Постанова № 62649770, 08.11.2016, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2016
Номер справи
819/1209/16
Номер документу
62649770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1209/16

08 листопада 2016 р.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючої судді Білоус І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Чортківської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Тернопільській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Чортківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Тернопільській області (надалі- Чортківська ОДПІ, позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) 8650 грн. 00 коп. податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб на р/р 31411699700120, код платежу - 18050400, одержувач - УК у Гусятинському районі/с.Гримайлів, МФО 838012, код одержувача 37373001.

Представник позивача в судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання в якому просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до ч. 4 ст.122 КАС України особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Як передбачено ч.1 ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.

ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа - підприємець 11.08.2015 року, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 (надалі відповідач, ФОП ОСОБА_2) перебуває на податковому обліку з 11.08.2015 р. за НОМЕР_3 та по даний час у Чортківській об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області (Гусятинському відділенні) (далі Чортківська ОДПІ) як платник податків.

У відповідності до п.41.1. ст.41 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-6 (далі - ПК України), контролюючими органами є органи доходів і зборів -центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, його територіальні органи.

П п 20 1.19. п.20.1. ст.20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право зокрема застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові

санкції за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль

додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16, ст.ст.36, 38 ГП України, на платників податків в тому числі на ФОП ОСОБА_2 покладений обов'язок сплачувати податки і збори в строки та у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, як платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язанні та або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль з дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушенн законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п. 14.1. ст. 14 ПІ V країни).

Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

П.57.1 ст. 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного^ строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків встановлених цим Кодексом

Згідно п.294.1. ст.294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал

Відповідно до пп.49.18.2. п.49.18. ст.49 ПК України податкові декларації, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя)

Згідно п.54.1. ст.54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлено цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та пені вважається узгодженою.

Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сум: узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня нарахована на суму такого грошового зобов'язання

Зважаючи на те. що ФОП ОСОБА_2 не сплачено узгоджені суми податкових зобов'язань, станом на 29.09.2016 року в інтегрованих картках за відповідачем рахується по-датковий борг по єдиному податку з фізичних осіб на суму 8650,00 грн., згідно

податкових декларацій платника єдиного податку-фізичної особи-підприємця за 2015 рік та 1 квартал, півріччя 2016р., що також підтверджується розрахунком боргу та довідкою Чортківської ОДПІ про наявність заборгованості.

В зв'язку з наявністю податкового боргу (який не переривався) податковим органом відповідно до ст.59 ПК України, виставлено та направлено на адресу боржника, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, податкову вимогу від 05.04.2016р. №137-17, яку боржник одержав 15.04.2016р..

За даними Чортківська ОДПІ відповідач має відкриті наступні рахунки в банківських установах: НОМЕР_2 в Тернопільській Ф. ПАТКБ Приват банк, м. Тернопіль, МФО 338783

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України (пп.5 ч.2 ст.17 КАС України).

Відповідно пп.19-1.1.22 пп. 19-1.1.34. п.19-1. ст. 19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Контролюючі органи мають право, зокрема, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України (пп. 20.1.19. п. 20.1. ст. 20 ПК України).

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 -99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися контролюючими органами до платника податків із метою погашення податкового боргу, зокрема стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).

При цьому згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Водночас відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Таким чином, пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України встановлено особливий порядок стягнення податкового боргу платників податків - фізичних осіб у порівнянні з порядком погашення податкового боргу юридичних осіб.

З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 Податкового кодексу України можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України.

Таким чином, процедура стягнення податкового боргу з фізичної особи може ініціюватися виключно через звернення органу стягнення з відповідним позовом. При цьому окремі процедури стягнення коштів за податковим боргом та продажу майна, що перебуває в податковій заставі, не застосовуються, а виконання рішення суду про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків здійснюється не податковими органами, а державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідач не спростував доводи адміністративного позову, не надав доказів про сплату заборгованості, а тому враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) 8650 грн. 00 коп. податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб на р/р 31411699700120, код платежу - 18050400, одержувач - УК у Гусятинському районі/с.Гримайлів, МФО 838012, код одержувача 37373001.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Білоус І.О.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.