Справа № 815/4626/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2016 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку скороченого провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною, що полягає у ненаданні відповіді на його запит та зобов'язання розглянути запит та надати відповідь.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначав, що 05.08.2016р. він звернувся до відповідача із запитом на отримання публічної інформації, який отриманий відповідачем 09.08.2016р., однак жодної відповіді чи повідомлення у письмовій формі він не отримав. На думку позивача, зазначена бездіяльність є протиправною та суперечить положенням ст. 20 та 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Копію ухвали про відкриття скороченого провадження відповідач отримав 29.10.2016р., в установлений 10-денний строк заперечення на позов до суду не подав.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження у відповідності до п.1 ч.1 ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб які беруть участь у справі. Суддя за результатами розгляду справи у порядку скороченого провадження, оцінивши повідомленні позивачем обставини вважає їх достатніми для прийняття рішення з огляду на наступне.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд встановив наступні факти та обставини.
05.08.2016р. позивач звернувся до Малиновського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції із інформаційним запитом на отримання публічної інформації.(а.с.5)
У зазначеному запиті позивач висловив прохання надати йому у п'ятиденний термін інформацію, а саме: які переліки наборів оприлюднюються у формі відкритих даних, де саме та яка періодичність їх оновлення.(а.с.5)
Малиновський відділ державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області відповідь на запит ОСОБА_1 від 05.08.2016р. не надав.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність, що полягає у ненаданні відповіді на запит ОСОБА_1, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01. 2011р. №2939-VI , відповідно до ст.1 якого публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про доступ до публічної інформації" право на доступ до публічної інформації гарантується обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: прозорості та відкритості діяльності суб'єктів владних повноважень; вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із ст.12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" передбачено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. До розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: 1) інформацією про стан довкілля; 2) інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; 3) інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; 4) іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією). На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про доступ до публічної інформацію" розпорядники інформації, у тому числі, зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Згідно зі ч.1,2 ст.21 вказаного Закону України інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов'язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк.
Судом з'ясовано, що Інформаційний запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 05.08.2016р. отриманий відповідачем 09.08.2016р., про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване поштове повідомлення.(а.с.5)
Разом з тим, судом встановлено, що Малиновським відділом державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області не надано ОСОБА_1 відповіді на запит від 05.08.2016р. Доказів іншого до суду надано не було.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Крім того, п. 5 ст.22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відмова в задоволенні запиту на інформацію надається в письмовий формі.
Враховуючи викладене та те, що Малиновським відділом державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області не надано відповіді на запит ОСОБА_1 від 05.08.2016р., суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання бездіяльності протиправною та відповідно зобов'язання розглянути зазначений запит та надати відповідь підлягають задоволенню.
Згідно п.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року N3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який поданий фізичною особою встановлена ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Як вбачається з квитанції № 17664 від 13.09.2016р. ОСОБА_1 сплачено судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 551,20грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, суд приходить висновку про необхідність стягнути з Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Частиною ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач довів суду обставини на яких ґрунтуються його позовні вимоги та надав суду необхідні докази, у підтвердження своїх позовних вимог, а тому, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області, що полягає у ненаданні відповіді на запит ОСОБА_1 від 05.08.2016р.
Зобов'язати Малиновський відділ державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області надати ОСОБА_1 відповідь на запит від 05.08.2016р.
Стягнути з Малиновського відділу державної виконавчої служби м.Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 39907502) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 551,20 грн. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять копійок), сплаченого згідно квитанції №17664 від 13.09.2016р.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Танцюра