Дата документу Справа №
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Єдиний унікальний № 333/928/16-ц Головуючий у 1 інстанції: Боровікова А.І.
Провадження № 22-ц/778/4537/16 Суддя-доповідач: ОСОБА_1
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«09» листопада 2016 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
головуючого: Пільщик Л.В.
суддів: Кочеткової І.В.
ОСОБА_2
за участю секретаря: Путій Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
апеляційну скаргу ОСОБА_3, яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4
на рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 вересня 2016 року по справі
за позовом ОСОБА_5, яка діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4 до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 про зобовязання включити у список квартирного обліку,
ВСТАНОВИЛА:
В лютому 2016 року ОСОБА_3, яка діє у власних інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4, звернулась до суду з позовом, який уточнила, до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, треті особи: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, про зобовязання включити у список квартирного обліку.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що разом із своїм неповнолітнім сином ОСОБА_4 проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1.
Вказана квартира належить на праві приватної власності у рівних частках (по 1/3) її батькам ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також її сестрі ОСОБА_8 Квартира складається з трьох жилих кімнат, в яких крім неї та її неповнолітнього сина проживають ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Житлова площа квартири АДРЕСА_1 складає 42,5 кв.м. (три кімнати площею: 10,8 кв.м., 14,6 кв.м., 17,1 кв.м.).
29.10.2015 року вона звернулась до районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району із заявою для прийняття її та неповнолітнього ОСОБА_4 на квартирний облік як осіб, які потребують поліпшення житлових умов, для позачергового надання житлового приміщення. Листом відповідача від 17.11.2015 року їй було відмовлено.
Вважає дії районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району незаконними, оскільки ОСОБА_8 має право на користування однією з кімнат у вказаній квартирі, таким чином для розрахунку забезпеченості житловою площею необхідно брати до уваги площу не 42,5 кв.м., а 31,7 кв.м. Враховуючи проживання чотирьох осіб у квартирі, кожному припадає по 7,9 кв.м., що менше, ніж норма забезпеченості житлом по м. Запоріжжю.
Крім того, відповідно до положень «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР», затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 року № 470, їй та ОСОБА_4 мають бути надані різні кімнати, .
На підставі зазначеного просила зобовязати відповідача включити її та ОСОБА_4 до списку квартирного обліку для отримання житла з 29 жовтня 2015 року, стягнути судові витрати.
Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 вересня 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
Апеляційне провадження відкрито за апеляційною скаргою ОСОБА_3, яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4А .
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення норм матеріального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення учасників апеляційного розгляду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та обставини справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до положень ст.ст. 3, 10,11,15,59,60 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Розгляд цивільних справ здійснюється не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Кожна із сторін самостійно, на власний розсуд розпоряджається своїми правами щодо предмета спору й зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Захист прав у порядку цивільного судочинства - це передбачені законом способи охорони цивільних, житлових, земельних, сімейних чи трудових прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 15, 36, 51, 52, 58 Житлового кодексу України повноваження щодо обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, відносяться до компетенції виконавчих комітетів районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначенні повноваження органів місцевого самоврядування в галузі житлово-комунального господарства.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов.
Стаття 14 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» встановлює, що місцеві державні адміністрації здійснюють повноваження місцевого самоврядування, делеговані їм відповідними радами.
Відповідно до ст. ст. 36-37 ЖК України громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на квартирний облік за місцем проживання або за місцем роботи у порядку, передбаченому ст. ст. 38, 39 ЖК України та розділом ІІ Правил.
Статтею 39 Житлового кодексу Української РСР передбачено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.
Відповідно до п. 3 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі, а також її розподіл здійснюються під громадським контролем і з додержанням гласності.
Рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень приймаються за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті у складі голови або заступника голови виконавчого комітету (голова комісії), представника профспілкового органу (заступник голови комісії), депутатів Ради, представників громадських організацій, трудових колективів. Склад комісії затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради.
З питань, що розглядаються, комісія підготовляє пропозиції і вносить їх на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради.
Заява про взяття на квартирний облік подається відповідно до виконавчого комітету Ради народних депутатів за місцем проживання громадян та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік (п.18 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень).
Пунктом 19 вказаних Правил встановлено, що попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету.
Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт.
Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник.
Відповідно до п.20 Правил громадяни беруться на квартирний облік: за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів;
Рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.
Якщо на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради буде внесено пропозицію про відмову у взятті на облік, на засідання вказаних органів запрошується заявник.
Відповідно до п.21 Правил у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.
Як вбачається з матеріалів справи, відмова позивачу у її проханні поставити на облік як особу, що потребує поліпшення житлових умов була висловлена і оформлена у вигляді листа №07-09/26 від 17.11.2015 року за підписом заступника голови районної адміністрації Запорізької міської Ради по Комунарському району в м.Запоріжжя з посиланням на розгляд питання громадською комісією з житлових питань. При цьому в листі не наводяться дані про перевірку цією комісією житлових умов ОСОБА_3, акт перевірки щодо відсутності у позивача обставин, з якими стаття 34 Житлового кодексу УРСР пов'язує наявність підстав для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов, не надано.
Відомості про розгляд цього питання з дотриманням встановленої процедури та прийняття відповідного рішення, як в листі №07-09/26 від 17.11.2015 року, так і взагалі в матеріалах справи відсутні. Громадська комісія відповідно до вищевикладених положень закону може лише давати свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради.
ОСОБА_3 не оскаржувала дії чи бездіяльність районної адміністрації щодо вирішення заяви позивача про взяття на квартирний облік у встановленому законом порядку .
Прийняття рішення про взяття на облік чи відмову відноситься до компетенції відповідного органу місцевого самоврядування, а не суду, суд розглядає спори, що виникають у зв'язку з прийняттям (відмовою у прийнятті) відповідних рішень, порушенням установленого для цього порядку .
Під актом, у розумінні зазначених норм, є прийняте у формі офіційного письмового документу рішення державного чи іншого органу, який породжує певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин та має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Рішення районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району щодо результату розгляду особистої заяви позивача з необхідними документами про взяття її родини на квартирний облік в рамках Житлового кодексу України та Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень, - відсутнє.
Отже, суд не має фактичних та правових підстав робити висновки щодо наявності чи відсутності підстав для визнання позивача потребуючим поліпшення житлових умов та для поставки на квартирний облік, оскільки відповідний орган місцевого самоврядування конкретне рішення щодо позивача з цього питання не приймав.
Суд першої інстанції ці обставини залишив поза увагою, неправильно застосував норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Відмова судом у такий спосіб у задоволенні вимог є підставою для зміни рішення на підставі ст. 309 ч. 1 п.п. 3, 4 цього Кодексу в частині правового обґрунтування відмови у позові.
Керуючись ст. ст. 307,309 ЦПК України, колегія суддів,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3, яка діє у своїх інтересах та в інтересах неповнолітнього ОСОБА_4, задовольнити частково.
Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 13 вересня 2016 року змінити в частині правового обґрунтування відмови у позові.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення.
Рішення може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий:
Судді: