Ухвала суду № 62652590, 01.11.2016, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2016
Номер справи
331/5220/16-а(2-а/331/143/2016)
Номер документу
62652590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

01 листопада 2016 рокусправа № 331/5220/16-а(2-а/331/143/2016) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Божко Л.А.

суддів: Лукманової О.М. Кругового О.О.

за участю секретаря судового засідання:Сонник А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпро апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м. Запоріжжя на постанову Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05 вересня 2016 року по справі №331/5220/16-а (провадження №2-а/331/143/2016) за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії в розмірі 90% від заробітної плати з усіма додатковими виплатами;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районi м.Запорiжжя провести перерахунок пенсії з 01.12.2015 року в розмірі 90% від заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 13.07.2016 №5055/05 без обмежень максимального розміру пенсії та виплатити з 01.12.2015 року пенсію, та здійснювати в подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що з 01.12.2015р. у нього, як у особи, що отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», виникло право на перерахунок пенсії, у звязку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, у звязку з чим позивач просив суд задовольнити позов.

Постановою Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05 вересня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати з усіма додатковими виплатами. Зобовязано управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми заробітної плати за відповідною посадою з усіма додатковими виплатами на підставі довідки, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорізькій області від 13.07.2016 року №5055/05 без обмежень максимального розміру пенсії, виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2015 року пенсію та здійснювати у подальшому виплату пенсії у перерахованому розмірі.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що чинне законодавство не містить такої підстави для перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя з 24.04.2009 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

У липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя із заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям, долучивши до заяви довідку №5505/05 від 13.07.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України у Запорiзькiй області.

Листом №129/С-9 від 19.07.2016 року управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі м.Запорiжжя відмовило позивачу у перерахунку пенсії. Відмова обґрунтована тим, що з 01.04.2015 року набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення». Пунктом 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону встановлено, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсії зазначеній категорії осіб не призначаються та не перераховуються. За ст.90 Закону України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» пенсійне забезпечення державних службовців провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 надано право за дотриманням вищезазначених пунктами умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу». Норму ст.37-1 Закону України від 16.12.1993р. №3723-ХІІ «Про державну службу» виключено, а тому для перерахунку відсутні законні підстави.

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позивач має право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, оскільки обсяг прав позивача не може бути звужений у звязку із внесенням змін у Закон. Оскільки редакція ст.37 Закону (зі змінами) значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, пенсія яким була призначена раніше, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Положеннями статті 37-1 цього Закону (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 4, 5 Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.

Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.

Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апеляційної скарги не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Разом з тим, з відповідача на користь державного бюджету підлягає стягненню судовий збір за подання апеляційної скарги, оскільки сплата судового збору була відстрочена до ухвалення судового рішення за результатами розгляду апеляційної скарги. Розмір судового збору, який підлягав сплаті при поданні апеляційної скарги, становив 606,32 грн.

Керуючись ч.3 ст.160, ст. 195, ст. 196, п.1 ч.1 ст.198, ст. 200, ст.205 ст. 206 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя залишити без задоволення.

Постанову Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 05 вересня 2016 року по справі №331/5220/16-а(провадження №2-а/331/143/2016) залишити без змін.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі м.Запоріжжя (код ЄДРПОУ 20508433) на користь спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір за подачу апеляційної скарги у розмірі 606,32грн. (шістсот шість гривень 32 коп.), здійснивши зарахування за реквізитами: Отримувач коштів: УДКСУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровськ Дніпропетровської області; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37989274; Банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м.Дніпропетровська; Код банку отримувача (МФО):805012; Рахунок отримувача: 31217206781004; Код класифікації доходів бюджету: 22030101

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий:Л.А. Божко

Суддя:О.М. Лукманова

Суддя:О.О. Круговий