСОБА_2 суми плати за проїзд згідно розрахунку № 0000329 від 19.06.2016 року; визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 029954 від 12.07.2016 року про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
19.06.2016 року на а/д М-05 Київ-Одеса км 450+500 працівниками Управління Укртрансінспекції в Одеській області було проведено рейдову перевірку зареєстрованого на ім'я позивача транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу. За результатами габаритно-вагового контролю працівниками відповідача було складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та акт № 0000329 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також розрахунок № 0000329 від 19.06.2016 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Окрім того, відносно позивача був складений акт № 056015 від 19.06.2016 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено відсутність дозволу на перевищення великовагових обмежень, який дає право на проїзд дорогами загального користування. Про дану перевірку позивач дізнався на початку липня 2016 року, отримавши від працівників Управління Укртрансбезпеки в Одеській області запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт. 12.07.2016 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області за результатами розгляду справи про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову № 029954 про застосування до ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Позивач не погоджується з діями відповідача щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю транспортного засобу та визначення суми плати за проїзд, а також з постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, оскільки з 16.05.2016 року транспортний засіб вибув з фактичного користування.
В судове засідання, призначене на 08.11.2016 року, сторони не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином та своєчасно. 08.11.2016 року через канцелярію суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.
Суд, з урахуванням ст.122 та ст.128 КАС України, вирішив розглянути дану адміністративну справу в письмовому провадженні.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
19.06.2016 року на а/д М-05 Київ-Одеса км 450+500 працівники Управління Укртрансбезпеки в Одеській області провели рейдову перевірку зареєстрованого на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки DAF д/н НОМЕР_1, під час якої здійснено габаритно-ваговий контроль вказаного транспортного засобу.
За результатами габаритно-вагового контролю працівники Управління Укртрансбезпеки в Одеській області склали довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.06.2016 року та акт № 0000329 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 19.06.2016 року № 0000329, а також розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0000329 від 19.06.2016 року.
Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту № 0000329 від 19.06.2016 року ОСОБА_1 було визначено суму плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 14093,68 євро.
Також, 19.06.2016 року працівники Управління Укртрансбезпеки в Одеській області склали відносно ОСОБА_1 акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено порушення ст.60 Закону України про автомобільний транспорт, що виразилося у відсутності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.
12.07.2016 року Управління Укртрансбезпеки в Одеській області за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийняло постанову № 029954 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до якої на підставі абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» стягнуто з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
Перевіривши законність дій та рішень відповідачів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з п.8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, а також диспетчерського контролю за роботою автомобільних перевізників.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Згідно з п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 року № 592 правонаступником майна, прав та обов'язків територіальних органів Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті, що ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, є Державна служба з безпеки на транспорті.
Відповідно до п.4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно з п.14 зазначеного Порядку рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до ч.2 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно з ч.4 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» установлено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно з п.28 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Таким чином, з системного аналізу вказаних норм законів, суд прийшов до висновку, що відповідальності за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники, а не власники транспортних засобів за умови, що вони не використовують транспортний засіб, а лише володіють майновими правами на нього згідно з п.1.10 Розділу 1 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.
Відповідно до п.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України 14.10.1997 року № 363, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
При цьому, Додатком 7 до зазначених Правил затверджена форма товарно-транспортної накладної, в якій обов'язковою для заповнення графою визначено автомобільного перевізника.
З огляду на матеріали справи суд встановив, що згідно з товарно-транспортною накладною серії 12ААЕ № 071053 від 17.06.2016 року, якою було оформлено перевезення вантажу та яка була отримана працівниками відповідача під час перевірки, в графі автомобільний перевізник зазначено ЧП «Ганусовський».
Тобто, на думку суду, фактично відповідач, визначаючи позивачу плату за проїзд великовагового транспортного засобу та застосовуючи до нього адміністративно-господарський штраф, керувався припущенням, що власник транспортного засобу одночасно є перевізником, не маючи при цьому на підтвердження зазначених обставин належних та достовірних доказів.
Також, під час розгляду справи суд встановив, що 16.05.2016 року ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_3 представляти її інтереси перед усіма третіми особами, в тому числі органах нотаріату, ДАІ, СТО, АЗС, з питань експлуатації та обслуговування, а також розпоряджатися (продати, проходити техогляд, зняти з обліку в органах ДАІ, страхувати), належним їй на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 транспортним засобом типу - вантажний сідловий тягач - Е, марки DAF, модель XF 95.430, 2005 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2, що підтверджується довіреністю від 16.05.2016 року, яка посвідчена приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Сватненко О.В. Довіреність видана строком на три роки та дійсна до 16.05.2019 року.
Суд встановив, що відповідно до листа Філії ПАТ «ДПЗКУ» «Одеський зерновий термінал» від 16.08.2016 року за № 0660, який є вантажоодержувачем згідно товарно-транспортної накладної серії 12ААЕ № 071053 від 17.06.2016 року, договірних відносин з ОСОБА_1 у них немає.
Згідно з листом Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області від 16.08.2016 року № 18464/13-06 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована 17.08.2015 року та з 01.10.2015 року перебуває на спрощеній системі оподаткування без використання найманих працівників.
Відповідно до листа ТОВ «Сантехжилстрой» від 26.10.2016 року № 01/10 суд встановив, що саме ця юридична особа використовувала транспортний засіб позивача під час перевезення вантажу 19.06.2016 року згідно з товарно-транспортною накладною серії 12ААЕ № 071053 від 17.06.2016 року.
Таким чином, з урахуванням зазначеного суд встановив, що під час перевезення вантажу 19.06.2016 року транспортний засіб позивача згідно з довіреністю знаходився в розпорядженні ОСОБА_3, а фактично використовувався іншою особою, в зв'язку із чим позивач не повинен нести відповідальність за результати господарської діяльності цієї особи.
Згідно з п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5
Тобто, дії Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю транспортного засобу та визначення суми плати за проїзд Кузьменко Марині Олександрівні є протиправними, а постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу, що прийнята за результатами вказаних дій, належить до скасування.
Під час розгляду справи відповідачі не надали доказів, які спростовують встановлені вище факти.
Адже, згідно з ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 122, 128, 159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління Укртрансбезпеки в Одеській області щодо оформлення результатів габаритно-вагового контролю транспортного засобу під час рейдової перевірки 19.06.2016 року на а/д М-05 Київ-Одеса км 450+500 марки DAF д/н НОМЕР_1 та визначення ОСОБА_2 суми плати за проїзд згідно розрахунку № 0000329 від 19.06.2016 року.
3. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки в Одеській області № 029954 від 12.07.2016 року про застосування до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_3) суму сплаченого судового збору в розмірі 1929 (одна тисяча дев'ятсот двадцять дев'ять) грн. 20 коп.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст.185, 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.254 КАС України.
Головуючий суддя М.М. Кравченко
Судді Г.П. Самойлюк
О.О. Стеценко